لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۴۸

تلاش دولت روسیه برای ایجاد محدودیت در رقابت‌های انتخابات محلی


یوگنی رویزمن، سیاستمدار مستقل و شهردار چهارمین شهر بزرگ روسیه، از جمله افرادی است که به تلاش دولت برای «فیلتر کردن» انتخابات محلی اعتراض دارد.

انتخابات محلی برای تعیین ۱۶ فرماندار روسیه قرار است ۱۰ سپتامبر برگزار شود. اما منتقدان می گویند حکومت مرکزی با استفاده از یک روش قانونی که به «فیلتر کردن» انتخابات محلی شهرت یافته تلاش خواهد کرد نامزدهای قوی را که با کاخ کرملین همسویی ندارند، رد صلاحیت کند.

این شیوه در پایان دوران ریاست جمهوری دمیتری مدودیف در سال ۲۰۱۲ تصویب شد و براساس آن نامزدهای مقام فرمانداری که می‌خواهند در این انتخابات شرکت کنند باید امضای پنج تا ۱۰ عضو پارلمان محلی را جمع کنند.

پس از اعتراض‌های سیاسی گسترده در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ که به دنبال بازگشت ولادیمیر پوتین به قدرت و اعتراض منتقدان به تقلب در انتخابات پارلمانی صورت گرفته، حکومت روسیه کنترل برفضای سیاسی کشور را تشدید کرده است.

با توجه به اینکه اعضای حزب حاکم روسیه متحد در اکثر پارلمان‌های محلی اکثریت قاطع دارند جمع‌آوری پنج تا ۱۰ امضا از این نمایندگان برای نامزدهای منتقد و مخالف حکومت مرکزی بسیار مشکل شده است.

طرفداران این روش گزینش یا تأیید صلاحیت می‌گویند، این شیوه مانع از آن می‌شود که نامزدهای ناشناخته و بدون پشتوانه فهرست کاندیدها را شلوغ کنند.

یوگنی رویزمن سیاستمدار مستقل و شهردار چهارمین شهر بزرگ روسیه از جمله افرادی است که به اجرای این شیوه تأیید صلاحیت اعتراض دارد. او در انتخابات محلی سال ۲۰۱۳ با شکست دادن نامزد مورد حمایت حزب حاکم به شهرداری شهر یکاترینبرگ در منطقه اورال رسید.

او در گفت‌وگو با بخش روسی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفت از این روش برای حذف نامزدهای قوی و تأیید صلاحیت نامزدهای ضعیف استفاده می‌شود که در برابر نامزدان مورد حمایت حزب حاکم شانس چندانی برای پیروزی ندارند.

او معتقد است که اگر امکان شرکت در انتخابات امسال را می‌داشت، حتماً و به سادگی پیروز می‌شد. اما رأی‌دهندگان در این منطقه اکنون امکان رأی دادن به او را ندارند، چون نتوانسته است از نمایندگان پارلمان محلی امضای کافی را جمع‌آوری کند.

منتقدان آقای رویزمن می‌گویند او برای به دست آوردن این امضاها و ورود به فهرست نامزدهای انتخاباتی تلاش لازم را نکرده است.

رئیس کمیسیون انتخاباتی روسیه اخیراً در مصاحبه‌ای با یک روزنامه محلی گفته است: «نمی‌توانم باور کنم که فرد توانایی مثل آقای رویزمن با تمام امکانات اداری و در مقام شهردار یکی از بزرگترین شهرهای کشور به اصلاح قربانی فشارهای رژیم شده باشد».

اما یک پژوهشکده روسی که توسط الکسی کودرین وزیر سابق اقتصاد و از منتقدان قدیمی ولادیمیر پوتین تأسیس شده، انتقادهای یوگنی رویزمن از سیستم انتخابات محلی را تأیید می‌کند.

در این گزارش پژوهشی که روز ۱۴ اوت، ۲۳ مرداد ماه امسال، منتشر شد گفته شده، در این سیستم در اکثریت موارد، امکان رقابت گزینه‌های آلترناتیو غیرممکن می‌شود.

در این گزارش گفته شده، بسیاری از نامزدهای معتبر و شناخته شده با تجارب انتخاباتی بالا در عمل در این انتخابات شرکت نمی‌کنند. در عین حال خواص محلی با استفاده از این سیستم نامزدهای «جعلی» را ثبت نام می‌کنند که رقابت و چالش مهمی نیستند.

این پژوهش نتیجه‌گیری می‌کند «اکنون مبارزات انتخاباتی واقعی برای کسب مقام فرمانداری و شهرداری به یک استثنا بدل شده است».

نیکلای پتروف، کارشناس مناطق روسیه در دانشگاه عالی اقتصاد مسکو به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می‌گوید: «اگر وضعیت سیاسی در روسیه به طور کلی متحول نشود، حذف و یا تغییر مقررات فیلتر کردن نامزدهای انتخابات محلی نتیجه چندانی نخواهد داشت.»

به گفته او حکومت روسیه در سال ۲۰۱۳ قصد داشت به انتخابات محلی جلوه‌ای آزاد و پر رقابت بدهد. در آن سال الکسی ناوالنی سیاستمدار مخالف دولت در انتخابات شهرداری مسکو ۲۷ درصد آرا را به دست آورد.

اما به گفته آقای پتروف از زمان تصرف ناحیه کریمه در سال ۲۰۱۴ «شرایط به شدت تغییر کرده است».

او تصریح می‌کند که «کرملین به انتخابات پر رقابت و یا میزان بالای شرکت رأی‌دهندگان نیازی ندارد. دولت می‌خواهد انتخابات خیلی کم سرو صدا و بدون هیچ جنبه نمایشی برگزار شوند».

XS
SM
MD
LG