لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۳۶

جان لوئیس، نماینده کنگره و از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا، درگذشت


جان لوئیس، عضو دیرینه مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از رهبران جنبش حقوق مدنی در این کشور، روز جمعه ۲۷ تیر در ۸۰ سالگی درگذشت؛ شمار زیادی از سیاستمداران و رهبران مدنی پیام‌های منتشر کرده و پرچم‌های کاخ سفید و کنگره به حال نیمه‌افراشته درآمد.

آقای لوئیس که حدود هشت ماه پیش اعلام کرد به سرطان لوزالمعده مبتلا شده است، روز جمعه در آتلانتا، مرکز ایالت جورجیا، بر اثر همین بیماری درگذشت.

وی ۱۷ بار در انتخابات این ایالت پیروز شده و به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافته بود.

جان لوئیس یکی از شش نفری بود که در تاریخ مبارزات مدنی آمریکا به «شش بزرگ» معروف‌اند و راهپیمایی تاریخی ۱۹۶۳ را به راه انداختند.

آقای لوئیس جوان‌ترین عضو این رهبران بود و هر پنج عضو دیگر، شامل مارتین لوترکینگ، جیمز فارمر، فیلیپ رَندالف، روی ویلکینز و ویتنی یانگ، پیش از این درگذشته‌اند.

با انتشار خبر درگذشت این رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا، شمار زیادی از سیاستمداران فعلی و پیشین ایالت متحده پیام‌هایی صادر کرده و با ابراز تأثر از مرگ او، به بخش‌هایی از کارنامه وی در طول زندگی‌اش اشاره کردند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، گفت: آمریکا امروز عزادار «یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان تاریخ» این کشور است.

خانم پلوسی همچنین جان لوئیس را «یکی از اسطوره‌های جنبش حقوق مدنی» توصیف کرد که «خوبی، ایمان و شجاعت‌شان به ملت منتقل شد».


جیمی کارتر، بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما، رؤسای جمهوری پیشین، همگی پیام‌هایی صادر کرده و از رهبری جان لوئیس در جنبش حقوق مدنی آمریکا تمجید کرده‌اند.

آقای لوئیس در طول مبارزات مدنی خود دست‌کم ۴۰ بار بازداشت شد. وی همچنین در سال‌های بعد از ۱۹۸۶ که همواره عضو مجلس نمایندگان از ایالت جورجیا بود چندین بار در جریان تجمعات اعتراضی توقیف یا بازداشت شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG