لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۱

«ده‌ها نفر» در حمله هوایی ارتش افغانستان به «تجمع طالبان» کشته شدند


یکی از اعضای شورای استان قندوز می‌گوید «شماری بین ۵۰ تا ۶۰ نفر» در این حمله «که به یک مکتب انجام شده» کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها از افغانستان در جریان حمله هوایی ارتش آن کشور به محلی در استان قندوز (کندز)، که ظن آن می‌رفت اعضای طالبان در آن جمع شده‌ بودند، ده‌ها نفر از جمله شماری از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

عبدالحمید حمیدی، یک مقام پلیس می‌گوید این حمله هوایی ۱۳ فروردین ماه، به دشت ارچی، یکی از ولسوالی‌های استان قندوز صورت گرفته‌است. به گفته آقای حمیدی طالبان در محلی که هدف قرار گرفته جمع شده و خود را آماده انجام یک عملیات می‌کردند. این مقام پلیس افغانستان شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۵ نفر اعلام کرده‌است.

عبدالحمید حمیدی بدون ارائه جزئیاتی گفته «یک نماینده دستگاه رهبری طالبان در پاکستان» در زمان حمله در محل بوده و شماری از غیرنظامیان نیز در میان قربانیان هستند.

ارتش افغانستان نیز در بیانیه‌ای گفته دست‌کم ۱۵ تن از نفرات طالبان، از جمله ملا بریانی، عضو ارشد «شورای کویته» کشته شده‌اند. «شورای کویته» نام شورای رهبری طالبان است که در کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان قرار دارد.

ارتش افغانستان می‌گوید در این حمله هیچ شهروند غیرنظامی کشته نشده‌است. به گفته مقام‌های پلیس و ارتش، دست‌کم ۱۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

با این همه گزارش‌های دیگری نیز از شمار کشته‌شدگان و نیز محلی که هدف حمله هوایی قرار گرفته منتشر شده که شباهت چندانی به اظهارات رسمی پلیس و بیانیه ارتش ندارد. از جمله شماری از شاهدان و حتی مقام‌های محلی افغان گفته‌اند یک مسجد یا یک مکتب، در حالی‌که مراسمی در جریان بوده هدف قرار گرفته‌ و ده‌ها غیرنظامی جان خود را از دست داده یا زخمی شده‌اند.

مولوی عبدالله، یکی از اعضای شورای استان قندوز به خبرگزاری آلمان گفته «شماری بین ۵۰ تا ۶۰ نفر» در این حمله «که به یک مکتب انجام شده» کشته شده‌اند. مولوی عبدالله می‌گوید در مراسم پایان تحصیلات دینی در این مکتب، هم اعضای طالبان حضور داشتند و هم غیرنظامیان.

گروه طالبان اما شمار کشته‌شدگان را سه برابر بیشتر از این اعلام کرده و حتی مدعی شده هیچ یک از اعضای این گروه در محل نبودند.

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته ایالات متحده دخالتی در حمله هوایی انجام‌شده در محل نداشته‌است.

حمله در قندوز در زمانی انجام شده که معمولا گروه طالبان خود را برای انجام عملیات و حملات بهاری آماده می‌کند. تقریبا تمام دشت ارچی از سال ۲۰۱۵ به این سو در کنترل گروه طالبان است.

برپایه گزارش‌های خبرگزاری آلمان، رویترز و خبرگزاری فرانسه|ت.ت|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG