لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۱

پیروزی چپ میانه در انتخابات آرژانتین: فرناندز رئيس‌جمهور شد


آلبرتو فرناندز، رئيس‌جمهور جدید آرژانتین، کریستینا فرناندز، رئيس‌جمهور پیشین آرژانتین را به عنوان معاون خود انتخاب کرده است.

آلبرتو فرناندز، سیاست‌مدار کهنه‌کار از جناح موسوم به چپ میانه برنده انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین شد.

وی در دور اول انتخابات، با اختلاف ۱۵ درصدی مائوریسیو ماکری رئیس‌جمهوری کنونی را شکست داد و در دور دوم انتخابات نیز که کاندید ائتلاف اپوزیسیون دولت بود، توانست اکثریت آرا را کسب کند.

تاکنون ۹۷ درصد از آرا شمرده شده و آقای فرناندز با کسب ۴۸٫۱ درصد آرا در صدر است. بر اساس قوانین انتخاباتی آرژانتین، هر کدام از کاندیدها که توانسته باشد بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کند و با رقیب خود اختلاف بیشتر از ۱۰ درصدی کسب آرا را داشته باشد، برنده انتخابات ریاست جمهوری است.

بدین ترتیب، آقای فرناندز رئیس‌جمهور آینده کشور خواهد بود و آقای ماکری نیز وی را به مناسبت این پیروزی تبریک گفته‌ است.

در دولت آینده، کریستینا فرناندز، رییس جمهور سابق آرژانتین به عنوان معاون رئيس‌جمهور فعالیت خواهد کرد. برخی از صاحبنظران معتقدند هر چند او به عنوان معاون رییس جمهور به دولت جدید راه می یابد ولی قدرت اصلی در دست او خواهد بود.

نماد اصلی چپ میانه در آرژانتین، حزب پرونیست (حزب حامی خوآن پرون، رئيس‌جمهور پیشین آرژانتین) است. پرونیست‌ها با ریاست جمهوری کریستینا فرماندز از سال 2007 تا 2015 بر آرژانتین حکومت کرده‌اند.

پیروزی حزب پرونیست در این انتخابات می‌تواند پیامدهای اقتصادی به ویژه در بازارهای مالی آرژانتین که دومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی است، داشته باشد.

موضوع اصلی مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین، مشکلات اقتصادی و افزایش فقر بود و رای دهندگان طرح‌های ریاضت اقتصادی دولت مائوریسيو ماکری را که تاکید می‌کرد برای احیا اقتصاد کشور حیاتی است، رد کردند.

آلبرتو فرناندز پس از اعلام پیروزی، در بخشی از سخنرانی خود در جمع هوادارانش گفت: «تنها موضوع مهم برای ما پایان دادن به رنج آرژانتین است».

او گفت به حمایت دولت فعلی برای تغییر جهت سیاست های کشور نیاز دارد و افزود: «ما دوباره به قدرت رسیدیم و این بار بهتر خواهیم بود».

آرژانتین یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان را دارد. حدود یک سوم جمعیت کشور در فقر به سر می‌برند و در دوران ریاست جمهوری مائوریسيو ماکری که در سال 2015 به قدرت رسید، این رقم افزایش یافته است.

در ماه اوت با نتایج ضعیف آقای ماکری در انتخابات درونی حزب که معمولا نشانه‌ای از میزان محبوبیت نامزد انتخابات ریاست جمهوری است احتمال بازگشت پرونیست‌ها به قدرت جدی شد.

در طول ماه‌های گذشته کاهش ارزش پزو، واحد پول آرژانتین به یک دغدغه مهم اقتصاد آرژانتین تبدیل شده است.

در تازه‌ترین تصمیم برای جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول آرژانتین، بانک مرکزی آرژانتین اعلام کرده است که میزان خرید دلار توسط مردم را محدود خواهد کرد. قبلا میزان قانونی خرید حدود ده هزار دلار در ماه بود ولی بانک مرکزی آرژانتین قصد دارد آنرا به 200 دلار در ماه محدود کند.

مهم‌ترین وعده‌های رئيس‌جمهور جدید آرژانتین اقتصادی است و او قول داده که تورم و فقر را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG