لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۹

ویروس کرونا؛ اخراج دانشجویان ایرانی از بوداپست، سفیر مجارستان احضار شد


وزارت خارجه ایران خواستار تجدید نظر مجارستان در خصوص اخراج دانشجویان ایرانی شده است.

وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر مجارستان مراتب اعتراض خود در خصوص رفتار پلیس و کادر پزشکی یک بیمارستان در بوداپست با ۱۵ دانشجویان ایرانی ابلاغ کرده‌است.

وزارت کشور مجارستان گفته‌است، دانشجویان ایرانی به دلیل نادیده گرفتن قوانین قرنطینه از این کشور اخراج شده‌اند.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در دیدار با ولتان وارگا هاژونیس، سفیر مجارستان در تهران «مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران به رفتار غیر متعارف پلیس و کادر پزشکی بیمارستان سنت لاسلو شهر بوداپست با دانشجویان ایرانی را به وی ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی «تصمیم دولت مجارستان برای اخراج ۱۵ دانشجوی ایرانی مشکوک به کرونا را غیرقابل قبول دانست و از سفیر خواست تا درخواست جمهوری اسلامی ایران برای تجدید نظر در این تصمیم را به اطلاع مقامات مجاری برساند».

طبق این گزارش، سفیر مجارستان «قول داد در اولین فرصت درخواست دولت ایران را به دولت متبوع خود منعکس کند».

گزارش‌ها حاکی است که روز دوشنبه مجارستان ۱۳ دانشجوی ایران را به دلیل نادیده گرفتن قوانین قرنطینه اخراج کرده‌است. پیش از این نیز در روز جمعه دو دانشجوی ایرانی اخراج شده بودند.

وزارت کشور مجارستان در بیانیه‌ای گفته‌است: دانشجویان ایرانی که در بیمارستان سنت لاسلو شهر بوداپست قرنطینه بودند، اتاق‌های خود را ترک کرده و رفتاری تند با کادر پزشکی داشتند.

وب سایت «یورو اکتیو» گزارش داده‌است که این دانشجویان به دلیل وضعیت داخل اتاق‌های قرنطینه اعتراض کرده و از اتاق‌های خود بیرون آمدند و با درخواست کادر پزشکی حاضر به بازگشت به داخل اتاق نشدند.

اما بر اساس روایت دانشجویان ایرانی از ماجرا، آنها در یک مهمانی که دو دانشجوی تازه رسیده از ایران در آن شرکت داشتند، حضور یافته و بعداً معلوم شد که آن دو بدون آن‌که خود آگاه باشند، مبتلا به کرونا بوده‌اند.

اما مأموران دولت مجارستان در ساعات اولیه بامدادی با رفتن به درب خانه‌های دانشجویان، آنان را به زور به بیمارستان بردند به جای آنکه امکان دهند با قرنطینه خانگی، از سلامتی خود اطمینان یابند.

دانشجویان به زور قرنطینه شده در بیمارستان تأکید دارند که پس از چند روز، مأموران مجارستان به یکی از آنها خبر داده‌اند که آزمایش او نیز مثبت شده اما «نباید این امر را به دیگر دانشجویان اطلاع دهد».

دانشجوی یاد شده تأکید می‌کند که او باید به صورت جداگانه درمان شود و این امر به آگاهی دوستانش برسد.

پس از اطلاع سایر دانشجویان از این موضوع، آنها اصرار می‌کنند که سلامتی‌شان در خطر است و باید جداسازی شوند اما برخورد مناسبی با درخواست خود نگرفتند.

به گفته دوستان دانشجویان، دولت مجارستان پس از مرخص شدن شماری از آنها از قرنطینه و در حالی که سالم بودند، دستور اخراج آنها را صادر کرد بدون آنکه امکان گرفتن نمرات و واحدهای تحصیلی خود را داشته باشند.

به گفته آنها، مجارستان در نظر دارد آنها را از جمله با پرواز به قطر برده و در دوحه رها کند در حالی که معلوم نیست در قطع پروازها، و در نبود امکانات مالی، چگونه باید از خود مراقبت کنند و چگونه به ایران بازگردند.

چند تن از دانشجویان هنوز در قرنطینه بوداپست هستند در حالی که آزمایش‌های مکرر نشان داده که مبتلا نیستند.

والدین و بستگان دانشجویان ایرانی از رفتن به مجارستان برای رسیدگی به وضعیت فرزندان‌شان محروم هستند.

هنوز نزدیک به دو هزار و پانصد دانشجوی ایرانی، اکثراً در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های خصوصی مجارستان درس می‌خوانند هر چند که بسیاری از آنها به دلیل وضع نابسامان اقتصادی ایران و سنگینی هزینه تحصیل برای خانواده‌هایشان، در دو سال گذشته ناچار به ترک تحصیل و بازگشت به ایران شدند.

با تشدید بحران کرونا در اروپا، دولت بوداپست این هفته ورود شهروندان غیرمجاری به خاک این کشور را ممنوع کرد اما پیش از آن، از ماه گذشته ابتدا صدور ویزا برای شهروندان ایرانی را تا اطلاع ثانوی متوقف کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG