لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۲

ابلاغ ساختار جدید وزارت خارجه؛ عراقچی «احتمالاً» به معاونت سیاسی می‌رود


عباس عراقچی که در مذاکرات هسته‌ای از مذاکره‌کنندگان اصلی ایران بود، در چند سال گذشته معاون بین‌الملل محمدجواد ظریف بوده است.

وزیر خارجه ایران ساختار جدید این وزارتخانه را ابلاغ کرده که بر اساس آن سه معاونت منطقه‌ای حذف و دو معاونت جدید اقتصادی و سیاسی در این وزارتخانه ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه سوم دی، اعلام کرد که محمدجواد ظریف وزیر خارجه، ساختار جدید این وزارتخانه را ابلاغ کرده است.

آقای قاسمی درعین حال گفت که هنوز حکم معاونان جدید این وزارتخانه صادر نشده است.

در ساختار جدید وزارت خارجه ایران معاونت اروپا و آمریکا، معاونت عربی و آفریقایی و معاونت آسیا و اقیانوسیه که مشهور به معاونت‌های منطقه‌ای هستند، حذف و به اداره کل تبدیل شده‌اند.

این ادارت کل تحت نظر معاونت سیاسی وزارت خارجه فعالیت خواهند کرد که در ساختار جدید ایجاد شده است.

در ساختار جدید وزارت خارجه ایران همچنین معاونت اقتصادی نیز تشکیل و تعداد معاونت‌های این وزارتخانه به پنج معاونت رسیده است.

در این ساختار معاونت اداری و مالی، معاونت حقوقی و بین‌الملل، و معاونت کنسولی، مجلس و امور ایرانیان همچنان حفظ خواهند شد.

بر اساس گزارش‌ها، در وضعیت فعلی ۲۴ مدیرکل در وزارت خارجه وجود دارد که با حذف سه معاونت و تبدیل آنها به اداره کل، تعداد این مدیرکل‌ها به ۳۲ تن افزایش خواهند یافت.

خبرگزاری تسنیم در گزارش خود در مورد تغییر ساختار وزارت خارجه یادآور شده که احتمالاً عباس عراقچی، معاون کنونی حقوقی و بین‌الملل به سمت معاونت سیاسی، و غلامرضا انصاری، سفیر کنونی ایران در هند، به‌عنوان معاون اقتصادی وزارت خارجه منصوب خواهند شد.

به نوشته این خبرگزاری، این تغییرات بعد از تصمیم دفتر ریاست جمهوری از ۳۰ دی ماه اجرا خواهد شد.

وزیر خارجه ایران پیش از این هدف از ایجاد معاونت اقتصادی در این وزارتخانه را کمک به افزایش تولید و اشتغال اعلام کرده بود.

تعدادی از نمایندگان مجلس و کارشناسان نیز از ساختار پیشنهادی جدید برای وزارت خارجه ایران استقبال کرده‌اند.

با این حال جاوید قربان اوغلی، مدیر کل سابق آفریقایی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۲۱ شهريور، در مصاحبه با وب‌سایت «دیپلماسی ایرانی» گفته بود که ایده تأسیس معاونت اقتصادی در دولت محمد خاتمی مطرح شده بود اما «بدنه کارشناسی» وزارت خارجه با این ایده مخالف بود.

او تأکید کرده بود که تغییرات در وزارت خارجه ایران «سلیقه‌ای بوده و بر اساس برنامه‌ای مدون و از قبل مطالعه شده» انجام نمی‌شود.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و تسنیم؛ ا.م./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG