لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۲

تظاهرات ده‌ها هزار نفر در الجزایر در اعتراض به نامزدی مجدد بوتفلیقه


تظاهرات علیه کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه از هفته گذشته آغاز شده است

ده‌ها هزار شهروند الجزایری روز جمعه ۱۰ اسفند در اعتراض به عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر که خود را برای پنجمین دوره نامزد انتخابات ریاست جمهوری این کشور کرده است، دست به تظاهرات زدند.

گزارش خبرگزاری رویترز می‌گوید، پلیس با تظاهرکنندگان در پایتخت الجزایر درگیر شده است و به گفته تلویزیون دولتی این کشور، شماری نیز در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

طبق این گزارش، سیل تظاهرکنندگان پس از نماز جمعه به خیابان‌ها سرازیر شد. تظاهرکنندگان در شعارهای خود خواستار انصراف صلح‌آمیز بوتفلیقه شدند.

رویترز می‌گوید، تظاهرات علیه کاندیداتوری مجدد بوتفلیقه از هفته گذشته آغاز شده است، اما تظاهرات روز جمعه گسترده‌ترین تظاهراتی بود که تاکنون علیه تصمیم بوتفلیقه برای نامزدی در انتخابات ریاست برگزار می‌شود.

طبق این گزارش علاوه بر پایتخت در استان‌های سطيف،ا لبویره، سكيده، الأغواط، تيزي وزو، و المسيلة نیز تظاهرات برگزار شده است.

عبدالعزیز بوتفلیقه ۸۱ ساله، در سال ۲۰۱۳ سکته قلبی کرد و از آن زمان به ندرت در محافل عمومی و علنی حاضر شده و سال‌هاست سخنرانی نکرده است. آقای بوتفلیقه که ۲۰ سال بر الجزایر حکومت کرده قصد دارد برای پنجمین دوره متوالی رییس جمهور شود.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید، سال‌هاست اکثر مردم الجزایر در هراس از نهادهای امنیتی از دخالت علنی در مسایل سیاسی پرهیز کرده و یا بطور کلی سیاست را کنار گذاشته‌اند. از زمان استقلال الجزایر از فرانسه در سال ۱۹۶۲ همان نسل از سیاستمداران کهنه‌کار بر کشور حکومت کرده‌اند.

عبدالعزیز بوتفلیقه از سال ۱۹۹۹ رییس جمهور الجزایر بوده و پایان دادن به يک دهه شورش مسلحانه گروه‌های اسلام‌گرا را دستاورد خود می‌داند. مردم این کشور چندین دهه نظام سیاسی حاکم را به عنوان پرداخت هزينه برای دستیابی به صلح و ثبات تحمل کرده‌اند. ولی به نظر می‌رسد که موج جدید تظاهرات تابوی قدیمی مربوط به بحث‌های سیاسی در مجامع عمومی را شکسته است.

به گفته مخالفان آقای بوتفلیقه، او برای رهبری کشور از سلامت لازم برخوردار نیست و در حقیقت مشاورانش به نام او حکومت می‌کنند. اما دولت مدعی است که آقای بوتفلیقه با وجودی که سالهاست در مجامع علنی ظاهرنشده کماکان شخصا قدرت را در دست دارد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ خ/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG