لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۰۵

راهپیمایی گسترده در آبادان با شعار «ما اشتباه کردیم که انقلاب کردیم»


صحنه‌ای از تظاهرات چهارشنبه شب در آبادان که از روی یک ویدئو برداشته شده است
صحنه‌ای از تظاهرات چهارشنبه شب در آبادان که از روی یک ویدئو برداشته شده است

گزارش‌ها از آبادان حاکی است که مردم این شهر شامگاه چهارشنبه چهارم خرداد دست به راهپیمایی گسترده‌ای زدند و نسبت به عدم رسیدگی به افراد زیر آوار مانده در برج فروریخته متروپل اعتراض کردند.

گزارش شده که نیروهای امنیتی در خیابان‌های آبادان مستقر هستند و اینترنت این شهر و برخی شرهای دیگر خوزستان ازجمله اندیمشک و رامهرمز نیز قطع شده است.

بخش‌های زیادی از برج بزرگ متروپل روز دوم خرداد فرو ریخت که بر اساس آخرین آمارهای رسمی تاکنون ۱۹ نفر در این حادثه کشته و ده‌ها نفر نیز مصدوم شده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که احتمال می‌رود ده‌ها نفر نیز هنوز زیر آوار باشند.

تا امروز پنج‌شنبه، مسئولان در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های داخلی از ارائه آمار و تخمین تعداد افرادی که زیر آوار مانده‌اند خودداری می‌کنند.

برخی کاربران گفته‌اند که بوی اجساد از محل حادثه به مشام می‌رسد.

در ویدئوهای منتشر شده از راهپیمایی چهارشنبه شب آبادان، مردم این شهر علیه مسئولان محلی و سیاست‌های جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

در یکی از ویدئوها معترضان شعار داده‌اند که «دشمن ما همین‌جاست/ دروغ می‌گن آمریکاست».

در ویدئوی دیگری این شعار شنیده می‌شود که «عبدالباقی نمرده/دروغه، دروغه». اشاره معترضان به سازنده و مالک برج متروپل است که مقامات قضایی استان خوزستان ابتدا اعلام کردند که بازداشت شده اما بعد او را یکی از کشته شدگان فرو ریختن این برج معرفی کردند.

در دو روز گذشته گزارش‌های ضدونقیضی در مورد سرنوشت آقای عبدالباقی منتشر شده و برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که او زنده است.

معترضان همچنین شعار داده‌اند که «باقی جنایت می‌کند/ مسئول حمایت می‌کند»، «مرگ بر مسئول بی‌کفایت» و «مسئول بی‌کفایت/ استعفا استعفا».

در ویدئوهای دیگری که در توئیتر منتشر شده است، معترضان فریاد می‌زنند: «آبادان بسه دیگه/ غیرت‌تو نشون بده»، «آبادانی بپاخیز/برادرت کشته شد»، «آخوند برو گمشو»، «نترسید، نترسید/ ما همه با هم هستیم» و «ننگ ما، ننگ ما/ صداوسیمای ما»، «ما اشتباه کردیم که انقلاب کردیم».

معترضان همچنین خواستار استعفای فرماندار و مسئولان شهر آبادان به‌دلیل «بی‌کفایتی» در آواربرداری از برج متروپل شده‌اند.

یکی از ویژگی‌های اعتراض‌های چهارشنبه شب در آبادان حضور گسترده زنان است.

هنوز گزارش رسمی از علت فرو ریختن برج متروپل منتشر نشده است، اما سرپرست سازمان نظام‌ مهندسی علت این حادثه را بی‌توجهی شهرداری به گزارش مهندسان ناظر و ساخت اضافی و غیرقانونی سه طبقه بالایی این برج عنوان کرده است.

استاندار خوزستان نیز گفته است که «این ساختمان برای شش طبقه مجوز گرفته بود، سپس در دو نوبت سه طبقه و دو طبقه به آن اضافه شده است که مورد پیگیرد قانونی قرار می‌گیرد».

حسین عبدالباقی که سازنده و مالک این برج است، متهم شده که با چراغ سبز مسئولان شهری اقدام به ساخت‌وساز خارج از ضوابط قانونی کرده است. مقام‌های قضایی استان گفته‌اند که شهردار فعلی و دو شهردار قبلی آبادان بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG