لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۷

با وجود تبرئه در دادگاه تجدید نظر، حکم ۱۵ سال زندان به صبا کرد افشاری ابلاغ شد


به گفته وکیل مدافع صبا کرد افشاری، با اینکه دادگاه تجدید نظر این فعال مدنی را از اتهام منجر به ۱۵ سال حبس تبرئه کرده بود اما «اجرای احکام» همین حکم را به او ابلاغ کرده است.

این فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری در دادگاه اولیه به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال حبس محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر وی را از این اتهام تبرئه کرد.

حسین تاج روز شنبه ۱۰ خرداد در توئیترش ابتدا نوشت که موکلش در تماس تلفنی از زندان اوین به وی خبر داده دایره اجرای احکام موضوع ۱۵ سال حبس را به صورت کتبی به او اعلام کرده است.

وی سپس اعلام کرد در مراجعه به «اجرای احکام دادسرای ارشاد» دریافته است که مفاد دادنامه تجدید نظر را تغییر داده‌اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند و آقای تاج گفته است این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

صبا کرد افشاری که یکی از فعالان کمپین «چهارشنبه‌های سفید» بود خرداد ۹۸ در تهران بازداشت و پس از چند روز به زندان قرچک ورامین منتقل شد. به گفته فعالان مدنی، وی در روزهای نخست دستگیری به شدت زیر فشار برای «اعتراف تلویزیونی» بود.

مادر او، راحله احمدی، نیز اندکی بعد بازداشت شد و هنگامی که پس از چندی با وثیقه ازاد شد با انتشار ویدئویی تایید کرد که بازجویان در صدد اخذ «اعتراف تلویزیونی» از دخترش هستند.

سرانجام شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ایمان افشاری، در حکم اولیه خود صبا کرد افشاری را به اتهام «تشویق به فساد و فحشا» به ۱۵ سال حبس، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به هفت‌ونیم سال حبس و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک‌ونیم سال حبس محکوم کرد.

مطابق «قانون مجازات اسلامی»، از این ۲۴ سال بیشترین حکم که ۱۵ سال حبس است قابل اجرا بود. با این حال دادگاه تجدید نظر خانم کرد افشاری را از اتهام «تشویق به فساد و فحشا» تبرئه کرد.

حکم جدید برای خانم کرد افشاری در حالی صادر شد که او به خاطر شرکت در اعتراضات مرداد ۹۷ به یک سال زندان محکوم شده بود.

نهدهای بین‌المللی و مدافعان حقوق بشر از اقدامات جمهوری اسلامی در سرکوب مخالفان حجاب اجباری به شدت انتقاد کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در آخرین گزارش سالانه خود از وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان که اسفند گذشته منتشر شد، به نام صبا کرد افشاری و برخی دیگر از فعالان اشاره کرده و گفته بود جمهوری اسلامی فعالان مدنی را «می‌رباید»، خانواده‌شان را مدت‌ها بی‌خبر می‌گذارد، برای اخذ «اعتراف تلویزیونی» آنها را زیر فشار می‌گذارد.

راحله احمدی، مادر صبا کرد افشاری، نیز ابتدا به چهار سال و دو ماه حبس محکوم شد اما این حکم به ۳۱ ماه کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG