لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۶

خبرخوان

شینزو آبه: برداشت صادقانه‌ام از سخنان ترامپ را به خامنه‌ای گفتم

دیدار نخست‌وزیر ژاپن با آیت‌الله خامنه‌ای

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن که به تهران سفر کرده است، روز پنج‌شنبه پس از دیدار با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مصاحبه با خبرنگاران ژاپنی گفت رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار به او گفته است «ایران تمایلی به ساخت، ذخیره و استفاده از سلاح‌های اتمی ندارد».

به نوشته روزنامه ژاپنی آساهی شیمبون، آقای آبه با اشاره به اینکه «پرزیدنت ترامپ به من گفته بود که نمی‌خواهد شاهد افزایش تنش‌ها [با ایران] باشد» گفت: «من دیدگاهم را نسبت به آنچه از سخنان رئیس جمهور آمریکا احساس کرده بودم صادقانه به آیت‌الله خامنه‌ای گفتم».

بنابر همین گزارش، نخست‌وزیر ژاپن همچنین تصریح کرد: «در دیدار مستقیم با آیت‌الله خامنه‌ای، توانستم از باورهای او به صلح بشنوم و بر این عقیده‌ام که پیشرفت عمده‌ای به سمت تضمین امنیت و ثبات در این منطقه روی داد».

به نوشته آساهی شیمبون شینزو آبه همچنین گفت «مسیر تنش‌زدایی مسیری بسیار دشوار خواهد بود اما من می‌خواهم به خاطر صلح در این منطقه و صلح و ثبات در جهان، تلاش‌هایی بیشتر کنم».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از تست دو دقیقه‌ای کرونا را تایید کرد

هفته گذشته نیز محصولی از شرکت ابوت لابراتوریز در آمریکا تایید شد که می‌تواند ظرف چند دقیقه ابتلا به ویروس کرونا را تشخیص دهد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا مجوز استفاده اضطراری از تست‌های تشخیص دو دقیقه‌ای ویروس کرونا را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تست‌ها محصول نوآوری شرکت خصوصی بادی‌اسفیر است که می‌گوید در حال همکاری با دولت فدرال آمریکا و دولت‌های ایالتی برای تحویل آن به بیمارستان‌هاست.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده با شتاب در حال تصویب تست‌هایی است که در شرایط اضطراری بتوان از آنها استفاده کرد و بر این اساس هفته گذشته نیز محصولی از شرکت ابوت لابراتوریز را تایید کرد که می‌تواند ظرف چند دقیقه ابتلا به ویروس کرونا را تشخیص دهد.

صادرات نفت عربستان در ماه مه به بالای «۱۰ میلیون بشکه» در روز افزایش می‌یابد

میدان نفتی خریص در عربستان سعودی

عربستان سعودی می‌گوید که صادرات نفت خود را در ماه مه به سقف ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‌رساند.

بر اساس آمارهایی که شرکت اطلاعات انرژی کپلر در اختیار رادیو فردا قرار داده است، صادرات نفت عربستان تا ماه گذشته حدود هفت میلیون و ۴۳۵ هزار بشکه بود.

عربستان قبلا گفته بود که صادرات نفتش را به ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رساند اما اکنون می‌گوید از ماه مه، به خاطر کاهش مصرف داخلی، صادراتش را ۶۰۰ هزار بشکه دیگر افزایش می‌دهد.

عربستان در ماه فوریه نزدیک به ۹.۸ میلیون بشکه نفت تولید داشت، اما این کشور روزانه بیش از دو میلیون بشکه ظرفیت اضافی تولید نفت دارد که در نظر دارد از این ظرفیت برای افزایش تولیدش به ۱۲.۳ میلیون بشکه در ماه آینده استفاده کند.

عربستان همچنین ۸۸ میلیون بشکه ذخایر نفت در خشکی و دریا دارد و می‌تواند برای افزایش صادرات از آنها استفاده کند.

این کشور اواخر پارسال سه واحد از پالایشگاه گازی «فاضلی» با ظرفیت پالایش روزانه ۴۷ میلیون متر مکعب گاز را راه‌اندازی کرد و تا هفته‌های آینده دو واحد دیگر این پروژه راه‌اندازی می‌شود تا ظرفیت آن کلا به ۷۰ میلیون متر مکعب در روز برسد.

عربستان می‌گوید گاز تولیدی این پالایشگاه مصرف داخلی محصولات نفتی در نیروگاه‌های برقی و صنایع را روزانه ۲۵۰ هزار بشکه کاهش خواهد داد و به همین میزان نیز بر ظرفیت صادرات نفت کشور افزوده خواهد شد.

شیوع ویروس کرونا در عربستان نیز مصرف نفت را کاهش داده است و ظرفیت اضافی برای صادرات فراهم شده است.

عربستان بعد از شکست مذاکرات اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه در اوایل ماه جاری برای کاهش بیشتر تولید نفت، تصمیم به افزایش تولید خود گرفت.

شکست این مذاکرات همراه با شیوع گسترده ویروس کرونا، قیمت نفت را از حدود ۷۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۲۰ به زیر ۲۳ دلار رسانده است.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است که مصرف جهانی نفت در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ میلیون بشکه در روز، معادل ۲۰ درصد، کاهش خواهد یافت و احتمالا قیمت نفت شاخص برنت به رقم ۲۰ دلار سقوط کند.

صندوق بین‌المللی پول: تاثیر کرونا بر اقتصاد اروپا شدید خواهد بود

میادین اصلی و اماکن پرازدحام شهر برلین در هنگام شیوع ویروس کرونا از جمعیت خالی است

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید هنوز معلوم نیست شیوع کرونا در اروپا تا کی ادامه یابد، اما تاثیر آن بر اقتصاد اروپا «شدید» خواهد بود.

این نهاد بین‌المللی روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین با انتشار گزارشی اعلام کرد بخش خدمات غیرحیاتی در اروپا که یک سوم تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، به دستور دولت‌ها فعالیت خود را متوقف کرده است و هر ماه که این تعطیلی‌ها ادامه یابد، تولید ناخالص داخلی اروپا سه درصد کاهش می‌یابد.

این گزارش می‌گوید که فقط بخش خدمات غیرحیاتی سه درصد اقتصاد اروپا را کوچک‌تر خواهد کرد و اگر وضعیت بخش‌های دیگر را هم در نظر بگیریم، تاثیر کرونا بر اقتصاد اروپا بسیار بیشتر خواهد بود.

منظور از بخش غیرحیاتی یعنی خدماتی که مربوط به دارو، پزشکی و فروش مواد غذایی نیست‎.

اعضای اتحادیه اروپا ۲۰۰ میلیارد یورو بسته‌های محرک اقتصادی برای کاهش تاثیر کرونا بر اقتصادهایشان تصویب کرده‌اند که معادل ۱.۵ درصد از کل اقتصاد این مجموعه است.

بانک مرکزی اروپا نیز یک بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی را تصویب کرده است.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید کشورهای پیشرفته اروپایی تدابیر مناسبی برای مواجهه با تبعات اقتصادی کرونا اتخاذ کرده‌اند، اما دیگر کشورها با چالش مواجه هستند.

در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹، اقتصاد کشورهای اروپایی ۴.۸ درصد کوچک‌تر شد.

وزیر دارایی آلمان قبلا پیش‌بینی کرده بود که اقتصاد این کشور به‌خاطر کرونا در سال جاری پنج تا شش درصد کوچک‌تر شود.

روزنامه‌نگار پاکستانی پناهنده به سوئد ناپدید شد

ساجد حسین

گزارش‌ها حاکی است ساجد حسین، روزنامه‌نگار پاکستانی که بعد از تهدید به مرگ از کشور گریخته و به سوئد پناهنده شده بود، ناپدید شده است.

این روزنامه‌نگار ۳۹ ساله، بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره نقض حقوق بشر و آدم‌ربایی‌ها در ایالت بلوچستان پاکستان به مرگ تهدید شد و سال ۲۰۱۲ به تبعیدی خودخواسته روی آورد.

وی بعد از سال ۲۰۱۲ نیز با انتشار یک سایت خبری، فعالیت روزنامه‌نگاری خود را در فضای مجازی ادامه داد.

بر اساس گزارش‌ها وی آخرین بار، دوم مارس در شهر اوپسالا در سوئد دیده شده و از آن به بعد خبری از وی در دست نیست.

یکی از دوستان وی یک روز بعد از این که آقای حسین به تماس‌های تلفنی جوابی نداده، به پلیس مراجعه کرده و پنجم مارس، نزدیک به یک ماه پیش، این روزنامه‌نگار در لیست افراد مفقود قرار گرفته است.

دانیل بستارد مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه روزنامه‌نگاران بدون مرز می‌گوید با توجه به اظهارات خانواده و همکاران آقای حسین، احتمالا وی با اعمال زور ربوده شده و «اگر بیندیشیم که چه کسی منافعی از این کار دارد، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان است».

همسر این روزنامه‌نگار با دو فرزندش هنوز در پاکستان زندگی می‌کند، اما در نظر داشت با فرزندانش در سال جاری میلادی به سوئد نقل مکان کنند.

وقوع انفجار در خط لوله گاز ایران به ترکیه صادرات ایران را متوقف کرد

تصویری از خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در مرز دو کشور

محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران، گفته است به دلیل وقوع یک انفجار در خط لوله گاز در خاک ترکیه، صادرات گاز ایران به این کشور متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری شانا، این انفجار ساعت ۶ صبح روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در خاک ترکیه و در نزدیکی مرز بازرگان رخ داده است.

مهدی جمشیدی دانا، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران هم به خبرگزاری ایرنا گفته است این انفجار در یک و نیم کیلومتری مرز ایران رخ داده و احتمالا توسط گروه «پ‌‌‌کاکا» انجام شده باشد.

تاکنون مقام‌های دولت ترکیه یا گروه «پ‌کاکا» اظهارنظری درباره این حادثه نداشته‌اند.

ترکیه یکی از مهم‌ترین مشتریان گازی ایران است. صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه‌های گذشته تحت تاثیر ‌تحریم‌ها به شدت کاهش یافته است.

کل صادرات گاز ایران به ترکیه در حدفاصل فروردین تا آذر سال ۹۸ با ۱۰.۵ درصد کاهش به ۴.۵ میلیارد متر مکعب رسید. ایران در مهرماه سال گذشته، تنها ۱۶۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر کرد که کمترین میزان طی یک دهه گذشته بود.

بر اساس آمارهای رسمی ترکیه، در سال ۲۰۱۹ این کشور هفت میلیارد و ۷۳۵ میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کرده است.‎

بانک جهانی: کرونا میلیون‌ها نفر را در آسیا به فقر می‌کشاند

بانک جهانی پیش‌بینی کرد شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان، آهنگ رشد اقتصادی در چین و سایر کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه را «کند» کرده و همین میلیون‌ها نفر را در جهان به فقر خواهد کشاند.

این بانک روز دوشنبه، ۱۱ فروردین همچنین احتمال داده در بدترین حالت، این منطقه شرایطی بدتر از بحران ارزی دو دهه گذشته را تجربه کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته ارزیابی بانک جهانی این است که رشد اقتصادی ۵.۸ درصدی منطقه در سال جاری میلادی به ۲.۱ درصد برسد و در بدترین شرایط حتی تا ۰.۵ درصد کاهش یابد که کمترین میزان از بحران اقتصادی ۱۹۹۷ تا ۹۸ خواهد بود.

بحران ارزی آسیا در آن زمان، ۴۰ درصد اقتصاد جهان را به رکود کشاند.

بر اساس این گزارش، در بدبینانه‌ترین شرایط، بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا می‌تواند بیش از ۱۱ میلیون نفر را در این منطقه به ورطه فقر بکشاند.

این سازمان پیش از این پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی در چین و کشورهای آسیای شرقی و اقیانوسیه می‌تواند ۳۵ میلیون نفر را از فقر برهاند.

بانک جهانی همچنین در مورد چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان را در اختیار دارد پیش‌بینی کرده که در خوش‌بینانه‌ترین حالت، رشد اقتصادی ۶.۱ درصدی این کشور در سال ۲۰۱۹، در سال جاری به ۲.۳ درصد برسد.

این گزارش در عین حال پیش‌بینی کرده که بحران اقتصادی اخیر بر سایر کشورهای این منطقه از جمله مالزی، اندونزی و تایلند نیز تاثیرگذار خواهد بود.

اوج‌گیری استفاده از نرم‌افزارهای ارتباط ویدئویی در پی شیوع کرونا

شرکت مایکروسافت می‌گوید در سایه خانه‌مانی بسیاری از مردم جهان به خاطر شیوع کرونا، استفاده از نرم‌افزار کاربردی اسکایپ برای ارتباطات مردمی ۷۰ درصد افزایش یافته است.

اسکایپ از زیرمجموعه‌های مایکروسافت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار کاربران اسکایپ طی یک ماه گذشته به ۴۰ میلیون نفر افزایش یافته است.

همچنین مدت زمان ارتباطات مستقیم اسکایپ به اسکایپ طی یک ماه ۲۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، برخی نرم‌افزارهای کاربری ارتباط ویدئویی مانند «زوم» نیز به خاطر ترجیح مردم به ماندن در خانه و استفاده از فضای مجازی برای ارتباطات به شدت افزایش یافته است.

در این میان استفاده از نرم‌افزار کاربردی واتس‌آپ در کشورهایی که به شدت با ویروس کرونا درگیر هستند نیز بیش از ۵۱ درصد افزایش یافته است.

فیس‌بوک، شرکت مادر واتس‌آپ نیز از افزایش شمار کاربران خبر داده و گفته است شمار تماس‌های ویدئویی از طریق پیام‌رسان این نرم‌افزار ۷۰ درصد افزایش یافته است.

به رغم افزایش کاربران برنامه‌های ارتباط مجازی، ارزش سهام این شرکت‌ها نیز به خاطر شیوع کرونا به شدت کاهش یافته است.

ارزش سهام مایکروسافت طی یک ماه گذشته ۷.۵ درصد و ارزش سهام فیس‌بوک حدود ۱۸ درصد افت کرده است. البته افت ارزش سهام این شرکت‌ها تا هفته گذشته بسیار بیشتر از این رقم بود، اما دوباره مقداری احیا شد.

برخلاف این شرکت‌ها، ارزش سهام شرکت ارتباطات ویدئویی «زوم» حدود ۳۵ درصد طی یک ماه افزایش یافته است.

هشدار در مورد گرفتار شدن صیادان در «فقر شدید» در پی شیوع کرونا

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان در مورد گرفتاری صیادان در «فقر شدید» به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب‌و‌کار‌ها هشدار داد.

خبرگزاری ایلنا روز ۱۲ فروردین به نقل از غلامرضا دهقانی نوشت که پس از شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران، فعالیت‌های صیادی در ایران به شدت کاهش یافته و به‌دنبال آن، درآمد صیادان هم «کاهش چشمگیری» یافته است.

وی صیادان را جزء «اقشار آسیب‌پذیر» ایران معرفی کرده و افزود با توجه به این که آنها مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند، کاهش فعالیت‌شان می‌تواند منجر به فقر شدید این افراد شود.

رئیس اتحادیه صیادی استان خوزستان با اشاره به رکود چشمگیر فعالیت‌های صیادی در سواحل شمالی ایران، نسبت به تکرار این اتفاق در سواحل جنوبی در صورت بی‌توجهی به وضعیت بیمه و معیشت صیادان هشدار داد.

با توجه به کم‌ شدن ارتباطات انسانی غیرضروری برای کنترل شیوع کرونا، فعالیت‌های اقتصادی کاهش قابل توجهی پیدا کرده است و علاوه بر صیادان، اصناف و اقشار دیگر را هم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نوشته که «شوک کرونا» در ایران که از طرفی «شوک به عرضه نیروی کار» است، «شوک تقاضا» را به همراه خواهد داشت و تعطیلی کسب وکارها، منجر به تعدیل نیروی کار و کاهش درآمد افراد می‌شود.

با آن که بسیاری از کشورهای جهان برای حمایت از افرادی که بر اساس قرنطینه و برقراری شرایط ویژه دچار آسیب اقتصادی می‌شوند، بسته‌های حمایتی ویژه در نظر گرفته‌اند، در ایران تنها به صورت کلی اعلام شده که صد هزار میلیارد تومان تسهیلات برای این موضوع در نظر گرفته شده، اما جزئیات آن اعلام نشده است.

محمود بهمنی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره این موضوع به خانه ملت گفت: «تاکنون برنامه‌های حمایتی دولت برای کمک به واحدهای تولیدی و اقتصادی عملیاتی نبوده و تنها جنبه تبلیغاتی و رسانه‌ای داشته است.»

روحانی: وضعیت کرونا در ۲۳ استان «نسبتا خوب است»

حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، می‌گوید که وضعیت مهار شیوع کرونا در ۲۳ استان «نسبتا خوب» است و «شرایط قابل قبولی» دارند.

او که روز سه‌شنبه، ۱۲ فروردین، در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا سخن می‌گفت، به این استان‌ها اشاره نکرده، ولی گفت که شاید در استان‌هایی که وضعیت بهتری دارند، «فعالیت‌های اقتصادی و آموزشی‌» زودتر شروع شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته تعداد بیماران شناسایی شده در هر روز افزایش یافته و به بالای ۳ هزار نفر در روز رسیده است.

آقای روحانی همچنین با استناد به گزارش‌های وزارت بهداشت گفت در برخی استان‌ها «ورودی بیماران به بیمارستان کمتر و خروجی بیمار بیشتر» شده است و این وضعیت را «امیدوارکننده» توصیف کرد.

او در همین زمینه به طور مشخص به بیمارستان «امام خمینی» تهران اشاره کرد و گفت در این بیمارستان «مراجعه‌کننده در روزهای اخیر به یک پنجم رسیده است».

رئيس‌ جمهور ایران با اشاره به این که «محدودیت‌های سخت‌گیرانه» تا ۲۰ فروردین تمدید شده است، گفت درباره «این که بعد از ۲۰ فروردین چگونه باشد»، به زودی تصمیم گرفته می‌شود.

«افزایش سه‌ برابری» اختلافات زناشویی در ایران در قرنطینه

یک مقام سازمان بهزیستی ایران می‌گوید اختلاف زوج‌های ایرانی در دوران قرنطینه «سه‌ برابر» شده و تماس‌ آنها با شماره تلفن مشاوره این سازمان افزایش قابل توجهی یافته است.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۱۲ فروردین، در خبرگزاری ایرنا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی گفت شاهد این افزایش «سه برابری» میزان «تماس‌های زوجین» در دوران قرنطینه و کرونا با صدای مشاور بهزیستی با شماره ۱۴۸۰ است.

بهزاد وحیدنیا معتقد است به‌ دلیل افزایش «ساعات تماس زوج ها و مدت زمان تعامل آنها با یکدیگر»، اختلافات زناشویی افزایش یافته است.

وی با بیان این که به خاطر شرایط ویژه قرنطینه، روزانه تا «چهار هزار» تماس با صدای مشاور بهزیستی ایران برقرار می‌شود، به برخی از موارد اختلاف میان همسران در این دوران نیز اشاره کرده است.

به گفته آقای وحیدنیا، «رعایت اصول بهداشتی و بیرون رفتن یکی از اعضای خانواده» در شرایط فعلی از موارد اختلاف است.

رفتارهای کودکان که به خاطر تعطیلی مدارس در خانه مانده‌اند نیز از دیگر موارد درگیری در خانه‌ها عنوان شده است.

شیوع گسترده ویروس کرونا در بیشتر نقاط جهان و ضرورت قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع بیشتر آن، باعث شده افراد تحت قرنطینه تحت فشارهای روحی قرار بگیرند.

شماری از روانشناسان توصیه‌هایی همچون فعالیت‌های دسته‌جمعی خانوادگی و رعایت نظم و انضباط فردی را برای حفظ آرامش و شادی خانواده‌ها توصیه می‌کنند.

انتقاد برخی از مطبوعاتی‌ها از ممنوعیت موقت چاپ کاغذی نشریات در ایران

پایان دوره ممنوعیت انتشار کاغذی روزنامه‌ها اعلام نشده است

اعلام ممنوعیت موقت چاپ کاغذی مطبوعات در ایران به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا که روز دوشنبه، ۱۱ فروردین، اعلام شد، واکنش انتقادی برخی از مطبوعاتی‌ها را در پی داشته است.

عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورد «تشدید [انتشار] خبرهای جعلی با تعطیلی روزنامه‌ها و بی‌اعتباری صداوسیما» هشدار داده و امروز نیز مدیر مسئول روزنامه شرق گفت این اقدام موجب بیکاری «شمار قابل‌توجهی از روزنامه‌نگاران» می‌شود.

«کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته اعلام کرد که «در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در واکنش به این تصمیم همچنین گفت این توقف «اگر چند روز باشد که در ادامه تعطیلات نوروزی تلقی شود، قابل تحمل است، ولی اگر بخواهد طولانی‌تر شود، قطعاً باید تجدیدنظر کرد».

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق، نیز با بیان این‌ که مواجهه صداوسیما با دولت در موضوع کرونا «همدلانه نیست و تقابلی است» تأکید کرد: «روزنامه‌های مکتوب می‌توانند به دولت در عرصه رسانه کمک و یاری‌گر باشند.»

بنا به سنت، روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند. روزنامه‌های غیردولتی هم معمولاً از ۱۴ فروردین منتشر می‌شدند.

رفتن به پارک‌ و بیرون شهرها در روز سیزده‌به‌در ممنوع شد

کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ایران اعلام کرد که روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، «هرگونه حضور»‌در «پارک‌ها، مراکز تفریحی و حاشیه‌ شهرها» ممنوع است.

بر اساس اطلاعیه این کمیته،‌ این اقدام برای «تحقق اهداف کاهش زنجیره انتقال بیماری» کرونا انجام می‌شود و نیروی انتظامی موظف است با متخلفان برخورد کند.

در همین زمینه حسین رحیمی، فرمانده پلیس تهران اعلام کرد که از ساعت ۵ صبح روز ۱۳ فروردین اجازه توقف در پارک‌ها و بوستان‌های اطراف تهران به کسی داده نمی‌شود.

او تاکید کرده که محدودیت در این زمینه از روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین شروع شده، ولی در روز ۱۳ فروردین جدی‌تر خواهد بود.

استاندار تهران روز جمعه هفته گذشته خبر ممنوعیت تردد از درِ منازل در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین در استان تهران را که یکی از معاونانش اعلام کرده بود، تکذیب کرده بود.

کرونا در فرانسه: با اوج‌گیری درگذشت‌ها در روز دوشنبه شمار جان‌باختگان از سه هزار نفر گذشت

گروهی از بیماران از استراسبورگ به آلمان، گروهی به سوئیس و لوکزامبورگ انتقال یافته‌اند.

شمار جان‌باختگان کووید-۱۹ در فرانسه در روز دوشنبه ۱۱ فروردین به بالاترین رقم طی هفته‌های اخیر رسد، در حالی‌که شمار کل جان‌باختگان به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است.

همزمان گزارش‌ها حاکی‌ست به‌دلیل پر شدن بیمارستان‌های در منطقه «گرانت است» در شرق کشور، هلیکوپترهای ارتش در حال انتقال بیماران در شرایط وخیم، به خارج از فرانسه هستند.

منطقه گرانت است نخستین منطقه فرانسه است که با شیوع گسترده ویروس کرونا و اوج‌گیری موارد ابتلا روبه‌رو شده‌است؛ بحرانی که خیلی سریع به غرب کشور و اطراف کلان‌شهر پاریس کشیده شده‌است.

از اول مارس تا کنون، یعنی طی یک ماه گذشته، شمار جان‌باختگان به ۳۰۲۴ نفر رسیده و شمار بیمارانی که به مراقبت‌های ویژه نیاز دارند از ۵۱۰۰ نفر فرا رفته است.

فرانسه شمار تخت‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه را از پنج هزار به ده هزار رسانده و در تلاش است تا ۱۴۵۰۰ تخت را برای بیماران احتمالی آماده کند.

نخست‌وزیر فرانسه هشدار داده هفته‌های بحرانی و سخت هنوز فرا نرسیده‌اند.

گروهی از بیماران از استراسبورگ به آلمان، گروهی به سوئیس و لوکزامبورگ انتقال یافته‌اند.

رویترز می‌‌گوید انتظار می‌رود انتقال بیماران از بیمارستان‌های مملو از جمعیت در پاریس نیز به‌زودی آغاز شود.

حمله جنگنده‌های عربستان سعودی به مواضع حوثی‌ها در پایتخت یمن

جنگنده‌های عربستان سعودی روز دوشنبه ۱۱ فروردین مواضع شبه‌نظامیان حوثی‌های مورد حمایت ایران را در صنعا، پایتخت یمن، بمباران کردند.

برخی از شاهدان محلی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند برخی از اماکن‌ حساس از جمله کاخ ریاست‌جمهوری، یک مرکز آموزش نظامی و پایگاه هوایی در نزدیکی صنعا هدف حمله قرار گرفتند.

انفجارهایی نیز در داخل شهر بوقوع پیوسته است.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گوید این حملات اهدافی «مشروع» از جمله سایت‌های موشک‌های بالستیک حوثی‌ها را بمباران کرده است.

عربستان روز شنبه از ردگیری دو موشک بالستیک در نزدیکی ریاض خبر داد و اعلام کرد که این موشک‌ها توسط حوثی‌ها پرتاب شده است.

حوثی‌های یمن از سال ۲۰۱۵ کنترل بخش عظیمی از کشور را در دست دارند و ائتلاف به رهبری عربستان برای حمایت از دولت مرکزی یمن، وارد جنگ با آنها شده است.

نماینده سازمان ملل در امور یمن روز شنبه از طرفین مناقشه خواست که فورا درگیری‌ها را متوقف کنند و تمرکز خود را معطوف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این کشور بحران‌زده کنند.

هنوز موردی از ابتلا به ویروس کرونا توسط حوثی‌ها یا دولت مرکزی این کشور گزارش نشده است، اما با توجه به نبود زیرساخت‌های پزشکی و فقر شدید مردم، انتشار ویروس در این کشور می‌تواند به یک بحران انسانی بزرگ تبدیل شود.

انتشار نشریات چاپی در ایران تا پایان دوره محدودیت‌های کرونا ممنوع شد

روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند.

«کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا روز دوشنبه ۱۱ فروردین اعلام کرد که نشریات چاپی تا پایان محدودیت‌های مربوط به کرونا به صورت کاغذی منتشر نخواهند شد.

خبرگزاری ایرنا گزارش داده که بر اساس نظر این کمیته، «انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه‌ای از افراد از خبرنگاران تا صنعت چاپ و توزیع است و این روند بالقوه ممکن است به شیوع بیشتر بیماری بینجامد، لذا در راستای اجرای حداکثری طرح ملی فاصله‌گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد».

بر اساس یک روال معمول، روزنامه‌های دولتی در ایران از پنجم فروردین و پایان دور اول تعطیلات نوروزی منتشر می‌شدند. روزنامه‌های غیردولتی هم معمولا از ۱۴ فروردین منتشر می‌شدند.

محدودیت‌های مربوط به کرونا در ایران تا روز ۱۵ فروردین برقرار است. ستاد ملی کرونا هنوز اعلام نکرده است که آیا این محدودیت‌ها را تمدید خواهد کرد یا نه.

پیش از آغاز تعطیلات نوروزی همچنین اخباری درباره اخراج تعدادی از کارکنان روزنامه‌های خصوصی از جمله اعتماد منتشر شده بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG