لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۴۵

مشاور وزیر کشور: گزارش اعتراض‌های آبان ۹۸ را به روحانی داده‌ایم


روح‌الله جمعه‌ای، مشاور وزیر کشور ایران، گفته است پس از اعتراض‌های آبان ۹۸ «گزارش تفصیلی و کارشناسی» درباره این حوادث به حسن روحانی ارائه داده شده است.

به گزارش ایسنا، آقای جمعه‌ای گفته که در این گزارش به «علل وقوع، شرح کامل واقعه و آسیب‌شناسی دقیق» اعتراض‌های آبان ۹۸ و «عملکرد بخش‌های مختلف درگیر» اشاره شده است.

حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در گفت‌وگو با شماره مرداد ماهنامه «اندیشه پویا» گفته بود که رئيس‌جمهوری ایران تاکنون «گزارش روشن قابل دفاعی از کشته‌شدگان آبان دریافت نکرده‌» است.

او توضیح نداده بود که چه نهادی باید این گزارش را ارائه دهد ولی گفت درباره آمار کشته‌شدگان آبان ۹۸ «نیروی انتظامی یک چیز می‌گوید، وزارت کشور چیز دیگری می‌گوید، وزارت بهداشت و درمان هم عدد دیگری را می‌گوید».

پیش از این عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته بود که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شدند.

این آمار اما از سوی گروه‌های مخالف حکومت و نهادهای حقوق بشری بین‌المللی مورد تردید جدی قرار گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود درباره اعتراض‌های آبان ۹۸ گفته است که دست‌کم ۳۰۴ نفر در جریان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ در ۳۷ شهر و هشت استان ایران کشته شدند. این سازمان تاکید کرد که تعداد واقعی کشته‌شدگان آبان ۹۸ احتمالا بسیار بیشتر از این تعداد بوده است.

خبرگزاری رویترز دوم دی‌ماه ۹۸ در گزارشی با اشاره به اینکه رهبر جمهوری اسلامی «دستور خونین‌ترین سرکوب معترضان» در چهار دهه گذشته را داد، نوشت که در جریان این اعتراض‌ها ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

اعتراضات آبان پارسال در پی اعلام تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش سه‌برابری بهای بنزین در بسیاری از شهرهای ایران روی داد، اما با سرکوب نیروهای امنیتی و قطع کامل اینترنت مواجه شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG