لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۴۵

نخستین اعدام فدرال در آمریکا پس از ۱۷ سال اجرا شد


نمایی از زندان تره‌هوت در ایالت ایندیانا

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۴ تیر از اجرای نخستین اعدام فدرال پس از ۱۷ سال در این کشور خبر داد؛ فرد معدوم که به علت اعتقاد به برتری نژاد سفید سه عضو یک خانواده را کشته بود با تزریق سم اعدام شد.

بنابر اطلاعیه وزارت دادگستری، حکم «دانیل لوییس لی» ۴۷ ساله در ساعت ۸ و ۷ دقیقه [سه‌شنبه به وقت محلی] در زندان تره‌هوت در ایالت ایندیانا به اجرا درآمد.

این اولین اعدام از سه حکم اعدام است که پس از بحث‌های حقوقی فراوان، مجوز اجرای آنها صادر شده است؛ دو اعدام دیگر قرار است در روزهای آتی اجرا شود.

به نوشته یک خبرنگار محلی که در صحنه اعدام حضور داشت، دانیل لی به عنوان آخرین اظهاراتش گفت: «دارید یک فرد بی‌گناه را می‌کشید».

دانیل لی در سال ۱۹۹۶ به اتفاق یک نفر دیگر اعضای یک خانواده آرکانزاسی را در جریان یک سرقت کشته بود.

این سرقت با هدف کمک مالی به «جمهوری مردمان آریا» که از سوی اف‌بی‌آی به عنوان «یک سازمان تروریستی نژادپرست» شناخته می‌شود صورت گرفت.

دانیل لی قرار بود روز دوشنبه اعدام شود اما اجرای حکم دو بار به تعویق افتاد: بار اول با شکایت بستگان او که از جمله به شیوع کرونا اشاره کرده بودند و دادگاه عالی حدود نیمه‌شب آن را وارد ندانست؛ و بار دوم که قرار بود در ساعت چهار بامداد سه شنبه اجرا شود و به دلیل تردیدهای مطرح‌شده درباره نوع سم تزریقی به تأخیر افتاد.

سرانجام حکم صبح سه‌شنبه اجرا شد و در پی آن روث فریدمن، یکی از وکلای دانیل لی، در بیانیه‌ای بشدت از اقدام دولت انتقاد کرد و نوشت: «شرم‌آور است که دولت اجرای این اعدام را در زمان همه‌گیری [کرونا] مناسب دانست».

مجوز اجرای حکم اعدام دانیل لی در پی بحث‌های پردامنه حقوقی سرانجام صبح سه‌شنبه در دیوان عالی آمریکا صادر شد و قضات این دیوان با ۵ رأی موافق در برابر ۴ رأی مخالف به اجرای این حکم رأی دادند.

به گفته ویلیام بار، دادستان کل آمریکا که وزیر دادگستری محسوب می‌شود، وظیفه این وزارتخانه اجرای همه احکام دادگاه‌ها، از جمله حکم اعدام، است و اعدام مجرم برای خانواده قربانی و جامعه‌ای که جنایت در آن روی داده نیز در حکم مختومه شدن است.

با این حال بستگان خانواده‌ای که به دست دانیل لی به قتل رسیده بودند با اعدام وی مخالف بودند و بر پیشنهاد جایگزین حبس ابد تأکید داشتند.

حکم اعدام در آمریکا مخالفان پرشماری دارد و علاوه بر آن، اعدام با تزریق سم نیز بر دامنه مخالفت‌ها افزوده است.

با این حال برخی ایالت‌های آمریکا هنوز حکم اعدام صادر یا اجرا می‌کنند و سال گذشته میلادی ۲۲ نفر با احکام دادگاه‌های ایالتی اعدام شدند.

اما احکام اعدام صادرشده توسط دادگاه‌های فدرال از سال ۲۰۰۳ بدین سواجرا نشده بود و اعدام دانیل لی نخستین اعدام فدرال طی ۱۷ سال اخیر است.

برخی رسانه‌های آمریکایی و همچنین خبرگزاری فرانسه با اشاره به گستردگی بحث‌هایی که در روزهای اخیر درباره اجرای مجازات اعدام در آمریکا پدید آمده پیش‌بینی کرده‌اند که این موضوع به یکی از موضوعات بحث‌انگیز در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG