لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۰۴

خبرهای ضد و نقیض از رد صلاحیت شهردار منتخب شورای شهر تهران


شورای شهر تهران حدود ۱۰ روز پیش پیروز حناچی را برای تصدی سمت شهردار پایتخت به وزارت کشور معرفی کرد

در پی انتشار گزارش‌هایی غیررسمی مبنی بر عدم تایید صلاحیت پیروز حناچی برای تصدی شهرداری تهران به دلیل عضویت برادرش در سازمان مجاهدین خلق، یک عضو شورای شهر پایتخت تأکید کرده که این شورا در رأی خود به حناچی تجدید نظر نخواهد کرد.

«سحام‌نیوز» و شماری از وبسایت‌ها و کانال‌های تلگرامی از روز چهارشنبه «خبرهایی غیررسمی» درباره تایید نشدن صلاحيت پیروز حناچى برای تصدی شهرداری تهران به دلیل عضویت برادرش در سازمان مجاهدین خلق در سال‌های گذشته منتشر کردند.

مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها، نیز روز پنج‌شنبه به این گزارش‌های غیررسمی اشاره کرد و گفت: «تنها علتی که به صورت غیررسمی وزارت اطلاعات مطرح کرده، این است که سی و چند سال پیش، یکی از برادران ایشان از کشور خارج و با مجاهدین خلق همکاری کرده است».

آقای الویری با تأکید بر اینکه شورای شهر تهران در رأی خود به پیروز حناچی تجدید نظر نخواهد کرد، هشدار داد که اگر صلاحیت او برای شهرداری تهران تایید نشود «موضوع را برای رسیدگی به هیأت حل اختلاف خواهیم برد».

در پی تصویب قانون جدید بازنشستگی، و در پی آن استعفای محمدعلی افشانی از شهرداری تهران، شورای شهر پایتخت حدود ۱۰ روز پیش پیروز حناچی را برای تصدی این سمت به وزارت کشور معرفی کرد.

به گفته سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، در همان روز دریافت نامه شورای شهر، «استعلامات لازم از وزارت اطلاعات به عمل آمد اما تاکنون پاسخ استعلام به وزارت کشور ارائه نشده است».

آقای سامانی همچنین به ایسنا گفت که در مکاتبه دوباره با وزیر اطلاعات، «با تأکید بر مهلت ١٠ روزه وزارت کشور برای اعلام نظر» از او خواسته شد که نتیجه «حداکثر تا پایان وقت اداری پنج‌شنبه» به وزارت کشور ارسال شود.

ریاست دوازده ساله محمدباقر قالیباف بر شهرداری تهران مرداد سال گذشته به پایان رسید و در این چهارده ماه چندین شهردار و سرپرست بر کرسی شهردار پایتخت ایران تکیه زده‌اند.

محمدعلی نجفی نیز هر چند دلیل استعفای خود پس از هشت ماه را «بیماری» اعلام کرد اما بنابر گزارش‌ها، فشارهای برخی نهادهای امنیتی باعث کناره‌گیری او از این سمت شد.

با این حال نایب رئیس مجلس این بار خواستار قاطعیت وزیر کشور شده است.

به گزارش ایسنا، علی مطهری روز چهارشنبه با اشاره به اینکه طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، هم‌اکنون در مجلس مطرح است گفت: «اگر وزیر کشور تسلیم فشار نهادهای غیرمسئول برای صدور حکم شهرداری آقای حناچی شود ... احتمال انجام این استیضاح تقویت می‌شود.»

در دو دهه اخیر که شهردار تهران را شورای شهر انتخاب می‌کند، بجز مرتضی الویری، محمود احمدی‌نژاد و محمدباقر قالیباف، مدیریت سایر شهرداران به دو سال نکشیده است.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، ایسنا، مهر، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ ج/س.ن

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG