لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۰۰

اسرائیل می‌گوید جمهوری اسلامی ایران سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله می‌دهد


ژنرال یوآو گالانت
ژنرال یوآو گالانت

وزیر دفاع اسرائیل روز پنجشنبه ۳۰ فروردین گفت، جمهوری اسلامی ایران سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان، ۱۰۰ میلیون دلار به حماس و ده‌ها میلیون دلار به گروه فلسطینی جهاد اسلامی کمک می‌کند.

ژنرال یوآو گالانت که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، همچنین هشدار داد که دوران درگیری‌های محدود از یک جبهه به پایان رسیده است و اسرائیل بایستی خود را برای جنگی فراگیر در چند جبهه و به طور همزمان آماده کند.

وزیر دفاع اسرائیل در ادامه گفت، ما با یک دوره امنیتی جدید روبرو هستیم که ممکن است همزمان در همه عرصه‌ها با تهدیدی واقعی مواجه شویم.

او اضافه کرد: «ما سال‌ها با این فرض کار کردیم که می‌توان درگیری‌های محدود را مدیریت کرد، اما این پدیده‌ای در حال از بین رفتن است.»

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، غیر از حزب الله لبنان، جمهوری اسلامی حدود ۱۰۰ میلیون دلار به گروه حماس و همچنین ده‌ها میلیون دلار به گروه جهاد اسلامی کمکی می‌کند.

وزیر دفاع اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی در سوریه میلیارد‌ها دلار به بشار اسد کمک کرده است و شبه‌نظامیان در عراق و یمن نیز علاوه بر تسلیحات نظامی، هر سال صد‌ها میلیون دلار دریافت می‌کنند.

برنامه هسته‌ای ایران

ژنرال گالانت در ادامه اظهارات خود با اشاره به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت: «ایران بیش از هر زمان دیگری اکنون به دستیابی به توانمندی هسته‌ای نظامی نزدیک شده است».

او اضافه کرد که برای مقابله با این تهدید، باید یکی از دو شیوه اقدام نظامی یا تهدید نظامی معتبر عمل کنیم.

پیش از این اکسیوس گزارش داده بود، مقامات اسرائیل اخیرا به دولت بایدن و چندین کشور اروپایی گفته‌اند که ایران در حال وارد شدن به حیطه خطرناکی است و اگر غنی‌سازی را از ۶۰ درصد فراتر ببرد، ارتش اسرائیل اقدام به حمله نظامی خواهد کرد.

مقامات نظامی و امنیتی آمریکایی بر این عقیده هستند که ایران تنها در عرض ۱۲ روز می‌تواند اورانیوم با غنای ۹۰ درصدی لازم را برای استفاده در بمب هسته‌ای تولید کند.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته اعلام کردند که در سایت غنی‌سازی فردو، آثار اورانیوم ۸۳.۷ درصدی کشف کردند که بسیار نزدیک به سطح لازم برای تولید بمب هسته‌ای است.

XS
SM
MD
LG