لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۲۱

اولین فینال آمریکایی - کانادایی در تاریخ ان‌بی‌ای


پاسکال سیاکَم، فوروارد تیم «تورنتو رَپتورز»، و دفاع دریموند گرین از تیم «گِلدن استیت وَریرز»

اولین بازی از سری فینال مسابقات بسکتبال ۲۰۱۹ ان‌بی‌ای را تیم «تورنتو رَپتورز» در حضور ۲۰ هزار تماشاگر به سود خود خاتمه داد. این نخستین فینال در تاریخ لیگ بود که خارج از آمریکا برگزار شد.

جمعیتی عظیم هم بیرون ورزشگاه در پارک ژوراسیک گرد آمده بودند تا همچون برتری «کنفرانس شرق» و صعود به فینال، این بار پیروزی تیم‌شان مقابل «گلدن استیت» را در فینال ببینند.

در یکی از جذاب‌ترین و گران‌ترین لیگ‌های ورزشی جهان، برای نخستین بار است که تیمی از کانادا به فینال رسیده است. تورنتو بازی اول را با نتیجه ۱۱۸ بر ۱۰۹ از گلدن استیت برد.

این رویارویی که حداقل چهار مسابقه و حداکثر هفت بازی خواهد بود، اولین فینال آمریکایی - کانادایی در تاریخ ان‌بی‌ای محسوب می‌شود. گرچه تورنتو حتی یک بازیکن کانادایی هم در ترکیب خود ندارد.

تورنتو برای راهیابی به فینال توانست میلواکی (صدرنشین کنفرانس شرق در فصل عادی) را با ستاره‌ یونانی‌اش، یانیس، که گزینه عنوان ام‌وی‌پی یا ارزشمندترین بازیکن فصل را از پیش رو بردارد.

گلدن استیت هم با چهار برد متوالی توانست مقتدرانه پورتلند را با پرتابگران مهارناپذیرش دیمین للارد و سی‌جی مک‌کالوم ناکام بگذارد.

در اولین بازی فینال، کوین دورانت فوق ستاره دنیای بسکتبال به دلیل مصدومیت غایب بود اما دمارکوس کازینز پس از مدتها دوری، برای هشت دقیقه گلدن استیت را همراهی کرد.

پاسکال سیاکام از تورنتو بهترین بازیکن زمین بود و آماری درخشان در دفاع، حمله و صدور پاس به جا گذاشت.

امتیازآورترین مرد میدان استفن کری، فوق ستاره گلدن استیت، بود که ۳۴ امتیاز به دست آورد. او همچنین در این بازی به عنوان اولین نفر در تاریخ رقابت‌ها، مجموع تعداد پرتاب‌های سه امتیازی‌اش را در فینال ادوار، سه رقمی کرد.

پدرش، دل کری، بازیکن تورنتو رپتورز بود و با همین تیم در ان‌بی‌ای بازنشسته شد. در آن دوران پسر اعجوبه‌اش نیز با تیم دبیرستانش در تورنتو می‌درخشید.

جالب اینکه در حین بازی فینال، از ستارگان پیشین تورنتو رپتورز از جمله دل کری تجلیل شد.

گلدن استیت برای پنجمین سال پیاپی قهرمان کنفرانس غرب شده و به فینال رسیده اما تورنتو رپتورز با سرمربیگری نیک نرس برای نخستین بار این افتخار را تجربه می‌کند.

کوای لنارد که از سن آنتونیو به تورنتو پیوسته، نقش اصلی را برای صعود تورنتو به فینال ایفا کرد. مارک گاسول اسپانیایی هم دیگر خرید موثر تورنتو برای این فصل بود.

تورنتو به خاطر وضعیت بهتر نسبت به گلدن استیت در فصل عادی، حالا از مزیت امتیاز بازی خانگی برخوردار است.

این مزیت به آن معناست که آنها ضمن شروع فینال با دو میزبانی در کانادا، در صورتی که هر دو تیم به سه برد برسند، بازی هفتم را هم میزبانی خواهند کرد.

پس از برگزاری بازی دوم از سری فینال در تورنتو، دو تیم به کالیفرنیا می‌روند تا گلدن استیت دو بازی متوالی را در اوراکل آرنا میزبانی کند.

در ده سال گذشته فقط سه بار تیم‌هایی از کنفرانس شرق به قهرمانی لیگ رسیده‌اند که هر سه بار با هنرنمایی لبرون جیمز در تیم‌های میامی و کلیولند بوده. جیمز حالا از آن کنفرانس جدا شده، به غرب آمده و برای لس آنجلس لیکرز بازی می‌کند.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG