لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۲

افزایش قربانیان توفان استوایی فیلیپین؛ ۱۸۲ کشته و ۱۵۳ مفقود


مجمع‌الجزایر فیلیپین به طور میانگین هر سال با ۲۰ توفان سهمگین دست و پنجه نرم می‌کند که اغلب آنها مرگبار هستند.

پلیس فیلیپین اعلام کرد که شمار قربانیان توفان استوایی در جنوب این کشور تا روز یکشنبه دوم دی به ۱۸۲ نفر رسیده است در حالی که ۱۵۳ نفر نیز همچنان مفقود هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، توفان استوایی تمبین روز جمعه جزیره میندانائو را که دومین جزیره بزرگ فیلیپین محسوب می‌شود، در هم کوبید به طوری که امواج خروشان و سیل دهکده‌ای دورافتاده در این جزیره را از نقشه جغرافی پاک کرده است.

مجمع‌الجزایر فیلیپین به طور میانگین هر سال با ۲۰ توفان سهمگین دست و پنجه نرم می‌کند که اغلب آنها مرگبار هستند. اما جزیره میندانائو که حدود ۲۰ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند به ندرت با چنین توفان‌هایی مواجه می‌شود.

این گزارش می‌گوید که توفان تمبین باعث شده حدود ۱۲ هزار نفر از ساکنان جزیره میندانائو خانه خود را ترک کنند و به مناطق امن‌تر پناه ببرند. به گفته پلیس فیلیپین، ۱۹ نفر در دهکده کوهستانی دالاما نزدیکی شهرک تبد بر اثر توفان کشته شده‌اند و ۲۶ نفر نیز در شهرک‌ها و شهرهای اطراف استان نورته.

یکی از افسران پلیس شهرک تبد به خبرگزاری فرانسه گفت: «آب رودخانه بالا آمد و همه خانه‌ها را با خود برد. این دهکده دیگر آنجا وجود ندارد.»

وی اضافه کرده که نیروهای پلیس، سربازان ارتش و داوطلبان با بیل و دیگر ابزارهای ابتدایی تلاش می‌کنند جنازه‌ها را از میان ویرانه‌های دهکده‌ای که دو هزار نفر جمعیت داشته است، بیرون بکشند.

روز پنجشنبه یک کشتی بین جزیره‌ای در ایالت شمالی کوئزون پس از اینکه هدف بادهای شدید و امواج سهمگین قرار گرفت غرق شد که در جریان آن دست‌کم پنج نفر کشته شدند. بیش از ۲۵۰ مسافر و خدمه این کشتی نجات پیدا کردند.

توفان استوایی تمبین که به محلی «وینتا» خوانده می‌شود، بادهایی با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت ایجاد کرد که تا ۹۵ کیلومتر نیز شدت یافت. پیش‌بینی می‌شود که این توفان با گذر از جنوب فیلیپین به طرف دریای چین جنوبی و ویتنام حرکت کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ا.ع./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG