لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۱۸

افت قیمت نفت به دلیل عدم پایبندی اوپک و کشورهای هم‌پیمان به کاهش تولید


قیمت نفت برنت روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد با افتی بیش از یک دلاری نسبت به روز چهارشنبه به زیر ۴۵ دلار سقوط کرد.

خبرگزاری رویترز به سند رسمی اوپک دسترسی پیدا کرده که می‌گوید برخی از اعضای این سازمان باید طی ماه جاری و آینده تولید روزانه خود را مجموعا ۲.۳۱ میلیون بشکه کاهش دهند تا تولید اضافی خود در ماه‌های مه تا ژوئیه را جبران کنند.

همزمان شرکت اطلاعات کالا، کپلر، روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد اطلاعاتی در اختیار رادیو فردا قرار داده که نشان می‌دهد در ماه جاری میلادی نیز میزان پای‌بندی اعضای اوپک به کاهش تولید نفت تنها ۷۰ درصد بوده است.

کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه نیز بیشتر از آنچه متعهد بودند، تولید نفت انجام داده‌اند.

اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه توافق کرده‌ بودند که تولید نفت خود را در ماههای مه تا ژوئیه ۲۳ درصد (۹.۷ میلیون بشکه در روز) و بقیه ماه‌های سال ۱۸ درصد (۷.۷ میلیون بشکه در روز) کاهش دهند. اما برخی کشورها، مخصوصاً عراق و نیجریه بسیار بیشتر از آنچه متعهد بودند، تولید نفت داشته‌اند.

در پی انتشار گزارش‌ها از عدم پایبندی برخی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید، قیمت نفت برنت روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد با افتی بیش از یک دلاری نسبت به روز چهارشنبه به زیر ۴۵ دلار سقوط کرد.

بر اساس گزارش اوپک که به دست رویترز رسیده است، گفته می‌شود کشورهایی که بیش از سهم خود در ماههای مه تا ژوئیه تولید نفت داشته‌اند، در ماههای جاری (اوت) و سپتامبر باید آن را جبران کنند.

این در حالی است که آمارهای کپلر که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته نشان می‌دهد بیش از نیمی از اعضای اوپک (ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق مستثنی هستند) در ماه جاری بیش از آنچه تعهد داشتند، تولید نفت انجام داده‌اند.

در کل، میزان پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید روزانه ۷.۷ میلیون بشکه در ماه جاری، تنها ۷۰ درصد بوده است.

شیوع کرونا در جهان تقاضای جهانی نفت را به شدت کاهش داده و انتظار می‌رود در سال جاری مصرف جهانی نفت حدود ۸ میلیون بشکه در روز نسبت به پارسال کاهش داشته باشد.

آوریل سال جاری قیمت برنت حتی به ۱۸ دلار سقوط کرده بود، اما توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه باعث شد دوباره قیمت نفت به حدود ۴۵ دلار صعود کند. متوسط قیمت نفت برنت پارسال ۶۴ دلار بود.

داده‌های اوپک و کپلر نشان می‌دهد که عربستان بسیار بیشتر از آنچه متعهد بود، کاهش تولید نفت داشته است و میزان پایبندی برخی اعضا مانند الجزایر و گابون نیز بالای ۱۰۰ درصد بوده است، اما در مجموع میزان پای‌بندی اوپک به توافق کاهش تولید بسیار کمتر از تعهد مجموعه بوده است.

در میان کشورهای هم‌پیمان، طی ماههای مه تا ژوئیه روسیه و قزاقستان هر کدام روزانه ۲۸۰ هزار بشکه و ۱۹۰ هزار بشکه بیشتر از تعهد خود تولید نفت داشته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های کپلر، و رادیو فردا؛ ف.ق./م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG