لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۳

«دولت ترامپ گفته است توافق هسته‌ای با ایران را رعایت می‌کند»


یک قاضی فدرال در شیکاگو می‌گوید دولت دونالد ترامپ در جریان یک استعلام قضایی یادآور شده است که توافق هسته‌ای با ایران را رعایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یادداشت قاضی روبن کاستیلو روز پنج‌شنبه، دهم اسفند، در اسناد رسمی دادگاه منتشر شد و او فرمان داد که شرکت بوئینگ باید جزئیات قراردادش با ایران را در اختیار خانواده شاکی بگذارد.

بنابر این گزارش، این قاضی فدرال خبر داده که دولت دونالد ترامپ در یادداشتی به تاریخ دوم فوریه (یک ماه پیش) گفته است مفاد برجام را رعایت می‌کند اما درباره وادار کردن بوئینگ به افشای جزئیات قراردادش با ایران موضعی نگرفته است.

پیشتر خانواده‌ای آمریکایی – اسرائیلی که هدف حمله گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» قرار گرفته‌اند خواسته بودند که شرکت بوئینگ جزئیات قراردادش با ایران را در اختیار آنها بگذارد. اما شرکت هواپیماسازی بوئینگ با رد این درخواست استدلال کرده بود افشای جزئیات قراردادش با ایران نه تنها به این قرارداد لطمه می‌زند، بلکه مفاد توافق هسته‌ای و سیاست خارجی آمریکا را نیز نقض می‌کند.

خانواده لیبوویتز در سال ۲۰۰۳ در بزرگراهی در اسرائیل هدف حمله گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» قرار گرفت که به کشته شدن نائوم، کودک هفت ساله این خانواده، و زخمی شدن چند عضو دیگر خانواده منجر شد. در فهرست «گروه‌های تروریستی» وزارت خارجه آمریکا، سازمان جهاد اسلامی گروهی «تحت حمایت مالی ایران» ذکر شده است.

خانواده لیبوویتز درخواست ۶۷ میلیون دلار غرامت از ایران کرده است.

در پی اجرای برجام، شرکت هواپیماسازی بوئینگ قراردادی به ارزش ۱۶ میلیارد دلار برای فروش هشتاد هواپیما به شرکت ایران‌ایر را امضا کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی شرکت بوئینگ روز پنج‌شنبه حاضر به اظهار نظر درباره فرمان قاضی نشد.

با این حال یک عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از فرمان قاضی کاستیلو استقبال کرد. پیتر راسکم شامگاه پنج‌شنبه در واکنش به این فرمان نوشت: چنین فرمانی «خطر معامله با بزرگ‌ترین حامی تروریست در جهان را نشان می‌دهد».

ایران همواره دست داشتن در اقدامات تروریستی را رد کرده و در مقابل، با انتقاد از فعالیت‌های آمریکا در منطقه، دولت دونالد ترامپ را نیز به عدم پایبندی به برجام متهم کرده است.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛ ج/م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG