لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۵۹

کودتای ارتش در سودان؛ عمر البشیر دستگیر شد


از صبح پنج‌شنبه نیروهای ارتش و مأموران امنیتی در خیابان‌های خارطوم و به ویژه در مناطق حساس این شهر مستقر شدند.

پس از ماه‌ها تظاهرات اعتراضی علیه عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، ارتش این کشور روز پنج‌شنبه، ۲۲ فروردین، از دستگیری عمر البشیر خبر داد و اعلام کرد قدرت را به مدت دو سال در دست گرفته است.

ژنرال عواد ابن عوف، وزیر دفاع سودان، بعدازظهر پنج‌شنبه در سخنانی که از تلویزیون این کشور پخش شد گفت که عمر البشیر دستگیر و «در یک محل امن زندانی شده است».

وی همچنین با اشاره به اینکه قانون اساسی سودان معلق شده است اعلام کرد یک شورای نظامی تشکیل و به مدت دو سال مسئولیت اداره کشور را برعهده می‌گیرد و پس از آن، انتخابات برگزار خواهد شد.

ژنرال ابن عوف همچنین اعلام کرد که حریم هوایی سودان به مدت ۲۴ ساعت و تمام مرزها تا اطلاع ثانوی بسته خواهند بود.

وزیر دفاع سودان همچنین خواستار پایان اعتراض‌ها در سراسر کشور شد.

تلویزیون سودان صبح پنج‌شنبه اعلام کرده بود ارتش «بزودی بیانیه‌ای مهم صادر می‌کند و مردم منتظر باشند».

پیش از سخنان وزیر دفاع سودان خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام ارشد این کشور خبر داده بود که ارتش سودان عمر البشیر را پس از ۳۰ سال وادار به کناره‌گیری کرده است.

گزارش‌هایی نیز درباره بازداشت شماری از مقام‌های حکومت سودان منتشر شده است.

همچنین مقام‌های امنیتی سودان گفته‌اند تمامی زندانیان سیاسی در سراسر این کشور آزاد خواهند شد؛ با این حال اشاره‌ای به زمان این آزادی نشده است.

خبرگزاری رویترز نیز از حمله مردم به ساختمانی امنیتی در شرق سودان خبر داده است.

شبکه‌های خبری در حال پخش تصاویری از جمعیت حاضر در خیابان‌های خارطوم، پایتخت، هستند که شادی‌کنان شعار می‌دهند: «پیروز شدیم؛ سقوط کرد.»

از صبح پنج‌شنبه نیروهای ارتش و مأموران امنیتی در خیابان‌های خارطوم و به ویژه در مناطق حساس این شهر مستقر بودند.

این رویدادها در حالی صورت می‌گیرد که بست نشستن هزاران معترض در برابر مقر فرماندهی ارتش صبح پنج‌شنبه نیز برای ششمین روز پیاپی ادامه داشت.

از روز شنبه که این تجمع نشسته آغاز شد، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان چندین بار به آنها یورش بردند و بر اثر درگیری‌ها دست‌کم ۲۲ تن کشته شدند.

رشته تظاهرات اعتراضی علیه عمر البشیر حدود چهار ماه پیش در عطبره، شهری در مرکز سودان، و در اعتراض به افزایش قیمت نان آغاز شد؛ اما این اعتراض‌ها به‌سرعت گسترش یافت و معترضان در شهرهای مختلف سودان خواستار کناره‌گیری عمر البشیر شدند.

عمر البشیر که از سوی دیوان بین‌المللی کیفری و به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در دارفور تحت تعقیب بین‌المللی قرار دارد، در ماه‌های اخیر خواسته معترضان مبنی بر کناره‌گیری از قدرت را رد کرده بود.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه، رویترز و آسوشیتدپرس و رادیوفردا/ج/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG