لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۴۲

پیام جدید رهبر طالبان: به جنگ ادامه می‌دهیم


تصویری از هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان افغانستان (با دستار سیاه در مرکز عکس)؛ این تصویر بخشی از ویدئویی ست که به دست گزارشگر رادیو اروپای آزاد در پیشاور پاکستان رسید و «بیعت» مقام‌های ارشد طالبان را با رهبر جدیدشان نشان می‌دهد.

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان افغانستان، در پیامی به مناسبت عید فطر با تأکید بر اینکه این گروه «تا دست یافتن به اهدافش» به جنگ ادامه خواهد داد، احتمال برقراری آتش‌بس در آینده نزدیک را تلویحا رد کرد.

پیام رهبر طالبان که روز شنبه، ۱۱ خرداد، منتشر شده با اشاره به مذاکرات این گروه با نماینده آمریکا، از واشینگتن خواسته است که «در روند مذاکرات کنونی صادقانه سهیم باشد» و طرح طالبان را بپذیرد.

ششمین دور گفت‌وگو بین طالبان و زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، ماه گذشته در قطر پایان یافت.

آقای خلیل‌زاد پیش از این گفته بود که چهار محور اصلی مذاکرات قطر شامل خروج آمریکا از افغانستان، عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به منافع آمریکا، برقراری آتش‌بس و مذاکره طالبان با دولت افغانستان می‌شود.

گروه طالبان درباره دو مورد اول اشاره‌هایی تاییدآمیز داشته اما با برقراری آتش‌بس دائمی و مذاکره با دولت افغانستان که آن را «حکومت اشغالی» می‌خواند مخالفت کرده است.

با این حال در ماه‌های اخیر دو نشست در مسکو برگزار شد که نمایندگانی از طالبان و شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان در آن شرکت داشتند؛ دومین نشست مسکو روز پنج‌شنبه، دو روز پیش از پیام رهبر طالبان، پایان یافت.

رهبر طالبان با اشاره به نشست مسکو، در پیام خود گفته است که در بخش «تفاهم بین‌الافغانی ... پیشرفت زیادی» به دست آمده است.

از بین مقام‌های حکومت افغانستان، تاکنون تنها «شورای عالی صلح» افغانستان به پیام رهبر طالبان واکنش نشان داده است.

عزیزالله دین محمد، معاون «شورای عالی صلح» افغانستان، به رادیو اروپای آزاد گفت گروه طالبان حتی اگر «آتش‌بس دائمی» را نمی‌پذیرد، دست‌کم در ایام عید فطر آتش‌بس سه‌روزه اعلام کند.

این مقام «شورای عالی صلح» تأکید کرد در صورت اعلام آتش‌بس از سوی طالبان، دولت افغانستان آماده اقدامی مشابه است.

پیشنهاد برقراری آتش‌بس موقت در ماه رمضان را پیش از این محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، ارائه کرد اما گروه طالبان آن را نپذیرفت.

طالبان سال گذشته پیشنهاد دولت افغانستان برای آتش‌بس سه روزه در ایام عید فطر را پذیرفته بود.

هیبت‌الله آخوندزاده از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون رهبری طالبان را برعهده دارد.

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دور جدید مذاکرات زلمای خلیل‌زاد،‌ نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان،‌ با گروه طالبان در ماه جاری در دوحه، پایتخت قطر، آغاز خواهد شد.

بنابر این گزارش، آقای خلیل‌زاد پیش از رفتن به دوحه از روز جمعه سفری ۱۷ روزه را آغاز می‌کند و طی آن به کشورهای افغانستان،‌ پاکستان، آلمان، بلژیک و امارات متحده عربی خواهد رفت.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رادیو اروپای آزاد و رادیو فردا /ج

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG