لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۳۱

«ده‌ها نیروی امنیتی» افغان در حمله طالبان کشته شدند


ساختمانی که توسط طالبان در روز دوشنبه در «وردک» مورد حمله قرار گرفت.

یک مقام ارشد وزارت دفاع افغانستان گفت روز دوشنبه طالبان بیش از ۱۰۰ نفر از نیروهای امنیت ملی افغانستان را در یک پایگاه نظامی در ولایت میدان وردک کشته است.

این مقام که حاضر نشد نامش در گزارش فاش شود افزود:«اطلاعاتی که در دست داریم نشان می دهد که ۱۲۶نفر بر اثر انفجار در داخل این پایگاه کشته شده اند. هشت نفر از کماندوهای نیروی مخصوص نیز جز کشته شدگان هستند.»

خبرگزاری رویترز از قول این مقام می افزاید حملات روز دوشنبه با عبور یک خودروی حامل مواد منفجره از پست بازرسی و انفجار آن در داخل مرکز آموزش نظامی در میدان شهر مرکز ولایت میدان وردک آغاز شد.

لحظه ای پس از انفجار، دو مهاجم مسلح وارد پایگاه شده و قبل از آنکه در زد و خورد کشته شوند تعداد زیادی از سربازان را به گلوله بستند.

مقامات وزارت دفاع افغانستان می گویند پیکارجویان طالبان در این حمله برای عبور از استحکامات پایگاه از خودروی زرهی آمریکایی هاموی که از ارتش افغانستان به غنیمت گرفته اند، استفاده کردند.

منابع دولتی و نظامی در ولایت مدیان وردک نیز می گویند در این حمله حداقل ۱۰۰ پرسنل نظامی افغانستان کشته شده‌اند.

شریف هوتک یک عضو شورای محلی میدان وردک گفت شخصا جنازه ۳۵ نفر از سربازان را در بیمارستان دیده است.

او افزود:«تعدادی از جنازه ها و بخشی از مجروحان به کابل منتقل شده اند. دولت به خاطر پیشگیری از تضعیف روحیه بیشتر سربازان ارتش تعداد دقیق تلفات را اعلام نمی کند.»

او گفت:«انفجار بسیار قوی بود و تمام ساختمان پایگاه ویران شده است.»

مقامات دولتی در کابل و میدان وردک حاضر نشدند در مورد ادعای مربوط به پنهان کردن رقم دقیق قربانیان اظهار نظر کنند.

اما دو مقام وزارت کشور گفتند برای جلوگیری از تشويش بین نیروهای مسلح رقم دقیق تلفات اعلام نشده است.

خبرگزاری رویترز از قول عبدالرحمان منگل سخنگوی والی میدان وردک گفت بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی پایگاه یگان نیروی مخصوص ۱۲ نفر کشته و ۱۲ نفر مجروح شد هاند.

دفتر اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در بیانیه ای گفت:«دشمنان کشور به نیروهای امنیت ملی در میدان شهر حمله کرده اند. آنها تعدادی از پسران صادق ما را کشته و زخمی کرده‌اند.»

در سالهای اخیر دولت افغانستان تعداد تلفات را اعلام نمی کند. سال گذشته اشرف غنی اعلام کرد که از سال ۲۰۱۵ حدود ۲۸ هزار نظامی و مامور پلیس کشته شده اند و به این ترتیب پس از مدت های طولانی اولین آمار تلفات از سوی دولت منتشر شد.

طالبان مسئولیت حمله روز دوشنبه را به عهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان این گروه گفت در حمله آنها به پایگاه نظامی میدان شهر ۱۹۰ نفر کشته شده‌اند.

در عملیات هفته گذشته طالبان نيز بر اثر انفجار یک خودروی حامل بمب در کابل حداقل پنج نفر کشته و بیش از ۱۱۰ افغان و شهروند خارجی مجروح شدند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG