لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۱۰

دونالد ترامپ خواستار برداشته شدن محدودیت‌ها در چند ایالت شد


به دنبال دستورالعمل رئیس جمهوری آمریکا، چند تن از فرمانداران ایالت‌ها تصمیمات خود برای برداشتن محدودیت‌های ناشی از کرونا را اعلام کردند؛ با این حال رئیس جمهوری آمریکا از تصمیمات سه ایالت به شدت انتقاد کرد و از ساکنان آنها خواست ایالت‌هایشان را «آزاد کنند».

دونالد ترامپ شامگاه جمعه ۲۹ فروردین در سه توئیت جداگانه نوشت «مینه‌سوتا، میشیگان، ویرجینیا را آزاد کنید».

فرمانداران این سه ایالت دموکرات هستند و گفته‌اند دست‌کم تا پایان ماه جاری (دو هفته دیگر) محدودیت‌های ناشی از کرونا برداشته نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا در یکی از توئیت‌هایش ویرجینیا را «در محاصره» خواند و به متمم دوم قانون اساسی اشاره کرد که حق شهروندان را برای داشتن اسلحه به منظور حفظ آزادی‌های مدنی به رسمیت می‌شناسد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ در توئیت‌های خود نامی از ایالت اوهایو که فرماندار جمهوری‌خواهش تصمیمی مشابه را اعلام کرده نبرده است.

پس از آنکه دونالد ترامپ شامگاه پنج‌شنبه دستورالعمل برداشته شدن محدودیت‌ها و بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی را اعلام کرد، روز جمعه فرمانداران ایالت‌های مختلف تصمیمات خود را در این زمینه اعلام کردند.

از جمله گرتچن ويتمر، فرماندار دموکرات ميشيگان که از ایالت‌های صنعتی مهم آمريکاست، گفت بخشی از فعاليت‌های اقتصادی در اين ايالت از اول ماه مه (حدد دو هفته دیگر) از سرگرفته خواهد شد.

اندرو کومو، فرماندار دموکرات نيويورک، ضمن تکرار انتقادهای شدیدش علیه دونالد ترامپ، درباره دستورالعمل جدید گفت: «بدون منابع مالی لازم، کارهايی را که می‌گوييد نمی‌توانيم انجام دهيم.»

ران دسانتيس، فرماندار جمهوری‌خواه فلوريدا، از کاهش محدودیت‌ها سخن گفت اما زمان مشخصی برای این کار ذکر نکرد؛ دیگر فرماندار جمهوری‌خواه، یعنی تيت ريوز فرماندار مي‌سی‌سی‌پی نيز گفت محدودیت‌ها را برای یک هفته دیگر تمدید می‌کند.

ادامه تجمعات اعتراضی

توئیت‌های دونالد ترامپ در حالی منتشر شده است که روز جمعه، همچون چند روز اخیر، در شماری از ایالت‌ها تجمعاتی در اعتراض به قرنطینه و محدودیت‌ها برگزار شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، میشیگان، اوهایو، کنتاکی، کارولینای شمالی و یوتا از جمله ایالت‌هایی بودند که در این چند روز در آنها تجمعاتی اعتراضی برگزار شد.

در حال حاضر در ۴۳ ایالت آمریکا (شامل حدود ۹۷ درصد جمعیت) مقررات قرنطینه وضع شده و مدارس، مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی در آنها تعطیل است.

در طول چند هفته اخير شمار شهروندانی که تقاضای کمک‌هزینه بيکاری کرده‌اند به بيش از ۲۰ ميليون نفر رسيده و به نوشته آسوشیتدپرس، مقام‌های ايالتی تحت فشار قرار گرفته‌اند که محدودیت‌ها را بردارند و اجازه از سر گرفته شدن مشاغل را بدهند؛ هر چند در بیشتر این ایالت‌ها گزارش‌هایی درباره کمبود تست تشخيص ابتلا به کرونا منتشر شده و هنوز نمی‌توان از تعداد دقیق مبتلایان سخن گفت.

دونالد ترامپ و فرمانداران چند ایالت از چندی پیش بر سر زمان مناسب برای برداشته شدن محدودیت‌ها بگو مگو داشته‌اند.

بر اساس دستورالعملی که دونالد ترامپ شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد، ایالت‌ها می‌توانند از روز جمعه (امروز) محدودیت‌های وضع‌شده را یا کاملا، یا جزئی، لغو کنند.

آمریکا با بیش از ۶۹۰هزار مبتلا و نزدیک به ۳۶ هزار قربانی بیشترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از کرونا را در بین کشورهای جهان دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG