لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۲

کارشناسان سازمان ملل: مزدوران روسی در لیبی می‌جنگند


نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در نزدیکی بنغازی و در حال آماده شدن برای حمله به طرابلس

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند مزدوران یک شرکت امنیتی خصوصی روسی به نام «واگنر» در لیبی حضور دارند و در کنار نیروهای ژنرال حَفتر برای تصرف شهر طرابلس می‌جنگند.

بر اساس گزارش محرمانه کارشناسان سازمان ملل که برخی خبرگزاری‌ها از جمله رویترز آن را دیده‌اند، شمار مزدوران شرکت واگنر در لیبی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر هستند که در بین آنها تک‌تیرانداز و تکاور هم دیده می‌شود.

شرکت امنیتی واگنر مناسباتی نزدیک با حکومت روسیه و شخص ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری آن کشور، دارد و کنترل آن در اختیار میلیاردر روس، یِوگنی پریگوژین، است.

مزدوران این پیمانکار امنیتی پیش از این در برخی جنگ‌ها و درگیری‌های دیگر، از جمله اوکراین، سوریه و کشورهای آفریقایی، شرکت داشته‌اند.

رسانه‌های آمریکایی قبلا به حضور مزدوران این شرکت پیمانکاری در لیبی اشاره کرده بودند ولی این نخستین بار است که سازمان ملل فعاليت این نیروها را تایید می‌کند.

دولت روسیه هرگونه دست داشتن در اعزام این نیروها به مناطق درگیری را تکذیب کرده است.

گزارش کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم‌ها علیه لیبی نظارت می‌کنند حدود دو هفته پیش (پنجم اردیبهشت) در اختیار شورای امنیت این سازمان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، مزدوران شرکت واگنر از طریق تعمیر وسایل نظامی و خودروها، شرکت در عملیات رزمی و همچنین نقش داشتن در عملیات مؤثر به نیروهای ژنرال حفتر کمک می‌کنند.

بر اساس گزارش کارشناسان سازمان ملل، این گروه شبه‌نظامی همچنین در مأموریت‌های تخصصی «مثل واحدهای کمین و دیده‌بانی برای توپخانه، دیده‌بانی تجسسی برای هماهنگی حملات هوایی، تک‌تیراندازی و ضد اطلاعات الکترونیکی» فعال است.

در یک بازه زمانی یک‌ساله، از اوت ۲۰۱۸ تا اوت ۲۰۱۹، بیش از ۲۰ پرواز مسافربری بین روسیه و شرق لیبی انجام شد که «یا با این شرکت ارتباط داشته یا متعلق به این شرکت بوده است».

لیبی از سال ۲۰۱۱ که حکومت معمر قذافی در انقلاب مردم آن کشور و با حمایت هوایی ناتو سرنگون شد، تاکنون دستخوش جنگ داخلی بوده است.

سازمان ملل و جامعه جهانی دولت مستقر در طرابلس، موسوم به «دولت وفاق ملی»، را به رسمیت می‌شناسند. اما مخالفان این دولت به رهبری یک ژنرال سابق به نام خلیفه حفتر، با تشکیل «ارتش ملی لیبی» بخش اعظم مناطق شرقی کشور را به کنترل خود درآورده و با دولت طرابلس در حال جنگ است.

بنابر ارزیابی کارشناسان سازمان ملل، مزدوران شرکت واگنر دست‌کم از از اکتبر ۲۰۱۸ (یک سال و نیم پیش) در لیبی حضور دارند و در این مدت توانایی نظامی نیروهای وفادار به ژنرال حفتر را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، برخی تسلیحاتی که نیروهای دولتی غنیمت گرفته‌اند همان تسلیحاتی است که «معمولا افراد شرکت واگنر درشرق اوکراین و سوریه از آن‌ها استفاده می‌کردند ... تجهیزات آن‌ها نیز مشابه تسلیحات ارتش روسیه است».

با این همه در گزارش کارشناسان سازمان ملل یادآوری شده است بین شبه‌نظامیان واگنر و نیروهای ژنرال حفتر، که به سماجت شهره‌اند، تنش‌هایی نیز رخ داده است.

در جنگ داخلی لیبی که عرصه برخی رقابت‌های منطقه‌ای و جهانی شده است روسیه، فرانسه، مصر، اردن و امارات متحده عربی از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند و در مقابل، ترکیه، ایتالیا و قطر از حامیان «دولت وفاق ملی» هستند.

ترکیه ماه ژانویه برای حمایت از «دولت وفاق ملی» شماری نیروی نظامی، پهپاد و همچنین گروهی از شورشیان سوری را به لیبی اعزام کرد.

همچنین به نوشته کارشناسان سازمان ملل، از آغاز سال ۲۰۲۰ یک شرکت روسی در حال استخدام شبه‌نظامیان سوری است و برآورد می‌شود تعداد پیکارجویان سوری همراه ژنرال حفتر به حدود دو هزار نفر می‌رسد.

بنابر همین گزارش، برآورد می‌شود پیکارجویان سوری که در دو اردوی رقیب در لیبی می‌جنگند مجموعا به حدود پنج هزار تن بالغ می‌شود.

در گزارش کارشناسان سازمان ملل همچنین به یک شرکت خصوصی دیگر، گروه روسی «بزوپاسنوستی»، که در لیبی به کارهایی نظیر تعمیر هواپیماهای نظامی مشغولند اشاره شده و افزوده است تحقیقاتی درباره فعالیت دو شرکت امنیتی روسی دیگر در لیبی در حال انجام است.

بنابر همین گزارش، اکثر شبه‌نظامیان واگنر شهروند روسیه هستند ولی در میان آنها اتباع بلاروس، اوکراین، صربستان و مولداوی نیز حضور دارند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG