لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۴

وزیر کشور لبنان: سیاست‌های ایران همواره در پی ناامنی در منطقه است


نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان، پس از بازگشت از عربستان سعودی بشدت از سیاست‌های منطقه‌ای ایران انتقاد کرد و گروه حزب‌الله لبنان را نیز مجری سیاست‌های بی ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در منطقه خواند.

نهاد المشنوق در گفت‌وگویی که روز جمعه ۵ مرداد در نشریه الشرق الاوسط منتشر شد گفته است: ایران به هر کشوری که قدم گذاشت «هرگز در پی ثبات نبود بلکه خود بخشی از ناآرامی یا عامل ناآرامی شد» و به گفته او، گروه حزب‌الله نیز به عنوان «مجری سیاست‌های ایران در منطقه» از همین رویکرد پیروی کرده است.

آمریکا همواره از سیاست‌های منطقه‌ای ایران به عنوان «اقدامات بی ثبات‌کننده» یاد کرده و کشورهای اروپایی نیز گفته‌اند با وجود اختلاف‌شان با آمریکا بر سر برجام، درباره اقدامات منطقه‌ای ایران با آمریکا اشتراک نظر دارند.

نهاد المشنوق، وزیر کشور لبنان، در مصاحبه‌اش با الشرق الاوسط همچنین گفته است که اتهامات مطرح‌شده درباره اقدامات گروه حزب‌الله در یمن «حقیقت دارد» و مفاد نامه اخیر وزارت خارجه یمن به دولت لبنان درباره «مداخلات حزب‌الله» درست است.

به گفته آقای المشنوق، شماری از شهروندان لبنانی با عناوینی همچون مستشار یا کارشناس موشکی در یمن فعالیت می‌کنند و این نشان می‌دهد که «حزب‌الله در حال تنش‌آفرینی در روابط لبنان با کشورهای عربی ست».

گفته‌های وزیر کشور لبنان در حالی منتشر شده که هفته گذشته حوثی‌های یمن که با ایران هم‌پیمان هستند، به دو شناور سعودی در «باب المندب» واقع در جنوب دریای سرخ حمله کردند.

وزیر کشور لبنان همچنین با اشاره به حضور گروه حزب‌الله در نیجریه و اقداماتش در آن کشور، از جمله آموزش نیرو و ساخت انبار مهمات، و همچنین هزاران یونیفورم نظامی ارسالی‌اش که در کویت کشف و ضبط شدپرسیده است: «آیا با این کارها می‌خواهند موجب ثبات شوند؟»

ایران هنوز واکنشی به گفته‌های اخیر وزیر کشور لبنان ابراز نکرده است اما چند سال پیش، هنگامی که دولت نیجریه از بازداشت سه تن از شهروندانش به اتهام جاسوسی برای ایران خبر داد، چنین اتهاماتی را «ساخته و پرداخته محافل امنیتی و رسانه‌ای مغرض» خوانده بود.

وزیر کشور لبنان همچنین با تأکید بر اینکه سیاست عربستان تغییر کرده و «اکنون از ابزارهای متفاوتی برای رویارویی با دخالت‌های ایران و فعالیت‌های حزب‌الله استفاده می‌کند»، خواستار تشکیل «ائتلافی کامل» با ریاض با هدف «ایجاد توازن در منطقه در برابر افزایش نفوذ ایران» شد.

دو روز پیش‌تر نیز انور محمد قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجی امارات، گفته بود کشورش آماده است برای مقابله با دشمنان «به سراسر خاورمیانه نیروی نظامی بفرستد» و «مسئولیت‌های امنیتی» در منطقه بپذیرد.

گفته‌های این دو وزیر عربی در حالی ایراد شده است که خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از چند منبع آگاه خبر داد که دولت دونالد ترامپ در چارچوب طرحی شبیه «ناتوی عربی» در تلاش است تا برای مقابله با ایران، ائتلافی با حضور عربستان و ۷ کشور عربی دیگر تشکیل دهد.

با این حال وزیر کشور لبنان مقام‌های ایران را «متبحر در مذاکره» توصیف کرده و گفته است که بعید نمی‌بیند تهران در وضعیتی که در آن گرفتار شده، «کنار بیاید چون چاره دیگری ندارد».

نهاد المشنوق عضو ائتلاف «المستقبل» به رهبری سعد حریری نخست وزیر لبنان است و وزیر دولت گذار بعد از انتخابات اخیر محسوب می‌شود.

دیدن نظرات (۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG