لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۸

خانواده آمریکایی که پنج سال در اسارت طالبان بود آزاد شد


کایتلن کلمن و جوشوا بویلت به همراه فرزندان خود؛ تصویری که از یک ویدیو هنگام اسارت گرفته شده

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، یک زن آمریکایی، همسر کانادایی او و سه فرزندشان، که همه در دوران اسارت متولد شده‌اند، پنج سال پس از ربوده شدن توسط طالبان افغانستان در روز چهارشنبه آزاد شدند.

به گزارش شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی ، کایتلن کلمن ۳۱ ساله و شوهرش جوشوا بویل ۳۴ ساله در سال ۲۰۱۲ هنگامی که در ولایت غزنی افغانستان مشغول کوهنوردی بودند توسط طالبان به گروگان گرفته شدند.

آنها روز چهارشنبه در عملیات مشترکی توسط ارتش پاکستان و واحدهای نیروی مخصوص ارتش آمریکا آزاد شده و به محل امنی منتقل شدند. سرگذشت این خانواده طولانی‌ترین و عجیب‌ترین مورد از گروگان گیری شهروندان آمریکایی در سال‌های اخیر بوده است.

به گفته دو مقام آمریکایی، واحدهای نیروی مخصوص ارتش آمریکا از چند روز پیش خود را برای عملیات آزاد سازی این گروگان‌ها آماده کرده بودند. ولی روز چهارشنبه ناگهان و در کمال تعجب مقامات آمریکایی، ارتش پاکستان اعلام کرد که این گروگان‌ها را در اختیار دارد.

مقامات امنیتی و مبارزه با تروریسم در دولت آمریکا معتقدند که این زوج توسط شبکه حقانی، یکی از گروه‌های مرتبط با القاعده ربوده شده بودند ولی تا این اواخر هیچ فرد یا گروهی برای آزادی این خانواده تقاضای پول نکرده بود.

شبکه حقانی که با طالبان همکاری می‌کند از سوی آمریکا یک گروه تروریستی قلمداد می‌شود ولی درعین حال با بخش ضد اطلاعات ارتش پاکستان روابط نزدیکی دارد.

از قرار معلوم اف‌بی‌آی از روز گذشته به خانواده خانم کلمن در آمریکا خبر داده بود که آنها ممکن است آزاد شده باشند. جیم کلمن پدر کاتیلن به شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی گفت: «ماموران اف‌بی‌آی دیروز تازه‌ترین اخبار در مورد دخترم و خانواده‌اش را با من در میان گذاشتند و گفتند که آنها اکنون در اختیار "عوامل دوست" هستند.»

یک مقام ارشد امنیتی ملی آمریکا روز پنجشنبه گفت این خانواده هنوز پاکستان را ترک نکرده‌اند و اکنون «در امن و امان هستند». به گفته او همکاری نزدیک دولت‌های پاکستان و آمریکا طی ۵ سال گذشته بالاخره به آزادی این خانواده انجامید.

این مقام افزود: «همه ما باید خوشحال باشیم که آنها از چنگ طالبان آزاد شده‌اند. ما آزادی آنها را تضمین کرده‌ایم. آنها اکنون در امنیت به‌سرمی‌برند هستند و کماندوهای آمریکایی از آنها حفاظت می‌کنند.»

چندی پیش ویدئويی که ربایندگان از این خانواده ضبط و در ماه ژانویه برای خانواده آنها ارسال کرده بودند توسط شبکه خبری کانادایی تورنتو استار و‌ای بی‌سی نیوز پخش شد. در این ویدئو می‌شد هر پنج عضو خانواده را دید. هر سه فرزند خانم کلمن و آقای بویل در پنج سالی که در اسارت بودند متولد شده‌اند.

یک مقام ارشد آمریکا که در اقدامات برای آزادی گروگان‌ها دخالت داشته در ژانویه ۲۰۱۶ به شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی گفته بود که پس از معامله موفقیت آمیز برای آزادی یک گروگان کانادایی دیگر به نام کالین روترفورد که در اسارت شبکه حقانی بود به احتمال زیاد خانواده کلمن و بویل نیز به زودی آزاد خواهند شد.

پس از مدتی گزارش شد که شبکه حقانی و طالبان از محاکمه و صدور مجازات مرگ برای اناس حقانی برادر فرمانده شماره ۲ طالبان افغانستان يعنی سراج الدین حقانی خشمگین است.

در اوت ۲۰۱۶ شاخه حقانی طالبان به تلافی محاکمه و صدور مجازات مرگ برای اناس حقانی دو استاد دانشگاه آمریکایی کابل، یک آمریکایی و یک استرالیایی را ربود. چندی بعد در ماه سپتامبر ویدئوی جدیدی از خانواده کلمن و بویل منتشر شد که در آن می گفتند سرنوشت آنها به عفو زندانیان طالبان بستگی دارد.

به فاصله کوتاهی مقامات حکومت افغانستان بطور خصوصی به خانواده گروگان‌ها خبر دادند که حکم اعدام اناس حقانی لغو شده ولی آزادی او به لحاظ سیاسی غیرممکن است.

در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل ۲۰۱۷ مقامات دولت باراک اوباما تلاش زیادی کردند تا با رسیدن به توافقی زمینه آزادی این خانواده را فراهم کنند. ولی در آن زمان هیچ یک از این اقدامات به نتیجه نرسید.

تا این مرحله هنوز مشخص نیست که آیا آزادی خانواده کلمن و بویل نتیجه یک معامله جدید بوده یا نه. اگر توافقی در این مورد صورت گرفته هنوز جزییات آن برملا نشده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG