لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۰

کندی در همایش مجاهدین خلق خواستار اتحاد جهانی در تحریم‌ها علیه ایران شد


نمایی از سخنرانی پاتریک کندی، نماینده پیشین کنگره آمریکا، در تظاهرات سازمان مجاهدین خلق در برلین
نمایی از سخنرانی پاتریک کندی، نماینده پیشین کنگره آمریکا، در تظاهرات سازمان مجاهدین خلق در برلین

به فراخوان «سازمان مجاهدین خلق ایران» روز شنبه ۱۵ تیر تظاهراتی در برلین، پایتخت آلمان، برگزار شد که به گفته سازمان‌دهندگان، هدف از آن حمایت از «قیام و مقاومت مردم ایران» بود.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات همچنین خواستار قرار گرفتن وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند.

از جمله سخنرانان این مراسم پاتریک کندی، نماینده پیشین کنگره آمریکا، بود. آقای کندی در گفت‌وگویی با رادیو فردا، ابتدا درباره انگیزه خود برای شرکت در تجمع برلین چنین گفت:

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
لینک مستقیم


همان‌گونه که می‌دانید عموی من، رئیس جمهور جان اف کندی، در اوج دوران جنگ سرد، در برلین سخنرانی خطاب به مردمان سراسر جهان ایراد کرد و آن جمله معروف را گفت که من یک برلینی هستم. منظور اساسی‌اش این بود که برلین آزادی خود را به دست آورد و حق آزادی انسان باید در همه جهان به رسمیت شناخته شود. برای همین گفت که من یک برلینی هستم. امروز همین مبارزه برای کسب آزادی ادامه دارد. مبارزه‌ای برای یک ایران آزاد. و همان طور که می‌دانیم ایران در حال حاضر در کانون تنش‌‌‌های جهانی است، همانگون که برلین در آن زمان، در زمانی که عموی من آن سخنرانی را ایراد کرد، در کانون مبارزه برای آزادی بود.

این دلیلی است که من امروز اینجا هستم. اینجا هستم تا دوباره بر این نکته اصرار بورزیم که پیام حقوق جهانشمول بشر، پیامی است که همچنان باید شنیده شود. ما در ایالات متحده بر این حق جهانشمول و جهانی تأکید کامل داریم. قطعاً هیچ جایی در جهان وجود ندارد که حقوق بشر به اندازه ایران نادیده گرفته شود.

ایران در زمینه اعدام، شکنجه و صدور تروریسم به خارج در جهان پیشتاز است. بنا بر این مهم است که جامعه جهانی به مانند زمان نسل گذشته که در مبارزه علیه فاشیسم در جنگ جهانی دوم متحد بودند، باز هم متحد برای آزادی و مبارزه با حاکمانِ فاشیسم ایران کنار هم باشند».

آقای کندی به نظر شما جامعه جهانی و ایالات متحده چگونه می‌توانند با اقدامات حکومت ایران، خصوصا اقداماتی که در ماه‌‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم، مقابله کند؟

دلیلی ندارد که برای ستیزه‌جویی و خشونت حکومت ایران تنها به چند ماه گذشته نگاه کنیم. رهبران حکومت ایران از زمانی که قدرت را به دست گرفته‌اند، همین خشونت و ستیزه‌جویی را آغاز کردند. آنان از حزب الله لبنان و حماس حمایت کردند، از بشار اسد پشتیبانی کردند در نتیجه صدها هزار نفر در سوریه کشته شدند، آنها امنیت در عراق و یمن را خدشه‌دار کردند، آنان به اروپا، زمانی که قصد داشتند در یک تظاهرات آرام بمبی منفجر کنند، و حتی به آمریکا، زمانی که قصد داشتند سفیر عربستان را از بین ببرند، تروریسم صادر کردند. سازمان اطلاعاتی آلمان هم گفته است که سفارت ایران در برلین ماهیتا چیزی جز یک هسته تروریستی نیست. واقعا این خشونت و تجاوز چیز جدیدی نیست و در این ۴۰ سال همیشه ادامه داشته است.

تظاهرات سازمان مجاهدین خلق در برلین
تظاهرات سازمان مجاهدین خلق در برلین

با این رفتارهایی که شما مدعی هستید حکومت ایران صورت داده است، جامعه جهانی و ایالات متحده باید چگونه مقابله کنند؟

واقعیت آن است که جامعه جهانی حاکمان ایران را در معرض شکست قرار داده و حکومت آنان در ۴۰ سال گذشته تا این حد در معرض خطر قرار نداشته است. تولید ناخالص داخلی به شدت سقوط کرده، تورم به شکل افسار گسیخته در حال افزایش است، فشار داخلی به قدری زیاد است که حکومت روحانیون در سراسر دنیا به همه سو حمله‌ور شده است. به نظرم این نشانه‌ای است که تحریم‌ها اثرات بسیار زیادی گذاشته‌اند به گونه‌ای که حاکمان از سقوط حکومت خود به هراس افتاده‌اند.

اما منتقدان این تحریم‌ها می‌گویند که این فشارها در واقع به زیان مردم ایران است

ببینید این حرف در مورد سایر تحریم‌هایی که در دنیا اعمال شده است هم گفته شده. پدر مرحوم من، سناتور ادوارد کندی، رهبر حرکت اعمال تحریم‌ها علیه آفریقای جنوبی بود. همین حرف‌ها هم از سوی حکومت مبتنی بر تبعیض نژادی آفریقای جنوبی هم گفته می شد که تحریم‌ها علیه این کشور در واقع سخت‌گیری بر مردم است و به زیان آنان تمام می شود.

اما وقتی نلسون ماندلا به قدرت رسید، در ملاقات با پدرم به او گفت که در آن روزها گویی تو با من در زندان جزیره رابینسون بودی! آن زمان مردم آفریقای جنوبی متوجه شده بودند که تحریم‌های ایالات متحده علیه حکومت کشور آنهاست. امروز هم ما باید در کنار مردم ایران بایستیم و جلوی حمایت مالی حکومت ایران از تروریسم را بگیریم.

آیا به نظر شما تشدید تنش‌های جاری بین ایران و آمریکا ممکن است به یک رویارویی نظامی بین دو کشور منجر شود؟

به رغم همه تحریکاتی که روحانیون ایران انجام می‌دهند من گمان نمی‌کنم که این تنش‌ها به یک برخورد نظامی منجر شود. ما به دنبال عملیات نظامی نیستیم و به آن نیازی هم نداریم تا شاهد پایان حکومت روحانیون در ایران باشیم. اگر تحریم‌ها سر جای خود بماند و جامعه جهانی در مورد آن با هم متحد بمانند، این امر محقق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG