لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۳

آمریکا: دخالت مستقیم وزارت اطلاعات ایران در ترور مسعود مولوی در ترکیه


تصویری از مسعود مولوی که در حساب توئیتر او منتشر شده است

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه، ۱۴ فروردین، به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

این مقام ارشد آمریکایی که نامش ذکر نشده گفته است: «با توجه به تاریخچه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیش از این در این موارد در ترکیه به‌ کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دست داشته است.»

مسعود مولوی وردنجانی، ۳۲ ساله، روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان سال ۹۸، در محله شیشلی استانبول هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. قاتل یک گلوله به قلب و یک گلوله به پای آقای مولوی شلیک کرده بود.

در همان زمان رسانه‌های ترکیه از مسعود مولوی به عنوان یک چهره امنیتی مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی نام بردند.

حال خبرگزاری رویترز می‌گوید که همین دستگاه‌های اطلاعاتی در ترور آقای مولوی دست داشته‌اند.

همزمان با اظهارات مقام ارشد دولت آمریکا در مورد دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در این ترور، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در پیامی توئیتری دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را به دست داشتن در ترور مخالفان در خارج از کشور متهم کرده است.

آقای پومپئو در این پیام نوشت: «گزارش‌ها مبنی بر دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی در ترور یک مخالف حکومت در ترکیه ناراحت‌کننده است، اما با مأموریت آنها کاملاً سازگار.»

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «دیپلمات‌های» ایران مأمور ترور هستند و چندین طرح بمب‌گذاری و ترور را در اروپا در طول دهه گذشته انجام داده‌اند.

بیش از چهار ماه پس از قتل مسعود مولوی،‌ شهروند ایران، در ترکیه، خبرگزاری رویترز روز جمعه، هشتم فروردین‌ماه، در گزارشی اختصاصی نوشت که او به دستور دو مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی به قتل رسیده است.

این خبرگزاری گزارش خود را به نقل از «دو مقام ارشد در دولت ترکیه» نوشته، اما به نام این مقامات اشاره نکرده‌است.

هنوز هیچ مقامی در تهران به این گزارش رویترز واکنش نداشته، اما پیشتر عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در آذرماه در پاسخ به پرسشی دربارهٔ ترور آقای مولوی گفته بود که «منتظر گزارش دستگاه قضایی و امنیتی ترکیه در این زمینه هستیم.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG