لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۳۲

سفر وزیر خارجه تاجیکستان به ایران، پس از چهار سال سردی روابط


حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان

پس از حدود چهار سال سردی روابط، وزیر خارجه تاجیکستان به تهران سفر کرده و روز شنبه، ۱۱ خرداد، با رئیس جمهوری و شماری از دیگر مقامات جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

سراج‌الدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان، روز جمعه وارد تهران شد و پس از گفت‌وگو با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش، روز شنبه به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، رفت.

به نوشته وبسایت ریاست جمهوری ایران، دو طرف در این دیدار بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و سیاسی به‌ویژه در عرصه ترانزیت کالا و مبارزه با تروریسم تأکید کرده‌اند.

بنابر همین گزارش، حسن روحانی در این دیدار ضمن اعلام آمادگی ایران برای «ارائه خدمات فنی – مهندسی» و «مشارکت بیشتر در اجرای پروژه‌های تاجیکستان»، بر «گسترش همکاری در مسیر مبارزه با تروریسم» نیز تأکید کرده است.

وزیر خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار، از جمله خواستار توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت و همچنین استفاده از خدمات فنی – مهندسی شرکت‌های ایرانی شد و بر گسترش همکاری دو کشور برای «مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی» تأکید کرد.

​روابط تهران و دوشنبه از زمستان ۱۳۹۴ به دنبال سفر محی‌الدین کبیری، رهبر حزب منحل‌شده «نهضت اسلامی تاجیکستان» به ایران با تنش‌هایی همراه بوده است.

آقای کبیری که برای حضور در همایش بین‌المللی «وحدت اسلامی» به تهران سفر کرده بود با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، نیز دیدار کرد؛ مجموع این رخدادها اعتراض شدید تاجیکستان را برانگیخت و وزارت خارجه تاجیکستان سفیر ایران در دوشنبه را احضار کرد.

تنش‌ها میان دو کشور تابستان سال گذشته در پی حمله به گردشگران خارجی در تاجیکستان بار دیگر بالا گرفت. آن حمله به مرگ چهار گردشگر آمریکایی، هلندی و سوئدی منجر شد که وزارت کشور تاجیکستان مسئولیت آن را بر عهده «حزب ممنوعه نهضت اسلامی و آموزش‌دیدگان در ایران» دانست، امری که ایران تکذیبش کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، وزیر خارجه تاجیکستان در سفر خود به تهران از حسن روحانی برای شرکت در اجلاس سران «سیکا» که قرار است ۲۵ خرداد در دوشنبه آغاز به کار کند دعوت کرده است.

کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا، موسوم به سیکا، از سال ۱۹۹۲ و به ابتکار رئیس جمهوری قزاقستان تأسیس شد و در حال حاضر بیش از بیست کشور آسیایی در آن عضویت دارند.

منابع: پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، ایرنا، فارس و رادیو فردا؛ س. /ج

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG