لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۴۲

احمدی‌نژاد: مقامات ارشد قوه قضاییه از متهمان درجه یک فساد هستند‎


به گفته آقای احمدی‌نژاد، دستگاه قضایی ایران «در بدترین شرایط تاریخ خود به‌ سر می‌برد».

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران در واکنش به اجرای حکم ۱۵ سال زندان حمید بقایی، معاون وی، در نامه‌ای خطاب به مردم ایران، مقامات ارشد قوه قضاییه کشور را «متهمان درجه یک فساد» نامید.

این نامه روز چهارشنبه ۲۳ اسفند، یک روز پس از معرفی آقای بقایی به زندان، در سایت «دولت بهار» منتشر شده است که در جریان آن آقای احمدی‌نژاد قوه قضاییه را آماج حملات شدید خود می‌کند و از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه را «فاقد صلاحیت قانونی» می‌نامد و می‌گوید که در دستگاه تحت نظر او «استقلال قاضی عملا از بین رفته است».

وی نوشته است: «مقامات ارشد آن دستگاه [قضایی] با نگاه سیاسی، همه قوانین و حتی مقرراتی که خودشان وضع کرده‌اند و شرف قضایی و بالاتر از آن شرف انسانی را آشکارا زیر پا می‌گذارند. در حالی که خودشان از متهمان درجه یک فساد هستند، به دروغ مدعی مبارزه با فساد هم شده‌اند».

به گفته آقای احمدی‌نژاد، دستگاه قضایی ایران «در بدترین شرایط تاریخ خود به‌ سر می‌برد» و مقامات این دستگاه «با اهداف و انگیزه‌های سیاسی، با هر کس که مزاحم منافع نامشروع خود تشخیص دهند به راحتی برخورد می‌کنند و...هیچ مرجعی نیز برای شکایت مردم از ظلم آنها وجود ندارد».

حمید بقایی که با اتهامات مالی در دوره مسئولیت خود در دولت محمود احمدی‌نژاد مواجه است به ۱۵ سال زندان، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است. اتهامات وی تصرف غيرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی عنوان شده است. اما محمود احمدی‌نژاد با رد همه این اتهامات، محاکمه آقای بقایی را «فرمایشی» خوانده و عنوان کرده که «حکم از قبل صادر شده بود».

به گفته وی، «پیشانی سفیدان فساد اصرار دارند با سوءاستفاده از قدرت نامشروع قضایی‌شان و قدرت نظامی و امنیتی و رسانه‌ای، دولت‌های پاک نهم و دهم را در انظار مردم متهم نمایند».

آقای احمدی‌نژاد در ادامه این نامه از قوه قضاییه فراتر رفته و انتقادات خود را متوجه دیگر دستگاه‌های حکومتی نیز کرده است. وی نوشته است: «عناصر حاکم بر دستگاه‌های حکومتی، آشکارا از مسیر ملت جدا شده‌اند و به جای خدمتگزاری و دفاع از حقوق ملت و تلاش برای پیشرفت کشور، به دنبال توسعه و تثبیت سلطه خود بر کشور و مردم و منابع ثروت ملت‌اند. در این موضوع ، چپ و راست و همه جناح‌ها متحد، شریک و همسو هستند».

وی در انتهای این نامه، امام دوازدهم شیعیان را خطاب قرار داده و نوشته است: «شاهدید در نظامی که باید مظهر عدالت، پاکی و مهربانی باشد، هیچ مرجعی برای تظلم و شکایت از ستم دستگاه‌های حکومتی در برابر مردم وجود ندارد. مقامات ارشد با هم‌اند و شما، مردم و خدا را فراموش کرده‌اند و یک جانبه مشغول ثروت‌اندوزی و بازی‌های کثیف قدرت شده‌‌اند».

محمود احمدی‌نژاد چندی پیش در نامه‌ای به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار برکناری رئیس قوه قضاییه و «برگزاری فوری و آزاد انتخابات» در کشور بدون دخالت «نهادهای انتظامی» و «مهندسی شورای نگهبان» شده بود.

وی در این نامه عنوان کرده بود که دفتر رهبر جمهوری اسلامی نیز باید مشمول اصلاحات شود.

با استناد به وبسایت دولت بهار و گزارش‌های رادیو فردا/ س.ن /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG