لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۷

عفو بین‌الملل از اژه‌ای خواست اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را متوقف کند


آرمان عبدالعالی به اتهام قتل غزاله شاکر زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت به اعدام محکوم شده است.

عفو بین‌الملل روز سه شنبه بار دیگر خواستار توقف اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی شده و گفته است، «ادعاهای» مقامات دستگاه قضایی ایران در خصوص سلب مسئولیت در قبال اجرای این حکم به «سخره گرفتن عدالت اطفال و نوجوانان است.»

عفو بین الملل ضمن درخواست توقف اجرای حکم آرمان عبدالعالی گفته است: «زندگی آرمان عبدالعالی اکنون در دست رئیس قوه قضائیه است.»

آرمان عبدالعالی به اتهام قتل دوست‌دخترش، غزاله شاکر در اسفند ۹۴ و زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت محاکمه و به اعدام محکوم شده است. پدر آرمان عبدالعالی روز گذشته گفته بود که اجرای حکم قصاص این کودک‌مجرم بامداد چهارشنبه، ۲۸ مهر اجرا خواهد شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود تاکید کرده است: «مقامات ایران با طرح این ادعا که تصمیم نهایی درباره اجرای برنامه اعدام آرمان عبدالعالی به عهده آن‌ها نیست و دستگاه قضایی تلاش‌های خود برای اخذ رضایت خانواده مقتول را به اتمام رسانده است، اصول مرتبط با نظام عدالت کیفری اطفال و نوجوانان را به سخره گرفته‌اند و در حال گمراه کردن افکار عمومی و جامعه بین‌المللی هستند.»

هادی صادقی، «رئیس مرکز توسعه حل اختلاف» وابسته به قوه قضائیه ایران روز شنبه با اشاره به «تلاش‌های» بدون نتیجه برای «اخذ رضایت از خانواده غزاله برای جلوگیری از قصاص آرمان عبدالعالی» گفته بود: «کار دستگاه قضایی تمام شده و باید از لحاظ اجرای حکم بر اساس نظر خانواده مقتول یا قصاص کنند و یا رضایت دهند.»

عفو بین‌الملل در بیانیه خود تصریح کرده است، این «اظهارات رسمی نشان دهنده عدم پایبندی و احترام مقامات ایران به حقوق اطفال و نوجوانان است.»

عفو بین الملل در ادامه اضافه کرده است: «واقعیت این است که آرمان عبدالعالی اکنون با چوبه دار روبرو است زیرا دادگاه‌های ایران او را بر خلاف قوانین بین‌المللی و تعهدات ایران تحت کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی به مرگ محکوم کرده‌اند.»

عفو بین‌الملل از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته است که «دستور توقف برنامه اعدام آرمان عبدالعالی را فورا صادر کند و اطمینان حاصل کند که پرونده او مجددا با رعایت اصول عدالت کیفری اطفال و نوجوانان و بدون توسل به مجازات مرگ مورد دادرسی قرار می‌گیرد.»

آقای عبدالعالی ابتدا در سال ۱۳۹۴ به اعدام محکوم شد. گزارش‌ها حاکی است که دادگاه او را بر اساس اعترافاتش در زندان به اتهام قتل محکوم کرده اما خودش می‌گوید این اعترافات را تحت شکنجه و آزار از او گرفته‌اند و بعدا تمامی آن‌ها را پس گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها قرار بود حکم اعدام آقای عبدالعالی روز چهارشنبه ۲۱ مهر اجرا شود اما تا روز شنبه، ۲۴ مهر به تعویق افتاد و اجرای این حکم در روز شنبه نیز بدون اعلام دلیل متوقف شد.

با این حال سایت حقوق بشر ایران گزارش داده که آقای عبدالعالی ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه، ۲۵ مهر به سلول انفرادی منتقل شده و ماموران اعلام کرده‌اند که حکم اعدام او در روزهای آتی اجرا خواهد شد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه، ۲۰ مهر در بیانیه‌ای خواستار لغو فوری اعدام آرمان عبدالعالی شدند و از حکومت ایران خواستند صدور حکم اعدام برای کودک‌مجرمان را متوقف کند.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک‌مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک‌مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

با استفاده از بیانیه عفو بین الملل و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG