لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۳۵

حکم حبس دبیرکل و چند عضو حزب «اتحاد ملت ایران» به‌دلیل امضای بیانیه ۷۷ نفر تایید شد


وکیل علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران، از تایید حکم یک سال حبس او به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» با صدور بیانیه معروف به «۷۷ نفر» خبر داد.

روزنامه ایران روز سه‌شنبه ۲۹ مهر این خبر را به نقل از حجت کرمانی منتشر کرده است.

پس از سرکوب شدید معترضان به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در آبان پارسال، ۷۷ فعال سیاسی از طیف‌های مختلف اصلاح‌طلبان با انتشار بیانیه‌ای شلیک به معترضان را «جنایت» خواندند و خواستار تعقیب قانونی آمران و عاملان سرکوب‌ها شدند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی در واکنش، امضاکنندگان این بیانیه را احضار و شماری از آن‌ها را به یک تا پنج سال زندان محکوم کرد.

حجت کرمانی با اشاره به این احکام گفته که احکام یک‌سال حبس صدیقه وسمقی، محسن آرمین، محمدحسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد و مهدی محمودیان به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از طریق امضای بیانیه موسوم به ۷۷ نفر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شده است.

به گفته او، مهدی محمودیان علاوه بر این، در دادگاه بدوی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به چهار سال حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، دو سال منع خروج از کشور و چهار ماه خدمات عمومی محکوم شده بود که این حکم نیز عیناً از سوی دادگاه تجدیدنظر تأیید شده است.

اما آذر منصوری، ریحانه طباطبایی، عیسی سحرخیز، عبدالله رمضان‌زاده، محمد صادق نوروزی، مهدی دریس‌پور و حسن اسدی‌زیدآبادی، محسن امین‌زاده از اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» تبرئه شده بودند.

اوایل شهریورماه امسال جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای حکم زندان تعدادی از امضاکنندگان بیانیه معروف به «۷۷ نفر» را محکوم کردند و خواستار تبرئه فوری آن‌ها شدند.

آن‌ها در این بیانیه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران که کشور را «در حالت نیمه تعطیل» درآورده، نوشته بودند: «به‌نظر می‌رسد آنچه تعطیل‌بردار نیست، محکومیت شهروندان مسئول و آزاده ایران زمین به بهانه‌های مختلف و با روشی غیرقانونی باشد».

در جریان اعتراضات خیابانی آبان ۹۸ صدها تن از معترضان که برخی از آن‌ها کودک بودند با شلیگ گلوله نیروهای امنیتی و پلیس در شهرهای مختلف ایران کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان این اعتراضات منتشر نکرده‌اند، اما خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع نوشته بود که دست‌کم ۱۵۰۰ تن در جریان این اعتراضات کشته شدند.

منابع: روزنامه ایران و رادیو فردا؛ ب.ب/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG