لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۴۷

عفو بین الملل: حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد در معرض خطر اعدام قرار دارد


حیدر قربانی مهرماه سال ۱۳۹۵ بازداشت شده است

عفو بین المللی روز سه شنبه اول مهرماه اعلام کرد که حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد که به «بغی» متهم شده در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد.

عفو بین الملل در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه٬ از وی خواسته است حکم اعدام حیدر قربانی را لغو و زمینه محاکمه عادلانه او را فراهم کند.

در این نامه آمده است، حیدر قربانی، ۴۷ ساله، که در زندان سنندج است، تقاضای اعاده دادرسی پرونده‌اش از سوی دیوان عالی کشور در ۱۶ شهریور سال جاری رد شده و هم اکنون هر لحظه در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر می‌گوید، به رغم ایراد متعدد به روند ناعادلانه دادرسی پرونده حیدر قربانی، ١٦ مرداد سال جاری شعبە ٢٧ دیوان عالی کشور حکم اعدام او را تایید کرد.

عفو بین الملل در ادامه این نامه به نحوه برگزاری محاکمه حیدر قربانی در دادگاه انقلاب سنندج پرداخته و نوشته است: حیدر قربانی اول بهمن سال گذشته در دادگاه انقلاب به اتهام «قیام مسلحانه» علیه جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شد.

در این نامه تصریح شده است، در حالی حیدر قربانی در ارتباط با کشته شدن سه عضو بسیج توسط نیروهای حزب دموکرات کردستان محکوم شده که در حکم دادگاه آمده است که حیدر قربانی هرگز مسلح نبوده است.

عفو بین الملل می‌گوید که این حکم بر اساس «اعترافات» تحت شکنجه از او استوار است که گفته است، تنها راننده اتومبیلی بوده که مهاجمان با آن مرتکب قتل شده‌اند.

عفو بین الملل همچنین تصریح کرده است، از زمان بازداشت، حیدر قربانی در زندان برای اعتراف تحت فشار بوده و خود او گفته است بارها تحت شکنجه قرار گرفته بود تا «اعتراف» کند و از این «اعترافات» فیلمی تهیه شده که شبکە «پرس تی وی» آن را منتشر کرد.

در همین زمینه٬ شراره صادقی، همسر حیدر قربانی با انتشار ویدئویی با تاکید بر اینکه همسرش «زیر سخت‌ترین شکنجه‌های جسمانی و روحی» بوده، خواستار کمک‌های جهانی برای توقف حکم اعدام او شده است.

خانم صادقی در این ویدئو که روز ۲۹ شهریور در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، حکم اعدام صادر شده توسط دادگاه انقلاب شهرستان سنندج را را «خودسرانه و ناعادلانه» خوانده و گفته که او و فرزندانش در «تلخ‌ترین و ناگوارترین» وضعیت زندگی می‌کنند.

حیدر قربانی و محمود صادقی برادرزنش که ساکن یکی از روستاهای کامیاران در استان کردستان بودند، مهرماه سال ٩٥ بە اتهام «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» بازداشت شدند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG