لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۰۱

فراخوان رهبر مخالفان ارمنستان برای ادامه تظاهرات خیابانی


ایروان. ۲۸ فروردین ۱۳۹۸.

رهبر مخالفان دولت ارمنستان باوجود درگیری اخیر میان پلیس ضدشورش و تظاهرکنندگان و زخمی‌شدن ده‌ها نفر، بار دیگر برای حضور اعتراضی در خیابان‌ها فراخوان داد.

به گزارش گزارشگر رادیو فردا از ایروان، همزمان با انتخاب نخست‌وزیر در مجلس ارمنستان، مخالفان، به رهبری نیکول پاشینیان، روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین اقدام به محاصره ساختمان‌های دولتی کردند.

این تظاهرات پس از آن برگزار شد که حزب حاکم ارمنستان، که اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را در اختیار دارد، باوجود به پایان رسیدن دور دوم ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهور سابق، وی را برای تصدی پست نخست‌وزیری نامزد کرد.

دور دوم ریاست جمهوری این سیاستمدار متمایل به روسیه، هفته گذشته به پایان رسید.

مخالفان دولت ارمنستان اعلام کرده‌اند که سیستم دولتی پارلمانی جدید این کشور به سرکیسیان ۶۳ ساله اجازه می‌دهد تا همچنان در قدرت باقی بماند.

سیستم حکومتی ارمنستان به تازگی از ریاستی به پارلمانی تغییر کرده و با این تغییر، اختیارات رئیس‌جمهور به نخست‌وزیر منتقل شده‌است.

نیکول پاشینیان در فراخوانی از مردم ایروان و دیگر شهرهای ارمنستان خواسته که امروز (سه‌شنبه، ۲۸ فروردین) به خیابان‌ها بیایند، راه‌های اصلی را ببندند و اعتصاب کنند.

وی تظاهرات روز گذشته مخالفان در ایروان را «نقطه عطفی» در تاریخ ارمنستان توصیف کرده‌است.

پلیس در تظاهرات روز دوشنبه از ابزاری همچون نارنجک‌های گیج‌کننده استفاده کرد تا مانع پیشروی معترضانی شود که قصد داشتند با شکستن یک مانع سیم خاردار در مرکز شهر ایروان، به ساختمان پارلمان برسند.

بازداشت معترضان در تظاهرات ضد دولتی در ارمنستان
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:01 0:00

در این تظاهرات، ده‌ها نفر از مخالفان، ازجمله رهبر مخالفان دولت و تعدادی از نیروهای پلیس زخمی شدند.

مقام‌های رسمی، شمار مجروحان را ۴۶ نفر گزارش کرده‌اند که شش پلیس نیز در میان آنها دیده می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها نیکول پاشینیان نیز که از ناحیه صورت و بازو زخمی شده بود، به بیمارستان مراجعه کرده‌است.

مقام‌های رسمی از وی خواسته بودند پایان اعتراضات را اعلام کند، وگرنه علیه تظاهرکنندگان به زور متوسل خواهند شد، اما وی پس از خروج از بیمارستان، در حالی که دستش باندپیچی شده بود، از ادامه اعتراض‌ها خبر داد.

آن‌طور که خبرگزاری فرانسه خبر داده، امروز تعداد بیشتری پلیس با تجهیزات ضد شورش همچون ماشین آب‌پاش در مرکز شهر ایروان مستقر شده‌اند.

قرار است حزب جمهوری‌خواه حاکم همراه با حزب هم‌پیمان خود به نام «داشناک تسوتیان» که به‌طور رسمی سرکیسیان را نامزد پست نخست‌وزیری کرده‌اند، امروز در پارلمان، انتخاب خود را به رای بگذارند.

گزارش شده که صدها تن از مخالفانِ به قدرت رسیدن سرکیسیان برای سومین‌بار، با درازکشیدن در پیاده‌روها و بستن راه‌های منتهی به پارلمان ارمنستان، مخالفت خود را با این رای‌گیری به نمایش گذاشته‌اند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG