لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۹

وقوع انفجار در یکی از زاغه‌های مهمات حزب‌الله لبنان


صحنه انفجار در روستای عین قانا

وقوع انفجار در یکی از زاغه‌های مهمات گروه حزب‌الله لبنان، شوک جدیدی را به این کشور بحران‌زده وارد آورد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع امنیتی لبنان گزارش داد، دلیل این انفجار که چندین مجروح بر جای گذاشته «مشکلات فنی» بوده است.

به گفته شاهدان، دود عظیمی در پی این انفجار آسمان روستای عین قانا در جنوب لبنان را فرا گرفت، منطقه‌ای که گروه حزب‌الله در آن یک کمربند حفاظتی ایجاد کرده است.

شبکه تلویزیونی الجدید نیز وجود این کمربند حفاظتی را تایید کرده و گزارش داده که یکی از زاغه‌های مهمات حزب‌الله منهدم شده است.

بندر بیروت در روز ۱۴ مرداد صحنه انفجاری مهیب بود که دست‌کم ۱۹۰ کشته و بیش از هفت هزار زخمی بر جای گذاشت، انفجاری که دلیل آن انبار کردن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بدون رعایت موارد ایمنی عنوان شد.

ابن رخداد به بحران سیاسی در لبنان دامن زد به طوری که استعفای نخست‌وزیر و کابینه او را به دنبال داشت. اعتراضات گسترده‌ای نیز در این کشور صورت گرفت که بخشی از آنها متوجه حزب‌الله بود، گروهی تحت حمایت ایران که قدرت سیاسی و نظامی قابل توجهی در لبنان دارد.

هنوز میزان خسارات انفجار امروز در زاغه مهمات حزب‌الله مشخص نیست و اعلام نشده که این حادثه چه تعداد مجروح بر جای گذاشته است. روستای عین قانا در ۵۰ کیلومتری جنوب بیروت واقع است. ساکنان آن منطقه می‌گویند که در پی انفجار احساس کردند زمین به لرزه در آمده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG