لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۸

احمد خاتمی: «فتنه گران فضای مجازی» فرمانده اعتراضات اخیر بودند


احمد خاتمی،‌ سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان

در ادامه اظهارات شخصیت های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی درباره نقش اینترنت و شبکه های اجتماعی در ناآرامی های اخیر، احمد خاتمی،‌ سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان نیز روز پنجشنبه پنجم بهمن «فتنه گران» در فضای مجازی را رهبر اعتراضات اخیر خوانده است.

احمد خاتمی، در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما از نشست هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با کمیسیون داخلی این مجلس در خصوص موضوع اعتراضات اخیر خبر داده است.

وی گفته است:«دو موضوع مطرح شد يکي مشکلات و اعتراضات مردم که بعضاً اعتراضات به حق بود و مجلس خبرگان به عنوان نمايندگان اين مردم خود را موظف به پيگيري اين مطالبات حق مي داند و مسئله دومي که مطرح شد اين اغتشاشات بود که قطعا ضد انقلاب سوار بر اين موج شد و بايد با تدبير کاري کرد که ديگر اين حادثه اتفاق نيفتد.»

تهران و بیش از ۱۰۰ شهر ایران به مدت یک هفته در اوایل دی ماه سال جاری شاهد تجمع‌های اعتراضی علیه وضعیت اقتصادی و سیاست‌های حکومت بودند.در این اعتراضات گسترده‌ شعارهای تندی علیه رهبران و سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی سر داده شد. دراین اعتراضات دست کم ۲۲ نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

این در حالی است که شماری از حامیان دولت حسن روحانی، اصولگرایان را به سازمان‌دهی اولیه این اعتراضات در مشهد متهم می‌کنند.

احمد خاتمی در ادامه گفته است: «من به عنوان سخنگوي هيات رئيسه نمي توانم از اين نکته غلفت کنم که همه اعضاي جلسه از فضاي مجازي نگران بودند. اعضاي مجلس خبرگان رهبري به صراحت اعلام کردند که فرماندهي اين اغتشاشات دست فتنه گران فضاي مجازي بود.»

در ادبیات مقام های جمهوری اسلامی و به ویژه اصولگرایان «فتنه» عنوانی است که برای اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸به کار برده می شد.

به دنبال گسترده شدن اعتراضات اخیر در ایران، شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل استفاده معترضان از تلگرام و اینستاگرام، از این شبکه ها به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی یاد کردند .

این شبکه ها با گسترش اعتراضات فیلتر شد، اما پس از مدتی و با پایان نا آرامی ها، این دو شبکه دوباره رفع فیلتر شدند.

سخنگوي هیات رئيسه مجلس خبرگان رهبري اضافه کرده است: «فضاي مجازي سالم، مطلوب و مورد علاقه است اما فضاي مجازي که تريبون بيگانگان است، سگ هار است و اگر اين سگ هار رها شود دوباره گاز خواهد گرفت و مسئولان بايد در اين عرصه مراقب باشند.»

احمد خاتمی همچنین با بيان اينکه در اين جلسه از همه کساني که در «رفع اين غائله تلاش کردند به ويژه نيروي انتظامي تقدير شد»، اظهارداشت: «براي آينده هم هشدار داده شد مراقب باشند که اصلا شيطنت هاي دشمنان شکل نگيرد.»

از زمان روی کارآمدن حسن روحانی٬ میان دولت وی و قوه قضائیه همواره بر سر فیلترینگ این شبکه اختلاف وجود داشت.

پس از اعتراض‌های اخیر جناح‌های سیاسی، مقام‌های نظامی و امنیتی، ائمه جمعه و مقام‌های دولتی مواضع مختلفی در دفاع از محدودیت یا رفع محدودیت از شبکه‌های اجتماعی گرفته‌اند.

در همین زمینه، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رییس مجلس خبرگان رهبری نیز روز پنجشنبه از جلسه «چندساعته» رهبر جمهوری اسلامی با شماری از «متخصصان» فضای مجازی خبر داد و افزود که در پی این جلسه، قرار است «یک حرکتی انجام دهند.»

احمد جنتی همچنین افزود که «فضای مجازی بلایی است که به جان ما افتاده‌است و اگر جلو فضای مجازی را می‌گرفتند کار به اینجا نمی‌رسید. من گفته‌ام که نمی‌شود کلاً جلو فضای مجازی را گرفت ولی می‌توانیم آن را کند کنیم.»

مسدود کردن تلگرام در ایران اعتراض بسیاری از نهادهای حقوق بشری را به دنبال داشت و دولت آمریکا هم در تحریم‌های جدیدی که علیه چند شخص حقیقی و حقوقی ایرانی اعلام کرد، شورای عالی فضای مجازی ایران، مرکز دفاع سایبری سپاه پاسداران، و چند نهاد دیگر را به دلیل نقش آنها در محدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت و رسانه‌های بین‌المللی تحریم کرد.

در همین حال، کمپین حقوق بشر در ایران نیز اخیرا در گزارشی ۷۵ صفحه‌ای از افزایش «توانمندی» جمهوری اسلامی در «مسدود کردن»، «سانسور» و «نظارت بر اینترنت» در ایران خبر داده‌است.

این گزارش که ۲۰ دی ماه و با عنوان «دروازه‌های کنترل؛ سیاست‌گذاری اینترنتی در دولت حسن روحانی» منتشر شده، به بررسی نقش دولت روحانی، نهادهای زیرمجموعه آیت‌الله علی خامنه‌ای و سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی در محدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت و دخالت در حریم خصوصی آنها پرداخته‌است.

XS
SM
MD
LG