لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۲۳

بولتون: به ایران و سایر بازیگران خارجی در ونزوئلا هشدار می‌دهیم


درگیری مأموران وفادار به نیکلاس مادورو با معترضان در کاراکاس - عکس از بایگانی

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا که از سوی بیش از ۵۰ کشور جهان به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور شناخته می‌شود، در اعتراض به بازداشت معاونش، اِدگار زامبرانو، برای روز شنبه فراخوان تظاهرات سراسری داده است؛ همزمان مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ایران، روسیه و کوبا هشدار داد که دست از مداخله در ونزوئلا بردارند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، شامگاه جمعه، ۲۰ اردیبهشت، در چند پیام توئیتری نوشت: «اقدام بازیگران خارجی در ونزوئلا، یعنی کوبا، روسیه و ایران، در انهدام دموکراسی و حمایت سرکوب تحمل نخواهد شد؛ این بازیگران زیر نظر هستند.»

روسیه و ایران که هر دو از متحدان نیکلاس مادورو به شمار می‌روند، هنوز واکنشی به اظهارات جدید جان بولتون نداشته‌اند، اما در هفته‌های اخیر از اقدامات آمریکا درباره ونزوئلا به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

ونزوئلا از حدود پنج ماه پیش که مخالفان نیکلاس مادورو وی را به دستکاری و تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری متهم کردند شاهد ناآرامی بوده و این ناآرامی‌ها در روزهای اخیر با بازداشت معاون پارلمان این کشور شدت یافته است.

اِدگار زامبرانو، معاون خوان گوایدو در مجمع ملی ونزوئلا، شامگاه چهارشنبه از سوی مأموران سرویس اطلاعاتی این کشور بازداشت شد و از آن هنگام در زندان نظامی کاراکاس نگهداری می‌شود.

وکیل آقای زامبرانو با تأکید بر این که حقوق موکلش از «لحظه بازداشت» نقض شده و این شهروند غیرنظامی در زندانی نظامی نگهداری می‌شود گفت که دولت مادورو به او اجازه دسترسی به پرونده را نداده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا بازداشت معاون پارلمان ونزوئلا را به‌شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران سیاسی گزارش داده است که بازداشت معاون گوایدو احتمالا با هدف برآورد واکنش‌ها و آمادگی برای بازداشت گوایدو صورت گرفته است.

اِدگار زامبرانو یکی از ۱۰ نماینده پارلمان است که دیوان عالی ونزوئلا آنها را به خاطر «تلاش برای کودتا در ۳۰ آوریل» به «توطئه، شورش و خیانت» متهم کرده است.

دیوان عالی ونزوئلا که به مادورو وفادار است مصونیت این ۱۰ نماینده را لغو کرده است.

سه تن از این نمایندگان، از بیم دستگیری، به سفارتخانه‌های ایتالیا و آرژانتین در کاراکاس، پناهنده شده‌اند.

حدود دو هفته پیش، ۳۰ آوریل، در پی فراخوان خوایدو گوایدو، شمار زیادی از مخالفان حکومت مادورو به خیابان‌های کاراکاس و دیگر شهرهای ونزوئلا آمدند و تعدادی از نظامیان نیز به آنها پیوستند.

نیکلاس مادورو این اقدام را «کودتا» خواند و مانوئل کریستوفر فیگوئرا، رئیس سرویس اطلاعاتی کشور، را برکنار کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته بود نیکلاس مادورو آماده ترک ونزوئلا بود «اما روسیه مانع این کار شد».

از سوی دیگر خوان گوایدو روز پنج‌شنبه نیکلاس مادورو را به «تروریسم دولتی» متهم کرد و گفت: «اگر کودتایی هم در ونزوئلا در کار باشد، از کار انداختن پارلمان ملی است.»

گوایدو پیش از این نیز بارها دولت مادورو را متهم کرده بود که در تلاش است «مجمع ملی ونزوئلا» را به عنوان تنها نهاد مستقل باقی‌مانده از کار بیندازد.

با این حال نیکلاس مادورو تحولات ماه‌های اخیر در ونزوئلا را به آمریکا نسبت داده و از مخالفانش با عنوان «عروسک سی‌آی‌ای» یاد کرده است.

در تحولی دیگر، مقام‌های دولت مادورو روز جمعه اعلام کردند که مرزهای این کشور با برزیل بازگشایی شد اما گذرگاه‌های هم‌مرز با کلمبیا همچنان بسته می‌ماند.

دولت نیکلاس مادورو حدود سه ماه پیش برای جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه آمریکا و چند کشور دیگر، دستور بستن مرزهای این کشور را صادر کرد.

رکود اقتصادی چهار ساله در ونزوئلا مشکلات اقتصادی بزرگی در این کشور پدید آورده و بنا به برآورد سازمان ملل، حدود یک‌چهارم از جمعیت ۳۰ میلیونی این کشور نیاز فوری به کمک دارند و نزدیک به سه میلیون تن نیز از این کشور گریخته‌اند.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رویترز، اینترفکس، توئیتر و رادیو فردا /ج

دیدن نظرات (۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG