لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۱۱

آلمان یک ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها را آزاد کرد


عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است احمد خلیلی، شهروند ایرانی که در آلمان به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا بازداشت شده بود، روز یک‌شنبه ۲۶ بهمن آزاد شده و به ایران بازگشته است.

به گفته آقای موسوی، احمد خلیلی با درخواست «دادستانی» آمریکا بازداشت شده بود و قرار بود به آمریکا مسترد شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از همکاری قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه در این زمینه خبر داده و گفته است آقای خلیلی همراه با محمدجواد ظریف که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان رفته بود، به ایران بازگشته است.

او جزئیاتی درباره سوابق و فعالیت‌های احمد خلیلی ارائه نداده است ولی سوابقی از فردی به نام احمد خلیلی وجود دارد که در سال‌های گذشته در زمینه خریدهای نظامی و هواپیمایی و دور زدن تحریم‌ها فعالیت داشته است.

در یکی از مواردی که به فعالیت‌های «احمد خلیلی» اشاره شده، مصاحبه علیرضا ولدخانی، مدیرعامل یک شرکت خصوصی هلی‌کوپتری است که ۱۷ اسفند ۹۴ در خبرگزاری نسیم آنلاین منتشر شده است.

او که اردیبهشت سال ۹۰ به اتهام دور زدن تحریم‌ها و تلاش برای خرید هلی‌کوپتر در اسپانیا بازداشت شد و ۴۰ ماه در زندان بود،‌ در این مصاحبه گفته است که در آن ماجرا به همراه چند ایرانی از جمله «یکی از مسئولین خرید نظامی وزارت دفاع به نام احمد خلیلی» بازداشت شده است.

مصاحبه آقای ولدخانی پس از انتشار در تسنیم دچار تغییراتی شد و نام احمد خلیلی از متن مصاحبه حذف شد. خبرگزاری تسنیم در گزارشی که ۸ دی ماه ۱۳۹۱ منتشر کرده، نوشته است که علیرضا ولدخانی به همراه احمد خلیلی و حسینعلی رحمانیان بازداشت شده است ولی در گزارش مورخ ۱۷ اسفند ۹۴، نام احمد خلیلی از گزارش تسنیم حذف شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد خلیلی بهمن سال ۹۰ با سپردن وثیقه ۳۰ هزار یورویی از زندانی در اسپانیا آزاد شد و به ایران بازگشت.

پس از آن خبری در مورد سفر یا اقامت او در آلمان منتشر نشده بود.

در گزارش‌های اولیه از احمد خلیلی به عنوان عضو هیات مدیره شرکت هلی‌کوپتری «هلی‌کیش» نیز یاد شده است. این شرکت که ظاهراً خصوصی بوده است، از سال ۸۹ فعالیت خود را شروع کرده بود.

از جمله دیگر سوابق مربوط به احمد خلیلی مدیرعاملی شرکت ایران‌ ایرتور است که سال ۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد. او همچنین در شرکت‌های هواپیمایی معراج و آسمان فعالیت داشته است.

تاکنون گزارشی از فعالیت‌های احمد خلیلی در آلمان و اینکه او به چه روشی در حال دور زدن تحریم‌ها بوده است، منتشر نشده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG