لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۶

بیانیه عفو بین‌الملل در مورد اعدام «قریب‌الوقوع» ۱۲ زندانی شیعه در عربستان


اعتراضات در عربستان؛ مارس ۲۰۱۱

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز ۱۶ آبان منتشر شده در مورد اعدام «قریب‌الوقوع» ۱۲ زندانی شیعه در عربستان هشدار داده و می‌گوید آن‌ها به یک مکانی مخفی که مستقیما تحت کنترل پادشاه آن کشور است انتقال داده شده‌اند.

به گفته عفو بین‌الملل این ۱۲ مرد در جریان دادگاه‌های دست‌جمعی در سال ۲۰۱۶ به اتهام «جاسوسی برای ایران» به اعدام محکوم شدند. این نهاد ناظر و مدافع حقوق بشر می‌گوید احتمالا احکام اعدام پس از تائید پادشاه عربستان، فورا اجرا خواهند شد.

مدیر عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا می‌گوید «خانواده این افراد عمیقا از رخدادها نگران هستند».

هبه مرایف می‌گوید «با در نظر گرفتن پنهان‌کاری‌های معمول در ساز و کار قضائی عربستان سعودی، ما نگران هستیم که این وقایع به معنی اعدام قریب‌الوقوع این ۱۲ نفر است».

دولت عربستان هنوز واکنشی به این بیانیه نشان نداده‌است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید این افراد که به «جاسوسی برای ایران» متهم شده‌اند، پس از بازداشت ۳۲ نفر در مناطق مختلف عربستان در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، در روند قضائی «ناعادلانه» محاکمه شده‌اند.

معترضان شیعه در عربستان سعودی می‌گویند حقوق بینادین آن‌ها «نقض» می‌شود. همین موضوع نیز سبب شده آن‌ها در مناطق شرقی کشور خود دست به راهپیمایی و تظاهرات بزنند.

دولت عربستان این انتقادها را رد کرده‌است. عربستان در عین حال بسیاری از مخالفان شیعه که به اعدام محکوم شده‌اند را «عوامل ایران» نامیده و در مواردی آن‌ها را متهم به برنامه‌ریزی برای «قتل چهره‌های برجسته» کرده‌است.

ایران و عربستان رقابت دیرینه‌ای با هم دارند و در حال حاضر نیز گفته می‌شود در بحران‌های خاورمیانه، از سوریه تا یمن و لبنان، درگیر جنگ‌ یا کشمکش‌های نیابتی هستند.

عربستان سعودی در دی ماه ۱۳۹۴ شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه، را همراه ۴۶ تن دیگر اعدام کرد و این موضوع بحران در روابط ریاض و تهران را شعله‌ورتر کرد.

شیخ نمر در مهرماه سال ۱۳۹۳ به اتهام رهبری آشوب و ناآرامی و آن چه زمینه‌چینی برای دخالت خارجی در عربستان سعودی خوانده شد، به اعدام محکوم شده بود. او که در شهر قم تحصیل کرده بود، یکی از روحانیون بانفوذ شیعه در عربستان و از رهبران اعتراض‌های شیعیان در سال ۲۰۱۱، در منطقه قطیف در شرق عربستان بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سال جاری خود ایران و عربستان سعودی را در رتبه‌های ۱۶۴ و ۱۶۹ آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور جهان قرار داد. ایران و عربستان، دومین و سومین کشوری هستند که بیشترین شمار اعدام‌ها در آن‌ها انجام می‌شود.

اروپای آزاد، عفو بین‌الملل، گزارشگران بدون مرز، رویترز، خبرگزاری فرانسه|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG