لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۵

سقوط سوخوی ۲۲ سپاه در استان فارس به کشته شدن خلبان انجامید


یک جنگنده سوخوی ۲۲ متعلق به سپاه پاسداران ایران ساعت ۸ صبح روز شنبه ۲۰ آبان، در شهرستان سروستان در استان فارس سقوط کرده و خلبان آن کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این جنگنده از پایگاه هوایی سپاه پاسداران در شیراز پرواز کرده بود و در حوالی یک «میدان تیر» در شهرستان سروستان دچار سانحه شد و سقوط کرد.

شهرستان سروستان در ۸۴ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرده که این جنگنده در حال انجام «تمرینات رزمی» بوده است.

نیروی هوا فضای سپاه پاسداران از سال ۱۳۸۸ علاوه بر وظایف نیروی هوایی، مأموریت‌های موشکی سپاه را نیز به عهده دارد.

سوخو ۲۲ یک هواپیمای جنگنده بمب‌افکن تک کابینه و ساخت روسیه است، و به نوشته منابع نظامی، سپاه پاسداران حدود ۲۰ جنگنده سوخو ۲۲ در اختیار دارد که عمده آنها در اصل متعلق به عراق بوده است.

در سال‌های گذشته تعدادی از فرماندهان و پرسنل نیروهای نظامی ایران بر اثر سقوط هواپیماهای نظامی جان خود را از دست داده‌اند.

روز پنجشنبه ششم مهر نیز یک بالگرد ۲۱۴ ارتش ایران در ارومیه سقوط کرد که در جریان آن مسئول فنی این بالگرد کشته شد.

بیشتر موارد مخابره شده از سوانح هوایی نظامی در ایران مربوط به نیروی هوایی ارتش است به طوری که خبرگزاری فارس سال گذشته در گزارشی تعداد نیروهای کشته شده نیروی هوایی ارتش در جریان سوانح هوایی از ابتدای دهه ۹۰ را ۱۴ نفر اعلام کرده‌ بود.

اما روز ۱۱ آذر ۹۵ یک هواپیمای «فوق سبک» سپاه پاسداران از نوع «جایروپلن» حین اعزام به مأموریت در فرودگاه سراوان از توابع استان سیستان و بلوچستان سقوط کرد و خلبان آن کشته شد.

در ۱۹ دی سال ۸۴ نیز در سانحه هوایی سقوط هواپیمای فالکون در نزدیکی ارومیه، احمد کاظمی، فرمانده نیروی زمینی سپاه، کشته شد.

پیش از این همچنین تعدادی از بالگردهای امدادی و یا شرکت‌های دولتی در ایران سقوط کرده و سرنشینان آن کشته شده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG