لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۰۱

گروگان‌گیری در یک کنیسه تگزاس با کشتن گروگان‌گیر به پایان رسید


عکس از آرشیو

ماجرای ۱۱ ساعته گروگان‌گیری در یک کنیسه یهودیان در ایالت تگزاس آمریکا از سوی یک مرد مسلح در طول روز شنبه، ۲۵ دی، با هجوم تیم‌های واکنش سریع و ضربت و نیروهای ضد ترور پلیس داخلی آمریکا و با کشتن گروگان‌گیر به پایان رسید.

گرگ آبوت، فرماندار تگزاس و مایکل میلر، فرمانده پلیس در شهر کالی‌ویل که گروگان‌گیری در آن روی داده بود، گفتند که همه گروگان‌ها زنده و سالم هستند و تنها کشته ماجرا، فرد مظنون است. حدود شش ساعت پس از آغاز این رویداد، گروگان‌گیر یکی از گروگان‌ها را سالم آزاد کرده بود.

به گفته مقامات محلی، گروگان‌های باقی‌مانده، از جمله خاخام کنیسه، ضمن گفت‌وگوی پلیس با گروگان‌گیر آزاد شدند و فرد مسلح، بعد از بیرون آمدن گروگان‌ها، کشته شد. شمار گروگان‌ها ظاهراً ۴ نفر بود.

شمار اندکی از یهودیان شهر کلیویل پیش‌ازظهر روز شنبه برای برگزاری آیین مذهبی شبات، به کنیسه «بیت ایزرائل» رفته بودند ولی مراسم به رویه دوران کرونا، از صفحه فیس‌بوک کنیسه نیز برای علاقه‌مندان پخش می‌شد.

در زمان پخش مراسم، صدای مردی به گوش رسید که می‌گفت نمی‌خواهد کسی آسیب ببیند. وی تهدید کرد که بمب نیز دارد و اگر پلیس وارد کنیسه شود، بمب را منفجر خواهد کرد.

این مرد دقایقی بعد خود را «محمد صدیقی» معرفی کرد و گفت خواهان گفت‌وگو با «خواهرش»، عافیه صدیقی و آزادی او شد.

عافیه صدیقی، یک زن پاکستانی، به جرم تلاش برای تیراندازی به نظامیان آمریکا در افغانستان، در سال ۲۰۱۰ از سوی دادگاهی در آمریکا به ۸۶ سال حبس محکوم شد و در ۲۲ سال اخیر در یک زندان نظامی در حومه دالاس، در ایالت تگزاس، حبس ابد خود را می‌گذرانَد.

او در افغانستان دستگیر شده و پس از دو سال حبس در افغانستان، برای محاکمه به آمریکا انتقال یافته بود.

عافیه صدیقی که فارغ‌التحصیل پرآوازه‌ترین دانشگاه‌های آمریکا بود و دانشمند مغز و اعصاب محسوب می‌شود، از سوی رسانه‌های آمریکایی در دهه‌های گذشته لقب «ام‌القاعده» گرفته بود.

برخی از مقامات پاکستان در دو دهه گذشته خواهان آزادی عافیه صدیقی بوده‌اند. خانواده خانم صدیقی نیز مدعی هستند که او مداخله‌ای در رویدادهای مسلحانه نداشته است؛ امری که در دادگاه آمریکا رد شد و تمامی مقامات آمریکایی در ۲۲ سال اخیر از پاسخ به درخواست‌های آزادی او خودداری کرده‌اند.

با وجود پایان رویداد گروگان‌گیری در کنیسه شهر کالی‌ویل، مقامات آمریکا هنوز تأیید نکرده‌اند که فرد مسلح کشته شده و گروگان‌گیر در کالی‌ویل برادر واقعی عافیه صدیقی است یا نه.

کاخ سفید اعلام کرده که جزئیات بیشتر در روزهای آینده منتشر خواهد شد. اما رسانه‌های آمریکا به نقل از یک وکیل عافیه صدیقی گفتند که زندانی تکذیب کرده که گروگان‌گیر برادر اوست و نباید خانم صدیقی را با این ماجرا مرتبط کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در ساعاتی که گروگان‌گیری در جریان بود، تأکید کرد که یهودستیزی نباید جایی در آمریکا داشته باشد و او و دولتش قاطعانه با گفتار و کردارهای یهودستیزانه مقابله می‌کنند.

این چندمین تعرض جدی به کنیسه‌های آمریکا در سال‌های اخیر است. برخی از رویدادهای گذشته با مرگ نمازگزاران همراه بود.

خانم لیویا لینک، کنسول اسرائیل در هیوستون در تگزاس، که در ساعات گروگان‌گیری خود را به بیرون کنیسه رسانده و رویدادها را از نزدیک دنبال می‌کرد، به رسانه‌های اسرائیل گفت که «ما شاهد هستیم که در سراسر جهان و آمریکا، یهودستیزی افزایش یافته و اکنون نمونه دیگری از آن را در تگزاس شاهد هستیم».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG