لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۴۷

دادگاهی در آرژانتین تهران را در حمله مرگبار به سفارت اسرائیل و مرکز آمیا مسئول شناخت


عکس مربوط به انفجار مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۳۷۳
عکس مربوط به انفجار مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین در سال ۱۳۷۳

بیش از سه دهه پس از حملات مرگبار به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان آمیا در پایتخت آرژانتین، دادگاهی در این کشور جمهوری اسلامی را «حکومت تروریست» و مسئول حملات اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دادگاه در آرژانتین روز پنج‌شنبه، ۲۳ فروردین، تهران را مسئول صدور دستور حمله به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیانِ آمیا در بوئنوس آیرس اعلام کرد و انفجار در مرکز آمیا را «جنایت علیه بشریت» خواند.

سفارت اسرائیل در آرژانتین اواخر اسفند ۱۳۷۰ هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که جان ۲۹ نفر را گرفت و بیش از ۲۰۰ نفر را زخمی و مجروح کرد.

کمتر از سه سال بعد، انفجار یک کامیون مواد منفجره در کنار ساختمان «آمیا»، مرکز فعالیت‌های یهودیان در بوئنوس آیرس، در ۲۷ تیر ۱۳۷۳، ۸۵ نفر را کشت، حدود ۳۰۰ تن را زخمی و ساختمان هفت‌طبقه را به تلی از آوار تبدیل کرد.

شمار زیادی از کشته‌ها و مجروحان شهروندان غیریهودی آرژانتینی بودند.

دادگاه آرژانتین از این حملات با عنوان «جنایت علیه بشریت» و از «حزب‌الله» لبنان که از حمایت مستقیم تهران بهره می‌برد به‌ عنوان یکی از نیروهای شریک در این حملات نام برده است.

با وجود آن که در سه دهه گذشته ایران هرگونه دخالت در این حملات را رد کرده، مقامات آرژانتین همواره بر نقش مهم جمهوری اسلامی در این اقدامات تأکید داشته‌اند. ازجمله دادستان دادگاه آرژانتین مقامات ایران را به صدور دستور این حمله متهم کرده است.

موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، اواخر تیر ۱۴۰۱ در یک گزارش تحقیقاتی نتیجه گرفته بود که جمهوری اسلامی ایران در این دو رویداد «نقش میدانی» نداشته است.

با این حال بسیاری از گزارش‌های انتشاریافته پیشین درباره انفجار ساختمان آمیا حاکی از این بوده است که عوامل و مهره‌های میدانی ایران به نیروهای حزب‌الله که مجری عملیات بودند، کمک کرده‌اند.

خبر صدور حکم در دادگاه آرژانتینی تنها دو روز پس از آن منتشر می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۲۲ فروردین، با اشاره به حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق گفت: «در عرف جهانی حمله به کنسولگری و سفارت هر کشور حمله به خاک آن کشور محسوب می‌شود و رژیم سرتاپا خباثت صهیونیستی باید برای این جنایت تنبیه شود و خواهد شد.»

علی خامنه‌ای در این موضع‌گیری خود به گره خوردن نام تهران با چندین حمله به اماکن دیپلماتیک، چه در داخل کشور و چه در خارج، اشاره‌ای نکرد.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رادیوفردا/ ف. ع./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG