لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۴۰

مرگ قاضی منصوری؛ جمهوری اسلامی «یادداشت رسمی» به سفیر رومانی در تهران داد


پلیس رومانی تنها کشته شدن مرد ایرانی ۵۲ ساله بر اثر سقوط از طبقات بالایی هتل دوک بخارست را تایید کرده‌ است

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند وزارت خارجه جمهوری اسلامی با «دعوت» از سفیر رومانی در تهران، یادداشتی رسمی درباره موضوع قاضی غلامرضا منصوری به او داده است.

به گزارش ایرنا، سفیر رومانی در تهران روز یکشنبه یکم تیرماه در وزارت خارجه جمهوری اسلامی حاضر شد و مدیرکل کنسولی وزارت خارجه ایران در دیدار با او «خواستار اقدام سریع مقامات ذیربط رومانی برای روشن شدن علت مرگ قاضی غلامرضا منصوری» شده است.

گزارشی از محتوای «یادداشت رسمی» وزارت خارجه ایران منتشر نشده اما به نوشته رسانه‌ها، مدیرکل کنسولی به «وظیفه دولت رومانی در تأمین امنیت جانی غلامرضا منصوری» اشاره کرده است.

این مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین خواستار تسریع در «تحقیقات پزشکی و قانونی»، «شفاف‌سازی در خصوص علت فوت» و انتقال جسد متوفی به ایران شد.

مقام‌های رومانی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند اما رسانه‌های ایران به نقل از سفیر رومانی در تهران نوشته‌اند که او در دیدار یکشنبه‌اش تصریح کرده است نتیجه اقدامات صورت‌گرفته در این مورد را از مقام‌های کشورش جویا شده و آن را در اختیار مقامات جمهوری اسلامی ایران خواهد گذاشت.

غلامرضا منصوری از قضات مورد اعتماد مقام‌های ارشد قوه قضائیه در دوران صادق لاریجانی بود اما در ماه‌های اخیر نام او به عنوان متهم ردیف نهم در پرونده «باند ارتشا در قوه قضائیه» مطرح شده است.

بر اساس این پرونده که اکبر طبری متهم ردیف اول آن است، قاضی منصوری در یک مورد پانصد هزار یورو رشوه دریافت کرده بود و به دنبال بازداشت اکبر طبری، از ایران گریخت.

روز جمعه ۳۰ خرداد خبرنگار ما در رومانی گزارش داد که جسد او در هتلی در بخارست پیدا شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی به خبر مرگ قاضی منصوری در بخارست واکنش‌های ضد و نقیضی نشان داده و از «خودکشی» و «قتل» سخن گفته و قاضی دادگاه اکبر طبری هم روز یکشنبه گفت که درگذشت قاضی منصوری «تا این لحظه برای دادگاه احراز نشده» است.

علی باقری کنی، معاون قوه قضائیه، از خودکشی قاضی منصوری سخن به میان آورده، وکیل مدافع غلامرضا منصوری گفته او کسی نبود که قصد خودکشی داشته باشد، و محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از «قتل» او حرف زده است.

از سوی دیگر شماری از مقام‌ها و رسانه‌های جمهوری اسلامی به اشتباه گفته‌اند پلیس رومانی در گزارش اولیه خود از خودکشی یاد کرده است؛ این در حالی است که به گفته آدلینا رادولسکو، خبرنگار ما در بخارست، پلیس تنها «سقوط یک مرد ایرانی ۵۲ ساله را که توسط برخی مقام‌های کشورهای دیگر تحت تعقیب بوده» تایید کرده و گفته است تحقیقات درباره علت مرگ ادامه دارد.

همچنین مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه «جمهوری اسلامی» در سرمقاله این روزنامه نوشت: «قاضی منصوری خودکشی نکرده؛ اگر او به ایران آورده می‌شد، پرده از بسیاری از پرونده‌های دیگر نیز کنار می‌رفت.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG