لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۴۶

احمدی‌نژاد: اگر مشارکت پایین باشد زمین خواهیم خورد


محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران

پس از انتشار برخی گزارش‌ها از «محاصره» منزل محمود احمدی‌نژاد در آستانه انتشار خبر رد صلاحیت او، آقای احمدی‌نژاد روز چهارشنبه، ۵ خرداد، در پیامی خبر داد که رد صلاحیت را فرمانده قرارگاه ثارالله در منزلش به او اطلاع داده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، در پیام تازه خود در توییتر نوشت که به حسین نجات، فرمانده قرارگاه ثارالله و مسئول امنیت شهر تهران که به منزل او رفته گفته است که «امروز اگر مشارکت پایین باشد که با وضع فعلی قطعی است، آثار داخلی و بین‌المللی گسترده درپی دارد، به طوری که زمین خواهیم خورد و دیگر نمی‌شود دوباره بلند شد.»

در این‌ دوره از انتخابات، ۵۹۲ نفر برای شرکت در انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌نام کرده بودند که در نهایت صلاحیت هفت نفر تأیید شد و محمود احمدی‌نژاد جزو آنها نیست.

رئیس دولت‌های نهم و دهم پیش از این تهدید کرده بود در صورت رد صلاحیت، در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

پیش از اعلام خبر رجوع مسئول امنیت شهر تهران به منزل احمدی‌نژاد، در شبکه‌های مجازی نیز فیلمی از اظهارات علیرضا بیگی، نماینده تبریز در صحن علنی مجلس منتشر شده بود که از «محاصره» منزل محمود احمدی‌نژاد خبر می‌داد.

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه خبر داد که «به صورت شفاهی و مکتوب» به حسین نجات هشدار داده است که «با ادامه فشار اقتصادی شدیدتر و اساسی‌تر و با توجه به دور شدن مردم از نظام که هر روز در حال بیشتر شدن است، هم انحلال سپاه و هم حذف نظارت شورای نگهبان و همچنین انتخابات با نظارت خارجی را خواهند خواست و بعد هم که معلوم است کار را در مسیر تغییر نظام و رفراندوم می‌اندازند.»

او به فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران گفته است که «خیلی از آقایان در داخل هم نه تنها با انحلال سپاه و انتخابات آزاد موافقند، بلکه به بیرون خط می‌دهند که این مسیر را بروند.»

محمود احمدی‌نژاد در حالی از رد صلاحیت خود از سوی شورای نگهبان بسیار ناراضی است که خود در اظهاراتش به فرمانده قرارگاه ثارالله به او در مورد تغییر وضعیت به سمت «انتخابات آزاد» و «انتخابات با نظارت خارجی» و «رفراندم» در ایران هشدار داده است.

آقای احمدی‌نژاد در پیام جدید خود و در سخنانش به حسین نجات، وضعیت اقتصادی کشور را «فاجعه‌بار» و وضعیت اجتماعی را «در آستانه فروپاشی» و شرایط فرهنگی را «به لحاظ از هم گسیختگی، غیرقابل وصف» توصیف کرده است.

او از «خطر خیزش گرسنگان» سخن گفته و با هشدار نسبت به «نابودی انقلاب و نظام» و « مسیر فروپاشی» گفته است که «جامعه در حد انفجار است.»

محمود احمدی‌نژاد در حالی از «خطر خیزش گرسنگان» سخن می‌گوید که بر اساس بررسی‌های دیوان محاسبات کشور، سوءمدیریت دولت او، ضرر مالی ۴۸ هزار میلیارد تومانی به کشور وارد کرده که از این میان ۱۲ هزار میلیارد تومان ناشی از «تصمیمات اشتباه شخص محمود احمدی‌نژاد» برآورد شده است.

آقای احمدی‌نژاد و دولت‌های تحت امر او متهم به «تخلفات مالی گسترده» هستند؛ طوری که دیوان محاسبات ایران تنها در یک مورد اعلام کرده که او از سال ۸۷ به بعد، بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان از پول فروش نفت را به صورت «غیرقانونی» هزینه کرده و این رقم باید به خزانه بازگردانده شود.

محمود احمدی‌نژاد همچنین در حالی نسبت به روند انتخابات جدید اعتراض دارد که خود معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را «خس و خاشاک» خواند و مخالفان و منتقدان حکومت ایران همچنین وی را به دست داشتن در سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ متهم می‌کنند؛ اعتراضاتی که در پی انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی احمدی‌نژاد شروع شد.

معترضان معتقد بودند که محمود احمدی‌نژاد و دولت او در این انتخابات دست به تقلب گسترده زده‌اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است روز ۲۸ خرداد برگزار شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG