لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۷

پوتین: کره شمالی برای خلع سلاح اتمی «تضمین‌ امنیتی» می‌خواهد


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در نخستین سفر رسمی‌اش به این کشور استقبال کرد

در نخستین سفر رسمی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به روسیه، رهبران دو کشور درباره «وضعیت فعلی شبه‌جزیره کره» مذاکره کردند و به گفته ولادیمیر پوتین «کره شمالی برای خلع سلاح اتمی نیاز به تضمین‌های امنیتی دارد».

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، روز چهارشنبه با قطار وارد بندر روسی ولادی‌وستوک شد و روز پنج‌شنبه، پنجم اردیبهشت، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در پایان دور نخست گفت‌وگوها، رهبران هر دو کشور در نشستی خبری اعلام کردند که مذاکرات‌شان «پربار» بوده است.

ولادیمیر پوتین در این نشست خبری گفت که کره شمالی برای کنار گذاشتن تسلیحات اتمی‌اش «نیاز به تضمین‌هایی برای امنیت و حاکمیتش دارد» و به گفته او، چنین تضمین‌هایی فقط می‌تواند از راه پایبندی به قوانین بین‌المللی محقق شود.

رئیس جمهوری روسیه همچنین تأکید کرد: «باید قدرت قوانین بین‌المللی را احیا کنیم و به وضعیتی بازگردیم که فقط قوانین بین‌المللی، و نه قانون قوی‌ترین [کشور]، شرایط جهانی را تعیین کند.»

پوتین همچنین گفت که درباره مذاکراتش با کیم جونگ اون، با مقام‌های آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون یک بار در سنگاپور با یکدیگر دیدار کردند که از آن به عنوان «رویدادی تاریخی» یاد می‌شود، اما دیدار بار دوم آنها که اسفند گذشته در ویتنام برگزار شد به شکست انجامید و دو طرف محل گفت‌وگوها را زودتر ترک کردند.

ولادیمیر پوتین در نشست خبری روز پنج‌شنبه با تأکید بر این که کشورش درباره «تکمیل خلع سلاح اتمی» با آمریکا هم‌نظر است و کاهش تهدیدهای اتمی را «اولویت مشترک» می‌داند گفت: «از این که رهبر کره شمالی هم همین دیدگاه را مطرح کرد تحت تأثیر قرار گرفتم. تضمین‌هایی امنیتی لازم داریم. فقط همین.»

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، رهبر کره شمالی نیز در این نشست خبری گفت که مذاکراتش با رئیس جمهور روسیه «بسیار پربار» بوده است.

کیم جونگ اون همچنین گفت: «من به روسیه آمدم تا درباره وضعیت فعلی شبه‌جزیره کره، که یکی از مهم‌ترین مسائل در دستور کار جهانی است، به تبادل نظر بپردازیم.»

نیاز روسیه و کره به این دیدار

خبرگزاری رویترز با اشاره به این که پوتین برخلاف روال همیشگی خود، از نیم ساعت پیشتر در انتظار ورود کیم بوده و دور نخست گفت‌وگوهای دو طرف نیز دوبرابر وقت تعیین‌شده زمان برد گفته است که هر دو رهبر به این دیدار نیاز داشتند.

به نوشته رویترز، کیم پس از شکست گفت‌وگوهای دومش با ترامپ در تلاش است که ثابت کند رهبران خارجی دیگری مشتاق دیدار با او هستند و او جز آمریکا گزینه‌های دیگری هم دارد.

بنا بر همین گزارش، روسیه نیز در پی آن است که قدرت بازیگری خود در عرصه سیاست بین‌المللی را به رخ بکشد و ثابت کند به رغم تحریم‌هایی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه این کشور اِعمال کرده‌اند، مسکو همچنان بازیگری فعال در عرصه بین‌الملل است.

مذاکرات بین‌المللی برای غیراتمی کردن شبه‌جزیره کره در سال‌های گذشته در چارچوب «گروه شش‌جانبه»، شامل دو کره، آمریکا، روسیه، چین و ژاپن» دنبال می‌شد، اما این گروه آخرین بار در سال ۲۰۰۹ تشکیل جلسه داد و پس از آن نیز، با ابتکار دونالد ترامپ برای دیدار دوجانبه، نقش این گروه عملا کم‌رنگ شد.

به نوشته رویترز، ولادیمیر پوتین در پی آن است که بار دیگر گروه شش‌جانبه را در حل مسئله کره شمالی احیا کند.

به نوشته رسانه‌های روسی، در دیدار روز پنج‌شنبه پوتین و کیم، مسائلی دوجانبه، از جمله طرح احداث خط لوله انتقال نفت و گاز از روسیه به کره شمالی و همچنین موضوع کارگران کره‌ای در روسیه نیز بحث شد.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه، رویترز، آسوشیتدپرس، اینترفکس، توئیتر و رادیوفردا/ ج/ ف. دو.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG