لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۳۳

مالزی تصویر دو مظنون به ترور یک عضو حماس را منتشر کرد


تصاویر دو مظنون منتشر شده در مالزی در روز ۲۳ ماه آوریل

پلیس مالزی روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت نخستین تصاویر از دو مظنون به ترور یک مدرس فلسطینی دانشگاه کوالالامپور را منتشر کرد و احتمال داد که این دو فرد خارجی هنوز موفق به ترک مالزی نشده باشند.

فادی محمد البطش، یک فلسطینی ۳۵ ساله و دارای دکترای مهندسی برق، که از ده سال پیش با مهاجرت به مالزی مدرس یک دانشگاه خصوصی کوالالامپور بود، روز اول اردیبهشت، زمانی که برای نماز صبح از خانه بیرون آمد، ترور شد. او در کنار تدریس در دانشگاه، امام جماعت مسجد محل زندگی‌اش بود.

پلیس مالزی ساعاتی بعد از این ترور، بر اساس گفته‌های شاهدان و بررسی وضعیت محل ترور، گفته بود دو سوء قصد کننده سوار بر موتورسیلکت، پس از بیست دقیقه انتظار برای خروج البطش از خانه‌اش، با خالی کردن چهارده گلوله از فاصله تقریبا صفر، وی را کشته و خود گریختند.

پلیس مالزی روز سوم اردیبهشت نخستین پردازش کامپیوتری از تصویر احتمالی دو مظنون به ترور فادی البطش را منتشر کرد، اما فرماندهان ارشد پلیس این کشور بامداد چهارشنبه با حضور در یک کنفرانس خبری، عکس روشن و حقیقی از یکی از این دو فرد را در دسترس رسانه‌ها گذاشتند و او را فردی با اصالت احتمالی خاورمیانه‌ای دانستند. پلیس در همین حال احتمال داد که مظنونان تا حال تغییر قیافه داده‌اند.

به گزارش رویترز، پلیس مالزی با تایید این که هنوز نمی‌داند سوء قصدکنندگان چه ملیتی داشتند، افزود که برای ادامه تحقیقات «سرنخ‌هایی» در اختیار دارد.

پلیس مالزی همچنین احتمال داد که مظنونان سه ماه پیش با هویت جعلی در مالزی به‌سر برده و برای تکمیل زمینه قتل آماده می‌شدند. پلیس در عین حال گفته که نمی‌داند آنها از کدام مرز وارد مالزی شد‌‌ه‌اند.

پلیس همچنین موتورسیکلتی مدل کاواساکی را که سوء قصدکنندگان سوار بر آن بودند، در فاصله چند کیلومتری از محل ترور یافته است.

احمد زاهد حمیدی، معاون نخست‌وزیر مالزی، پیشتر سوء قصدکنندگان را «اروپایی‌های مرتبط با یک سازمان اطلاعات خارجی» توصیف کرده بود.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، با مسئول دانستن موساد، سازمان اطلاعات خارجی و ماموریت‌های ویژه اسرائیل، اعلام کرد که حماس هیاتی را برای دیدار با مقامات مالزی در خصوص ادامه تحقیقات در ارتباط با ترور این عضو خود، به کوالالامپور می‌فرستد.

تنش میان حماس و اسرائیل در یک ماه اخیر بر سر تظاهرات در مرزهای غزه تشدید شده است؛ نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته در بازدید از مرز این کشور با غزه گفت «اصل تغییرناپذیر» برای اسرائیل پیشدستی کردن در اقدام علیه کسانی است که برای کشتن اسرائیلی‌ها فعالیت کنند.

فرماندهان ارتش اسرائیل گفته بودند اگر حماس بحران مرزی را ادامه دهد، هدف قرار دادن فعالان آن می‌تواند دوباره در دستور کار باشد. در همین حال، به گفته پلیس مالزی، سوء قصدکنندگان به البطش از مدت‌ها قبل برای این ترور، برنامه‌ریزی کرده و چند ماه نیز در مالزی به‌سر برده بودند.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، در حالی که گفت، فرد کشته شده «یک قدیس نبود بلکه در کار مهندسی تولید راکت‌های حماس بود»، دخالت موساد در ترور را رد کرد. به گزارش رسانه‌های اسرائیل، لیبرمن افزود «جناح‌های مختلف فلسطینی‌ها هر تسویه حساب بین خود را به موساد نسبت می‌دهند».

شماری دیگر از وزیران اسرائیلی نیز ارتباط کشورشان با ترور البطش را رد کرده اما به گزارش آسوشیتدپرس، همزمان از ترور این مهندس حماس ابراز خشنودی کرده‌اند.

خبرگزاری آلمان در تحلیلی نوشته است اسرائیل «سابقه طولانی در هدف قرار دادن شبه‌نظامیان فلسطینی در کشورهای خارجی دارد».

یوسی ملمن، گزارشگر امور اطلاعاتی روزنامه معاریو، نیز به یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گفت که این ترور می‌تواند در راستای هدف‌های اسرائیل باشد.

در سیزده سالی که اسرائیل باریکه غزه را ترک کرده، حماس راکت‌های دقیق‌تر تولید کرده و شمار زیادی از آنها به شهرهای اسرائیل شلیک کرده است. در سال‌های اخیر حماس درگیری‌های شدیدی با ارتش اسرائیل داشته است.

در این میان، صدها فلسطینی و مالزی‌هایی‌های هوادار فلسطینی‌ها، روز چهارشنبه در مراسم تشییع جنازه البطش در کوالالمپور شرکت کردند؛ مصر نیز اجازه داده است که جسد البطش، پس از انتقال با هواپیما از مالزی به قاهره، در روزهای آینده از طریق گذرگاه الرفح، برای خاکسپاری به غزه برده شود.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، فادی البطش در کنار فعالیت در شاخه نظامی حماس، برای معارضین سوری و برخی اهداف مورد نظر اسلامگرایان خاورمیانه، از طریق «جمعیت‌های خیریه اسلامی» پول گردآوری می‌کرد. او تا پیش از مهاجرت به مالزی، مهندس برق در نوار غزه بود.

XS
SM
MD
LG