لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۴

تولید بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان متوقف می‌شود


ایرباس ۳۸۰

ایرباس اعلام کرد تولید هواپیمای پهن‌پیکر «آ۳۸۰» سوپرجامبو، بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان، را متوقف می‌کند.

ایرباس در بیانیه‌ای گفته است واپسین هواپیمای ۳۸۰ در سال ۲۰۲۱ به دست مشتریان خواهد رسید و پس از آن خط تولید این هواپیمای غول‌پیکر باز‌می‌ایستد.

هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین خریدار آ۳۸۰ نیز تصمیم گرفته شمار هواپیماهایی که سفارش داده را کاهش داده و مجموعا ۷۰ هواپیما از مدل‌های کوچک‌تر ۳۵۰ و ۳۳۰ نئو، سفارش دهد.

ایرباس افزوده است که به زودی گفت‌وگوهای خود را با اتحادیه‌های کاری و کارگری در مورد سه هزار تا ۳۵۰۰ شغلی که از توقف تولید ۳۸۰ تاثیر خواهد گرفت، آغاز خواهد کرد.

ایرباس در مجموع ۱۷ هواپیمای آ۳۸۰ دیگر تولید خواهد کرد که ۱۴ هواپیما به هواپیمایی امارات و ۳ فروند نیز به ای‌ان‌ای، هواپیمایی ژاپن، می‌رسند.

هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین خریدار آ۳۸۰ است
هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین خریدار آ۳۸۰ است

ایرباس در سال ۲۰۱۸ توانست ۸۰۰ فروند هواپیما را به مشتریان خود تحویل دهد. این شرکت همچنین در این مدت توانست برای ۷۴۷ هواپیمای دیگر هم سفارش دریافت کند.

این شرکت با وجود عقب افتادن از بوئینگ اما توانسته ۱۱ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد کند.

با این حال ایرباس در سال ۲۰۱۸ تنها ۱۲ فروند از مدل آ۳۸۰ را تحویل مشتریان داده بود که در همان زمان نیز گفته شده بود آمار نگران‌کننده‌ای است.

ایرباس ۳۸۰ چهار موتور دارد و دو طبقه است. این هواپیما در مدل استاندارد با سه کلاس تا ۵۲۵ صندلی دارد. در مدل‌هایی که فقط کلاس اقتصادی دارند گنجایش تا ۸۵۳ نفر افزایش پیدا می‌کند.

رویترز|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG