لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۵۹

دبیرکل سازمان ملل: همه‌گیری کرونا «سونامی نفرت و بیگانه‌هراسی» پدید آورد


آنتونیو گوترش از رسانه‌ها، به ویژه شبکه‌های اجتماعی، خواست محتواهای مرتبط با نژادپرستی، ضدزن و دیگر مضامین مخرب را حذف کنند؛ عکس از بایگانی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نسبت به راه افتادن «سونامی نفرت و بیگانه‌هراسی» در دوره کرونا هشدار داد و بدون نام بردن از کشور یا مقامی خاص، خواستار تلاش جهانی برای متوقف کردن نفرت‌ورزی شد.

آقای گوترش در پیامی ویدئویی که روز جمعه، ۱۹ اردیبهشت، منتشر شد گفت همه‌گیری جهانی کرونا «در خیابان‌ها و در فضای آنلاین موجی از احساسات ضدخارجی به راه انداخت، تئوری‌های توطئه ضدسامی را پخش کرد و مسلمانانی به خاطر کووید ۱۹ هدف حمله قرار گرفتند».

دبیرکل سازمان ملل همچنین به حملات و بهتان‌های گوناگون علیه پناه‌جویان، خبرنگاران، افشاگران، کادرهای درمانی و مدافعان حقوق بشر اشاره کرد و برای پایان دادن به آنها خواستار تلاش همه‌جانبه و همگانی شد.

دبیرکل سازمان ملل با تأکید بر اینکه برای کرونا فرقی نمی‌کند «که هستیم، کجا زندگی می‌کنیم و چه عقیده‌ای داریم» گفت: «از همگان در هر جایی می‌خواهم که علیه نفرت بایستند، رفتاری توأم با کرامت با یکدیگر داشته باشند و هر فرصتی را برای شیوع مهربانی غنیمت بشمرند».

آقای گوترش با اشاره به اینکه در شرایط پیش‌آمده تندروها به دنبال جذب نیرو و نومید کردن مخاطبان هستند، در پیام ویدئویی‌اش سیاستمداران را به ابراز همبستگی با تمامی مردم و نهادهای آموزشی را به تمرکز بر بهبود «سواد دیجیتال» فراخواند.

وی همچنین چهره‌های مذهبی جهان را دعوت کرد رفتاری در پیش بگیرند که الگوی احترام متقابل باشد.

دبیرکل سازمان ملل در پیام خود به فرد یا رویدادی خاص نکرد اما در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره افزایش نژادپرستی، نفرت‌ورزی، محبوبیت پوپولیسم و متهم کردن پناه‌جویان به انتقال کرونا منتشر شده بود.

آنتونیو گوترش در دو ماه اخیر دو پیام دیگر در همین باره منتشر کرده بود. از جمله وی حدود دو هفته پیش کرونا را «بحرانی انسانی که بسرعت در حال تبدیل به بحران حقوق بشر است» خواند.

او در ماه فوریه نیز با برشمردن هفت گام، خواستار بازتأمل در حقوق بشر شد.

همه‌گیری جهانی کرونا تاکنون علاوه بر ابتلای میلیون‌ها نفر و جان باختن صدها هزار نفر، به بحران در نظام درمانی کشورها، بیکاری، آسیب‌های اقتصادی، کمبود برخی اقلام مصرفی و مشکلات دیگر منجر شده و در موارد متعددی واکنش‌های رهبران سیاسی یا مردم عادی به این شرایط خبرساز بوده است.

دبیرکل سازمان ملل در پیام جدید خود همچنین از رسانه‌ها به ویژه شبکه‌های اجتماعی خواسته است محتواهای مرتبط با نژادپرستی، ضدزن و دیگر مضامین مخرب را حذف کنند.

XS
SM
MD
LG