لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۷

اسرائیل و «امتحان آمادگی برای آخرالزمان»


اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل حاضر در صحنه‌ای از مانور تمرینی آمادگی دفاعی
اسرائیل از روز یکشنبه مانور چهار روزه آمادگی دفاعی را آغاز کرد. مانوری نه فقط برای نظامی‌ها که برای همه مردم عادی و غیرنظامی.

قائم مقام وزارت دفاع اسرائیل امروز اعلام کرد که این تمرین آمادگی دفاعی، برای مقابله با تهدیدهای نظامی از سوی کشورهای عرب اطراف اسرائیل انجام می‌شود.

این مانور تمرینی با نام رمز «نقطه عطف ۳» آغاز شد. تاریخچه برگزاری این تمرین آمادگی دفاعی در اسرائیل به ۳ سال پیش می‌گردد، پس از آن که جنگ ۳۴ روزه حزب‌الله لبنان و اسرائیل، ضعف بدنه نظامی دولت اسرائیل را برملا کرد.

تئودور کاراسیک، مدیر انستیتو تحلیل مسائل نظامی خاورنزدیک و خلیج فارس در دبی، در گفت‌وگو با رادیو فردا، به بررسی اهداف اسرائیل از برگزاری این مانور پرداخته است.

آقای کاراسیک نخست در مورد اهمیت برگزاری چنین مانوری می‌گوید: آزمايشی که درحال انجام است، بزرگترين تمرين آماده‌باش دفاعی در تاريخ اسرائیل است. بعضی از مردم اسرائیل اسم اين تمرين را «امتحان آمادگی برای آخرالزمان» گذاشته‌اند.

به گفته این تحلیلگر مسائل نظامی، اين تمرين‌ها به مردم اسرائیل کمک می‌کند تا در صورت وقوع هر گونه حمله‌ای به اسرائیل با استفاده از موشک‌های بالستيک و کروز، توان مقابله با اين حملات را داشته باشند.

اما چرا اسرائیل در حال حاضر چنين مانور آمادگی دفاعی را برگزار می‌کند؟

تئودور کراسيک، در پاسخ به اين پرسش راديو فردا می‌گويد:‌ «فکر می‌کنم دليل انجام اين تمرين‌ها، عوامل سياسی و موقعيت ژئواستراتژيک است. به طور مشخص بايد گفت که اسرائیل از طرف آمريکا به شدت تحت فشار است تا گسترش شهرک‌های يهودی‌نشين را متوقف کند. مسئله ديگر فشاری است که بر اسرائیل وارد می‌کنند تا برای مذاکره در مورد مسايل فلسطين پشت ميز مذاکره بنشيند. مسئله ديگر هم انتخابات در پيش رو در لبنان و ايران است و اين که نتيجه اين دو انتخابات چه خواهد شد. »

وی می‌افزايد: «دولت نتانياهو، نخست وزير اسرائیل، حس می‌کند تنها و بی‌پشتيبان شده است، بنابراين تلاش می ‌کند از تماميت ارضی اسرائیل محافظت کند. به هر حال اسرائیل اين تمرين‌ها را انجام می‌دهد چون احتمال می‌دهد در آينده‌ای نزديک يا دور به آن کشور حمله می‌شود. »

کارشناسان مسايل منطقه‌ای معتقد هستند يکی از دلايل انجام اين مانورهای آمادگی دفاعی خطری است که دولت اسرائیل از سوی سوريه و همچنين برنامه هسته‌ای ايران احساس می‌کند.

تئودور کراسيک معتقد است: «اسرائیل تهديد چندانی را از طرف سوريه متوجه خود نمی‌داند، زيرا سوريه از نظر نظامی توان زيادی برای انجام حمله نظامی ندارد. اسرائیل بيشتر از طرف ايران احساس خطر کرده و برای مواجهه احتمالی با ايران خود را آماده می‌کند.»
XS
SM
MD
LG