لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۴۲

سفر جوانان آفریقای جنوبی با هواپیمای خودساخته


روزنامه الحیات و چندین رسانه عرب‌زبان دیگر گزارشی را درباره سفر چند دانش‌آموز آفریقای جنوبی با هواپیمایی که خود آنها ساخته‌اند، منتشر ساخته است. مسیر ۱۲ هزار کیلومتری این سفر از کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی تا قاهره بوده است.

این هواپیمای ابتکاری جوانان آفریقای جنوبی تا رسیدن به قاهره در چند شهر آفریقایی دیگر توقف داشته و سفر آنان شش هفته طول کشیده است. ۲۰ جوان و نوجوان در ساختن این هواپیما همکاری داشته‌اند و این هواپیما امکان داشتن چهار سرنشین را دارد.

برای ساختن این هواپیما سه هفته کار شده و چند هزار قطعه ساخته‌شده در آفریقای جنوبی در تولید آن به کار رفته است.

الشرق الاوسط اظهارات «انییس سیمیلا» جوان ۱۵ ساله و از سازندگان این هواپیما را در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی بین‌المللی بازتاب داده که می‌گوید «من وقتی به این هواپیما نگاه می‌کنم احساس غرور می‌کنم. نمی‌توانم باور کنم ما آن را درست کردیم. احساس می‌کنم بچه من است و خیلی دوستش دارم».

مگان ورنر ۱۷ ساله که هواپیما را در این سفر خلبانی کرده، می‌گوید «هدف ما این بوده که به قاره آفریقا نشان بدیم همه چیز امکان عملی شدن دارد، اگر فکرمان را برای انجامش به کار ببریم».

مگان ورنر و پنج تن دیگر از جوانان سازنده این هواپیما دارنده گواهینامه خلبانی هستند.

مگان و همسفرانش پیش از رسیدن به مصر، در کشورهای دیگر از جمله تانزانیا، زیمبابوه، کنیا و اریتره توقف داشته‌اند و قصد دارند در بازگشت از مسیر دیگری بروند تا در کشورهای آفریقایی دیگری مانند اوگاندا، رواندا، زامبیا و بوتسوانا نیز توقف داشته باشند.

بانوی سعودی در ریاض اپرا خواند

روزنامه الشرق الاوسط اپراخوانی سوسن البهیتی، شهروند سعودی، را در ریاض گشایش فصلی جدید در موسیقی و آواز در عربستان می‌داند. سوسن البهیتی در تئاتر بزرگ ملک فهد در ریاض به صحنه رفت و در اجرای آثاری از «جوزپه وردی»، «روسینی» و «ماسکانی»، سوپرانو خوا ند.

الشرق الاوسط می‌نویسد با این اقدام او موسیقی در عربستان از دری بزرگ وارد تاریخی جدید شد. همزمان با او بیش از هزار بانوی سعودی سرود ملی عربستان را با تنظیمی اپرایی خواندند.

سوسن البهیتی در زمان تحصیل خود در دانشگاه آمریکایی شارجه در اجرای چند اپرا به صحنه رفت و صدای او مورد توجه کارشناسان اپرا قرار گرفت. او در ریاض با همنوایی ارکستر ایتالیایی «لا اسکالا» به رهبری «پی‌یترو مانیتی» همراهی می‌کرد.

XS
SM
MD
LG