لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۴۱

اعتراض جامعه‌المصطفی به سخنان مولوی عبدالحمید درباره ورود کرونا از طریق طلاب چینی


علی عباسی (نفر دوم از چپ) رئیس جامعه‌المصطفی در مراسم معارفه‌اش

موسسه جامعه المصطفی العالمیه روز یکشنبه ۲۵ اسفند به سخنان اخیر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، مبنی بر شیوع ویروس کرونا در ایران از طریق طلاب چینی اعتراض کرد.

این موسسه در اطلاعیه خود اعلام کرد: «آیا تاکنون هیچ مقام رسمی چنین ادعایی را تأیید کرده و آیا مدرک و مستندی در این زمینه ارائه‌ شده؟ انتظار می‌رود یک عالم دینی در بیان مطالب خود دقت بیشتری داشته باشد».

خبر شیوع ویروس کرونا از طریق ۷۰۰ طلبه چینی در ایران ابتدا از سوی محمد حسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح شده بود اما این دانشگاه این سخنان را تکذیب کرد.

جامعه المصطفی العالمیه در واکنش به سخنان مولوی عبدالحمید مبنی بر اینکه «سیاست این موسسه مغایر با سیاست تقریب مذاهب اسلامی» است، مدعی شد که «حضور طلاب خارجی در ایران نشانه‌ای از سیاست تقریب مذاهب است».

این نهاد همچنین ادعای «شستشوی مغزی طلاب خارجی» در این نهاد را «اهانت» به طلاب تحصیل کرده در این مرکز دانست.

مولوی عبدالحمید زهی امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در روزهای اخیر با انتشار فیلم کوتاهی اعلام کرده بود که ویروس کرونا از طریق طلاب چینی جامعه المصطفی وارد کشور شده است.

او از تلاش جامعه المصطفی العالمیه برای جلب اهل سنت به تشیع انتقاد کرده و آن را مغایر با سیاست نزدیکی مذاهب دانسته بود.

این روحانی شاخص اهل سنت همچنین گفته بود که برخی از طلاب خارجی این مرکز به او مراجعه کرده و گفته‌اند که قصد بازگشت به کشورشان را دارند اما جامعه المصطفی العالمیه گذرنامه آنان را ضبط کرده است.

«جامعه المصطفی العالمیه»در سال ۸۷ و با ادغام «مرکز جهانی علوم اسلامی» و «سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه خارج از کشور» بنا گذاشته شد.

این مرکز از ۱۳۰ کشور طلبه پذیرفته که البته بسیاری از آنها به صورت مجازی تحصیل می‌کنند و ۸۰ مرکز مذهبی در کشورهای مختلف تحت حمایت این مرکز قرار دارند.

بودجه سال ۹۹ این موسسه ۳۱۷ میلیارد و ۳۲۰ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به بودجه سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۲ میلیارد تومان افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG